Peter Slovák: Superschopnosťami budúceho Websupporťáka sú iniciatíva a priamosť

Peter so svojím tímom navrhuje aplikačné systémy, programuje v jazyku Python a plánuje vývoj aplikácií Websupportu. Svoj pracovný deň začína prehľadom udalostí z predchádzajúceho dňa a potom sa venuje kontrolám zmien v kóde. Rád na neurčito odkladá nárazové spisovanie dokumentácie po ukončení dlhšieho projektu. Aké technológie používa v práci, prečo si myslí, že má šťastie, že pracuje vo Websupporte a akú superschopnosť by mali mať jeho budúci kolegovia prezradil v rozhovore.

Čo presne robíš vo Websupporte?

Názov mojej pozície je Python Tech Lead. V praxi sa venujem hlavne navrhovaniu aplikačných systémov, programovaniu v jazyku Python a plánovaniu vývoja našich aplikácii na ďalšie mesiace a roky. Nemalú časť práce tvorí spolupráca s ďalšími tímami, najmä Admin tímom a PHP tímami.

 Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Väčšinu dní začínam tak, že si prejdem udalosti, komentáre a zmeny z predošlého dňa, aby som bol v obraze. Následne sa venujem tzv. „code reviews“. Čo to znamená? Kontrolujem zmeny v kóde, ktoré vytvorili kolegovia a odpovedám na otázky a dopyty. Potom pracujem na úlohách, ktoré mám na starosti, čo väčšinou znamená programovanie. Pár dní v týždni sa vyskytne aj stručný míting, ktorý je väčšinou o reportovaní alebo plánovaní práce na ďalšie týždne.

Aké technológie a tooly používaš v práci?

Pre potreby internej firemnej komunikácie používame Slack. Na zadávanie a sledovanie pracovných úloh tiketovací systém Jira, dokumentáciu väčšinou držíme v Confluence. Nástroje špecifické pre náš tím a mňa konkrétne sú PyCharm, nástroj na na programovanie v jazyku Python, VSCode ako textový editor, Gitlab pre správu kódu a množstvo malých nástrojov a aplikácii na zjednodušenie našej práce. V tíme väčšinou pracujeme v operačnom systéme Linux.

Čo ťa na tvojej práci vôbec nebaví?

Mám šťastie, že väčšinou pracujem na úlohách, ktoré ma naozaj bavia, pretože ide o implementáciu zmien, ktoré sme sami navrhli. V minulosti som sa však viac venoval práci s ľuďmi, reportovaniu a plánovaniu pracovnej kapacity, čo pre mňa bolo trochu ubíjajúce. Našťastie sme si úlohy v tíme poprehadzovali tak, aby práca každému vyhovovala čo najviac.

Ak by som však mal nájsť jednu vec, ktorú aj v súčasnosti rád odkladám na neurčito, tak je to nárazové spisovanie dokumentácie po ukončení nejakého dlhšieho projektu 🙂

Čo je pre teba najväčšou výzvou v tvojej práci?

Ako tím musíme nájsť balans medzi používaním overených a stabilných nástrojov, knižníc, techník a aplikácii a zároveň sa musíme vedieť stále posúvať vpred, aby naše systémy neskostnateli. Nemôžeme napríklad používať technológie, ktoré sa za 10 rokov vôbec nezmenili, len kvôli stabilite. 

Zároveň ale nemôžeme naskočiť na najnovšiu vlnu ,,hajpu“, pretože by sme nerobili nič iné, len neustále študovali dokumentáciu a prepisovali kód. Navyše aj medzi členmi tímu sú rozdiely v prístupe. Každý je v tomto ohľade na trochu inej časti spektra. Občas je preto náročnejšie zosúladiť ako rýchlo a akým smerom chceme posúvať vývoj našich aplikácii.

Kto ťa inšpiruje v tvojej práci?

Nemám konkrétnu osobnosť, ktorú by som mal na piedestále. Celkovo ma inšpiruje nasadenie kolegov (aj tých mimo nášho tímu) a zmysel pre kvalitne odvedenú prácu. Najlepší pocit je, keď sa dokončená práca po dlhšom čase podarí a osvedčí v produkcii :-). Som rád, keď si na internete náhodne prečítam dobrú skúsenosť alebo pochvalu zo strany klientov.

 Čo by si odporučil človeku, ktorý chce na rovnakej pozícii začať pracovať pre Websupport?

Dôležitejšie než hard skills vnímam povahové črty. Tiež to, ako sa človek stavia k riešeniu problémov, ako rozmýšľa, ako prijíma kritiku, z akých zdrojov čerpá a či nie je lenivý urobiť niečo poriadne. Samostatnosť je tiež dobrá vlastnosť, no zároveň treba vedieť, kedy požiadať o radu. Skúsenosti sú samozrejme dôležité, no vedomosti sa dajú získať a naučiť ľahšie ako od základu zmeniť svoj prístup k práci.

Prečo stojí za to uchádzať o prácu pre Websupport?

Máme skvelý kolektív plný inteligentných a iniciatívnych ľudí. Jednáme u nás úprimne, bez pretvárky a intríg. Vždy sa snažíme si navzájom pomáhať. Mnoho ľudí, zvlášť v IT oblasti, toto berie ako štandard a samozrejmosť, ale v iných odvetviach alebo firmách som sa stretol s úplne opačnými situáciami.

Myslím si, že máme nadštandardné ohodnotenie, benefity a skvelý HR tím, ktorý si nás rozmaznáva rôznymi eventmi od výmyslu sveta :-). Pracujeme v pekných nových priestoroch v centre mesta, pripadne z home officu, čo tiež vplýva na celkovú náladu počas dňa.

.

Akú superschopnosť by mal mať uchádzač o prácu u vás?

Myslím si, že najmä iniciatívu, zodpovednosť, priame správanie k ľuďom, snahu, zmysel pre dobre odvedenú prácu a nutkanie stále vo svojom okolí niečo zlepšovať.

Poď s nami tvoriť úspešnú európsku firmu a prinášať veľké aj malé nápady do online sveta.