Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky

Kto sú slovenskí digitálni nomádi

Robia to, o čom mnohí z nás iba snívajú. Cestujú po svete, spoznávajú vzdialené kultúry, skúšajú tie najexotickejšie jedlá. Práca ich napĺňa a svoju “kanceláriu” si nosia všade so sebou. Nie sú milionári. Našli spôsob, ako skĺbiť svoje sny s prácou. Predstavujeme vám štyroch slovenských digitálnych nomádov. Kto sú a prečo sa rozhodli pre život na cestách, sa dozviete v tejto časti.

Lubo

image02

Lubo je chalan z Prievidze. Po strednej na slovenskú výšku nešiel, nevidel v nej zmysel. Miesto toho začal podnikať, odišiel na 3 roky do Austrálie, kde pracoval, vzdelával sa a cestoval. “Vedel som, že ma láka spoznávať svet a iné kultúry. Vtedy som sa prvýkrát dostal k pojmu digitálneho nomádstva, aj keď v tom období to tak ešte nikto nevolal. Každý hovoril o pojmoch ako „nezávislosť na lokalite“ či „vlastný životný štýl“.” Túžba po nekonvenčnom živote ho zaviala do Ázie, kde žije dodnes. O svojich ázijských dobrodružstvách píše na blogu Sám Sebe Pán.

“Byť nezávislý a žiť kdekoľvek sa mi zachce (v rámci vízových povinností, samozrejme) sa mi veľmi páčilo.

Vtedy som mal už niekoľko rokov priateľku z Kórey a mali sme už niekoľko mesiacov vzťah na diaľku. Ona bola doma v Kórei a ja v Austrálii a neskôr na Slovensku. Veľmi som túžil po tom ísť za ňou do Kórey. Keď sa mi ale po 2 rokoch konečne podarilo znova vycestovať zo Slovenska, už sme spolu neboli. Preto som si zvolil Thajsko a nie Južnú Kóreu ako moju prvú nomádsku krajinu.”

Ivana

image01

Ivana je východniarka, nerada o sebe hovorí ako o digitálnej nomádke. “Som obyčajnou cestovateľkou, ktorá píše o svojich zážitkoch z rôznych krajín, robí videá a na konci každého mesiaca sa teší, že je ešte stále na cestách. :)“ S priateľom sa rozhodli šetriť na cestu pred viac ako troma rokmi. “Povedali sme si, že dáme výpoveď a budeme cestovať po svete jeden rok. Keď sme ale začali čítať o miestach, kam by sme sa radi pozreli, uvedomili sme si, že na to, aby sme videli aspoň polovicu z nich, by sme potrebovali asi desať rokov.” Založili si teda blog Nomad is Beautiful, venujú sa fotografii a písaniu.

Lukáš

image00

Lukáš si žije svoj život po svojom. Vybudoval si kariéru v londýnskom Amazone, po ôsmich rokoch odišiel, rozpredal svoj majetok a vydal sa na cestu. “Keď som sa raz stretol s otázkou „Ak by si dnes zomrel, bol by si spokojný s tým, čo po tebe ostane?“ a moja odpoveď bola nie, tak som si povedal, že je čas na zmenu.” K cestovaniu ho to ťahalo dlhšie. “Začal som uvažovať, čo som chcel robiť ako tínedžer, čo ma naozaj láka a napĺňa a veľa týchto vecí smerovalo k cestovaniu.

Rozdal a predal som všetko v Londýne, dal výpoveď, zbalil si batoh a odvtedy už cestujem a pracujem sám pre seba.

Na cestách som našiel nové priority a hodnoty, podľa ktorých sa dnes snažím žiť.” Lukáš napísal pred pár dňami skvelý blogpost o tom, kedy je lepšie vyhnúť sa vysokej škole. O  jeho cestách si však môžete prečítať aj na jeho blogu Po svete po svojom.

Silvia

image03

Silvia, na internete známa aj ako Unboxing Traveller, žije marketingom a cestovaním. Digitálne nomádstvo skĺbilo oboje, a tak si môže užívať vlny Pacifiku a budovať kariéru v rovnakom čase. “Roky predtým som žila v zahraničí (NYC, Španielsko, Dánsko). Neskôr som začala cestovať ako typický “backpacker” a páčilo sa mi to natoľko, že som hľadala spôsob, ako ostať v mojej marketingovej profesii a zároveň si vedieť zarobiť na svoj životný štýl. Internet a technológia mi to umožnili.”

 

Každý z nich pochádza z iného prostredia a každý má inú motiváciu. Život digitálneho nomáda je o vystúpení zo zóny komfortu a mnohých kompromisoch. Ale aj o neuveriteľnom dobrodružstve, spoznávaní sveta a seba samého. Myslím, že nejeden z vás by si najradšej zbalil kufor a vydal sa na cesty. O tom, ako sa Silvia, Ivana, Lukáš a Lubo pripravovali na svoju prvú cestu, ako si zarábajú, čo im nomádsky život dal a čo naopak vzal, sa dozviete v ďalších častiach nomádskeho mini seriálu. Vidíme sa čoskoro.

[mc4wp_form]

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

2 odpovede na “Kto sú slovenskí digitálni nomádi”

Digitálne nomádstvo – moderná forma kočovníctva a slobodného života – Marián Kohn blogujehovorí:

[…] Kto sú slovenskí digitálni nomádi […]

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *