FAQ/Domény

ČO JE TO DOMÉNA?Zjednodušene môžeme doménu označiť za názov vašej stránky na internete, napr. websupport.sk. Tá smeruje na miesto na serveri, kde máte uložené dáta, ktoré chcete zobraziť. V skutočnosti je to textový zástupca IP adresy servera, na ktorý sa užívateľ pri surfovaní pripája. Pre človeka je totiž omnoho jednoduchšie pamätať si websupport.sk, než 195.210.29.7. Informácie o tom, na ktorú IP adresu má ktorá doména smerovať sú uložené na DNS (Domain Name System) serveroch.

Úrovne domén

V užšom slova zmysle rozlišujeme domény niekoľkých úrovní. Jednotlivé úrovne sa od seba oddeľujú bodkou. Najvyššie stoja domény prvej úrovne, tzv. TLD (Top Level Domain). Môžu byť generické (.com, .edu, .org...), alebo národné (.sk, .cz, .pl, .eu...). O úroveň nižšie stoja domény druhej úrovne.

Práve ony sú tým, čo si väčšina ľudí predstavuje pod výrazom domény - napr. websupport.sk, alebo google.com. Správu domén druhej úrovne má na starosti národný registrátor nazývaný NIC (network information center). Na Slovensku je to SK-NIC. Najnižšie stoja domény tretej úrovne, tzv. subdomény blog.websupport.sk. Ich vytváranie a adminsitrácia sú plne v réžii majiteľa (resp. správcu) príslušnej domény.

Typy domén

Domény sa delia nielen podľa úrovne, ale aj podľa typu. Dva základné typy domén sú generické (.com, .org, .net, atď.) a národné (.sk, .cz, .pl, .au, atď.).

Začnite overením domény

LiveAgent