Poštové protokoly

Protokoly SMTP, POP3 a IMAP slúžia na komunikáciu s poštovým serverom pre odosielanie a prijímanie e-mailov. Na pripojenie ich využívajú e-mailové aplikácie ako je Outlook, Thunderbird, Apple mail a iné. Na všetky uvedené protokoly je možné sa pripojiť formou zabezpečeného protokolu ako SSL alebo TLS.

Protokol SMTP

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) slúži na odosielanie e-mailov a zaisťuje tak doručenie pošty do schránky príjemcu. Ku prijatej pošte môže užívateľ ďalej pristupovať pomocou protokolov IMAP alebo POP3.

smtp.m1.websupport.sk alebo smtp.websupport.skport 465zabezpečené pripojenie SSL
smtp.m1.websupport.sk alebo
smtp.websupport.sk

port 587zabezpečené pripojenie TLS

Od 15. februára 2024 začali platiť nové pravidlá pri používaní protokolu SMTP na základe zvýšenia bezpečnosti pre našu e-mailovú infraštruktúru.

Po prihlásení do jedného z vašich e-mailových účtov budete môcť odosielať e-maily len z adries vytvorených pod rovnakou doménou (napríklad info@vasadomena.sk, kontakt@vasadomena.sk a pod.). Ak budete chcieť použiť inú doménu (napríklad info@inadomena.sk a pod.) na odoslanie e-mailu, jednoducho sa prihláste do príslušného účtu pre odoslanie správy z danej e-mailovej schránky.

Protokol IMAP

IMAP (Internet Message Access Protocol) je odporúčaným protokolom ak potrebujete príjmať e-maily na viacerých zariadeniach a mať ich navzájom synchronizované. E-maily sa po prijatí zariadením nezmažú a mailový server ich ponecháva dostupné aj iným zariadeniam. 

Protokol IMAP tiež dokáže odosielať informácie o stave správy. V praxi to znamená, že keď napr. v Outlooku odpoviete na niektorú správu, bude obsahovať informáciu o tom, že ste odpovedali aj keď si ju budete pozerať neskôr cez WebMail. Podobne správy prečítané cez WebMail budú označené ako prečítané aj v Outlooku.

imap.m1.websupport.sk alebo
imap.websupport.sk

port 993zabezpečené pripojenie SSL

Protokol POP3

POP3 (Post Office Protocol verzia 3). Pri použití tohto protokolu sa e-maily zo servera stiahnu do zariadenia. Vždy po stiahnutí sa zmažú z mailového servera, čo znamená že po otvorení e-mailu na jednom zariadení nie je možné si ho prečítať na ďalšom.

Výhodným je pre užívateľov s časovo obmedzeným alebo nestálym pripojením na internet. Správy sa z poštového servera len stiahnu a môžu sa čítať offline. Štandardne protokol POP3 funguje na tomto porte:

pop3.m1.websupport.sk alebo pop3.websupport.skport 995zabezpečené pripojenie SSL

Server, ktorý je potrebné použiť pre Vašu doménu môžete nájsť po prihlásení sa do Vášho účtu na https://admin.websupport.sk -> Emaily -> Prihlasovacie údaje

Povolenie a zakázanie vybraného protokolu

Prostredníctvom WebAdmina môžete každému e-mailovému účtu povoliť iba používanie vybraného poštového protokolu.

  1. Prihláste sa do Webadminu
  2. V službách vyhľadajte vašu doménu a kliknite na ňu
  3. V ľavom menu kliknite na možnosť Emaily -> Mailové schránky
  4. Kliknite na rozšírené menu (3 bodky) pri konkrétnej mailovej schránke -> Nastavenia schránky a vyberte Advanced settings
  5. Upravte nastavenie poštových protokolov na povolené/zakázané. Modrá ikona značí zapnutý protokol a šedá vypnutý.
  6. Uložte nastavenia kliknutím na tlačidlo Save.
Aktualizované 9. júla 2024

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu