fbpx

Ako ďalej s vaším serverom alebo ukončenie podpory pre Ubuntu 14.04


  • Zdieľať na Google+

Technická podpora pre distribúciu Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr bude ukončená 30. apríla 2019. Potom už pre tento operačný systém nebude k dispozícii žiadna bezpečnostná záplata, čo znamená, že systém bude zraniteľný.

Podobný krok môžme očakávať aj od tvorcov repozitárov softvéru (tretie strany) pre túto verziu systému – že rovnako nebudú časom dostupné. Odporúčame preto v dostatočnom časovom predstihu prejsť na vyššiu verziu distribúcie v prípade, že Ubuntu 14.04 prevádzkujete. Ponúkame tri tipy, ako sa s upgradom vysporiadať.

Ako zistiť verziu Ubuntu

Prvým dobrým krokom je overenie, akú verziu Ubuntu používate. V terminále stačí zadať príkaz lsb_release -a. Prípadne ubuntu-support-status, ktorý poskytne detailnejšie informácie aj s dátumom ukončenia komunitného supportu (tri roky) a od Canonical (päť rokov).

Nová inštalácia najvyššej verzie

Nami preferované riešenie je „čistý“ setup na poslednú, a teda najaktuálnejšiu verziu Ubuntu 18.04 LTS a premigrovanie aplikácie. Takto bude nutné aktualizovať nielen operačný systém, ale aj knižnice a ďalší podporný softvér. Predsa len, päť rokov od vydania Ubuntu 14.04 je dlhá doba a odvtedy sa objavilo množstvo zraniteľností.

Samozrejme, toto si často vyžaduje veľa námahy z pohľadu upravenia aplikácie tak, aby vedela na takomto novom prostredí bežať. Výhodou ale je, že máte pôvodné aj nové prostredie a na nové môžete prejsť až po jeho doladení.

V prípade, že sa rozhodnete ísť do nového virtuálneho servera, máme pre vás 20 % zľavu na prvú platbu – pri platbe stačí zadať kód 08V1JW0AN5 *. Ak máte dedikovaný server, neváhajte kontaktovať naše obchodné oddelenie a získate jeden mesiac zadarmo počas upgradu na nový server.

(* Kód je platný do 31. mája 2019 a platí pre prvých 100 použití.)

Upgrade na 16.04

Ubuntu obsahuje mechanizmus na update na vyššiu verziu. Jeho úspešnosť a funkčnosť je závislá od rozsahu zmien, ktoré sú v existujúcom systéme vykonané. Takisto aj od toho, koľko externých repozitárov používate a ako veľmi sú kompatibilné s Ubuntu 16.04. Zároveň treba povedať, že pre 16.04 komunitná podpora končí v apríli tohto roka a úplná podpora v apríli 2021.

Do aktualizácie sa nepúšťajte bez kompletnej a funkčnej zálohy, s ktorou vám pomôže aj náš snapshot. Inak je krok späť v prípade problémov mimoriadne náročný. A taktiež nezabudnite na dostatočný priestor na disku pre takúto operáciu. Popis celého procesu nájdete v oficiálnej dokumentácii.

Canonical – platená podpora

Priamo Canonical umožňuje rozšíriť podporu o ďalší rok – ide o platenú službu Extended Security Maintenance (ESM) v rámci Ubuntu Advantage for servers. Ročná licencia pre dedikovaný (fyzický) server začína na 225 USD a pre virtuálny server na 75 USD. Môže to byť vhodné riešenie pre tých, ktorí vedia, že do ukončenia podpory upgrade nestihnú, prípadne ak ich aplikácia na to nie je pripravená.