Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky Vzdelávanie Zákulisie

6 techník, ktoré mi pomáhajú nakopnúť kreativitu

Stovky článkov, tisíce tipov a milióny odporúčaní, ako byť kreatívny. Niektoré sú užitočné a niektoré menej. Dôležité je to, čo si sami vyskúšate a overíte si funkčnosť na sebe. Ja som si za posledných pár rokov vyskúšal, aké “zázračné” techniky ma dokážu zakaždým prebudiť z kreatívnej kómy (to je ten stav, kedy to skrátka nejde a nejde).

Medzičasom som pochopil, že byť kreatívny nie je vlastnosť len pre vyvolených. Ba naopak. Je to určitý druh „skillu“, ktorý dokážete rozvíjať a trénovať rovnako ako hocijakú inú činnosť. Na internete a v knihách nájdete množstvo (vo svojej podstate triviálnych) techník, ako znova naštartovať a obnoviť kreatívny proces. Toto je 6 overených spôsobov, ktoré ma doteraz nesklamali.

1. Dajte si pauzu

I keď sa to zdá jednoduché, pre väčšinu kreatívcov je to zdanlivo nesplniteľná úloha a strata času. Dôverne to poznám. To preto, že nie je celkom jednoduché odpútať sa od vecí, ktoré bez prestávky riešite v hlave. Ono to však funguje tak, že čím viac tlačíte na pílu, tým viac to… nepáli. Jeden z magických trikov spočíva v kreatívnej pauze, ktorú výstižne popísal Edward de Bono:

„Tie najlepšie výsledky často prichádzajú vo chvíli, keď prestanete silou – mocou premýšľať nad originálnym riešením.”

Odpútať sa od „násilného“ tvorenia mi až taký problém nerobí, preto je kreatívna siesta hneď prvá vec, ktorú skúšam. Pri náročnejších projektoch, keď už moja snaha byť čo najrýchlejší a najoriginálnejší prudko bráni prirodzenej kreativite, padne vhod zopár hodín absolútneho “ničnerobenia”, 5-kilometrový beh lesom, počúvanie hudby alebo cielené nesústredenie sa na vec – niečo ako meditácia, heh. Mám overené, že dobré a funkčné nápady ma radi prekvapujú práve vo chvíli, keď som už tvorivé úsilie úplne vzdal.

2. Nájdite svoj najkreatívnejší čas

Väčšina štúdií tvrdí, že produktivita dosahuje svoje maximum v ranných hodinách. I keď je to vyložene individuálna záležitosť, u mňa funguje. Ráno zvládam viac, poobede menej. Byť produktívny však nutne neznamená byť kreatívny.

Vyskúšal som preto kreovať mimo “bežných” pracovných hodín. Napríklad v noci, alebo skoro ráno. Kedže som odnepamäti nočný tvor a často fungujem do neskorých hodín, svoj kľud pre kreativitu som nakoniec našiel medzi polnocou a 2. hodinou rannou. Prospieva mi absolútne ticho, prítmie, čas keď nikto nepíše e-maily a notifikácie nebombardujú mobil.

Ďalším faktorom ktorý pozitívne vplýva na kreativitu je vraj únava alebo naopak šťastie. Niečo na tom bude, no u mňa táto technika fungovala skôr pri umeleckejších činnostiach. Pri riešení komplexných úloh, tvorbe stratégií, či plánovaní marketingových kampaní, to žiaľ, akosi nefungovalo.

kreativny-proces

3. Opustite svoju komfortnú zónu

Pracovať neustále z jedného miesta môže byť celkom nudný stereotyp. Ak nepomáha ani práca z domu, ktorá v sebe skrýva rovnako veľké, ak nie väčšie riziká podľahnutia pohodliu a komfortu, opustite túto zónu. Navštívte kaviarne, knižnice, či coworkingy, alebo si urobte výlet do niektorej zo svetových metropol. Prídete na nové myšlienky a spoznáte ľudí, ktorí vás môžu inšpirovať.

Vo vašom okolí existuje množstvo kreatívnych priestorov, ktoré môžete kedykoľvek využiť. Miesta ako Connect Coworking, Impact Hub, The Spot, košický HUBa Coworking nitriansky Ponk či Banka Žilina sú ideálne pre kreatívnu prácu a spoznávanie nových ľudí. V inom priestore prídete zaručene na nové podnety a nápady, ktoré môžete navyše konzultovať s inými.

Alebo príjmite ešte väčšiu výzvu a zažite život digitálneho nomáda. Ak máte na to gule, pridajte sa k niektorej z komunít a zmeňte všetko od základu.

komfortna-zona

4. Obklopte sa kreatívnymi ľuďmi

Vo WebSupporte máme fajn spôsob, ako rozvíjať vlastnú kreativitu a profesionálny rast. Každý z nás je od začiatku vedený k tomu, aby si našiel osobného mentora.

Niektorí z nás takto fungujú a pravidelne sa stretávajú so skúsenejšími v danej oblasti. Naučilo nás to nazerať na veci z inej perspektívy a prinútilo neustále rozširovať hranice možností.

“Naučiť sa niečo nové môžete len od tých, ktorí sú naozaj lepší než vy.”

Túto techniku z vlastnej skúsenosti odporúčam a som presvedčený, že na 90% zaberie aj u vás. Dobrý mentor vás častokrát prinúti myslieť nad vecami inak, ako ste zvyknutí.

5. Konfrontujte sa s inými

Zvládli ste svoj projekt, alebo úlohu po technickej stránke, ale neviete ho vyšperkovať a dodať mu nápaditosť? Naplánujte si stretko s kamošmi a konfrontujte s nimi vašu ideu.

Ak sú vaši kamaráti potencionálni používatelia vášho produktu, webky, služby, či aplikácie, môžu rôzne pohľady na problém vo vás vyvolať doslova explóziu ďalších nápadov. Ak ide o náročný problém, ktorému rozumejú len odborníci, vyskúšajte predchádzajúci bod. Rozhodne však túto techniku nepodceňujte.

6. Inšpirujte sa na webe

Je možné byť absolútne autorsky originálny? Ak nie ste práve génius, je málo pravdepodobné, že prídete s unikátnou myšlienkou, ktorou spasíte svet. Inšpiráciu preto hľadajte na webe, prípadne v knihách. Sledujte trendy, študujte prípadové štúdie a blogy.

Túto techniku skvele opísal Austin Kleon v knihe Kradni ako umelec. O krádeži však nepíše v zmysle, ako ju väčšina z nás pozná. Kleon má na mysli niečo iné. Pozerajte sa okolo seba, drzo obkukávajte nápady iných, sledujte postupy a aplikujte ich na vlastné myšlienky.

Rada na záver

Odhliadnuc od mojich predchádzajúcich rád, riaďte sa hlavne vlastným rozumom. Skúšajte rôzne techniky a neustále trénujte. I keď nie je ľahké v tejto hyperrýchlej dobe spomaliť, rozhodne vám prospeje zmena pracovného času, miesta a ľudí. Spoznáte viac samých seba a predídete vyčerpanosti a pracovnému vyhoreniu.

Nezúfajte, ak vám dnes nepríde na um geniálny nápad, o ktorom snívate už dlhé roky. Ani géniovia to nedávajú na prvý pokus. Edison a Tesla mali zaregistrované tisíce patentov, kým prišli na originálne nápady, ktoré zmenili svet. Zvyšné tisíce patentov nikto nepozná.

Prečítajte si, ako riešia “absenciu kreativity” kolegovia v InHiro:

Lucia Kubinská (Co-founder, InHiro.com)

  1. Snažím sa remeselne zvládnuť úlohu, čiže zobrať to čisto pragmaticky a s chladnou hlavou aspoň technicky splniť zadanie. Ak už mám niečo hotové, tlak je oveľa menší a potom lepšie premyslím aj tie „kreatívne“ doplnky.
  1. Niekedy mi pomáha s kreatívnym blokom nebojovať. Poviem si „OK, teraz to robiť nebudem, prikazujem si pauzu a vrátim sa k tomu o 2 hodiny/dni/týždne“. Toto tiež spôsobí, že už hlava nie je pod tlakom (viem, že to mám naplánované na inokedy), trochu sa resetnem – čo je super predpoklad opäť naštartovať aj kreatívne zmýšľanie.

Mirka Biel (Ideamaker, InHiro.com a Zaraguza.com)

Okamžitým riešením je pre mňa plne sa sústrediť len na jednu vec. Tzn. eliminovať ďalšie ruchy – hudbu, kolegov, internet, stres, iné tasky. Niekedy sa napriek tomu stáva, že sa zacyklím a neviem sa pohnúť ďalej. V takýchto momentoch mi pomáha vôbec uvedomiť si, že som zacyklená a potrebujem sa na danú vec pozrieť úplne inak.

Ďalšie veci, ktoré sa mi osvedčili: baviť sa o probléme s ľuďmi na rovnakej vlne, bicyklovanie a prechádzky osamote, iné formy tvorby než tá, ktorú práve robím, vymýšľať veľmi skoro ráno, inšpirácie a prípadové štúdie z iných oblastí.

Autor: Richard Čermák

Riadi brandovú časť slovenského Websupportu, tvorí obsahové stratégie, partnerské a sponzoringové aktivity, zastrešuje komunikáciu firmy.

2 odpovede na “6 techník, ktoré mi pomáhajú nakopnúť kreativitu”

skvele zhrnuté, Richard! Ani som si doteraz neuvedomil, že v takomto popísanom rámci to robím už pár rokov a funguje to na jednotku 🙂 …prípad od prípadu treba na chvíľu obmeniť ľudí, s ktorými sa bežne stretávam, zmeniť pracovné postupy či len čas (u mňa od 23. do 2.hod. tiež :)) a získať iný pohľad.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *