Kategórie
Bezpečnosť Pre používateľov Vzdelávanie

Ako sa dostať na dark web?

Možno ste už zachytili slová ako Darknet, Deep Web alebo Dark Web. Ak áno, určite vám už napadlo – ako sa môžete dostať do týchto najskrytejších zákutí internetu?

Verejne dostupný obsah totiž tvorí údajne menšiu časť obsahu internetu. Väčšina vecí je skrytých na Deep Webe, či už sú chránené heslom, prístupom cez firemnú VPN alebo sú dostupné len cez interný vyhľadávač na konkrétnej stránke. A potom tu máme tretiu časť obsahu internetu, ktorú nazývame Dark Web.

Čo je Deep Web?

Obsah, ktorý vieme bežne nájsť na webe, je obsah na povrchu World Wide Webu (www), teda internetu, ktorý klasické vyhľadávače prehľadávajú a indexujú. Čím viac kritérií SEO (search engine opitimization) stránka spĺňa, tým je indexovaná lepšie a zobrazovaná vo výsledkoch vyhľadávania vyššie. 

Klasické vyhľadávače rozoznávajú obsah vďaka linkom, pod ktorými sa nachádza, napríklad https://www.websupport.sk/blog/. Ak by náš blog nemal vlastný link, nenašli by ste ho cez svoj vyhľadávač. 

Deep Web alebo „hlboký“ web je presne to, čo to znamená. Je to obsah, ktorý je pod povrchom. V skutočnosti sú to veci, ktoré sú nedostupné „verejným“ vyhľadávačom z bezpečnostných dôvodov. A ani by nemali byť. Podľa niektorých odhadov je na Deep Webe až 90 % všetkého obsahu na internete. Nevyhnutne však nemusí ísť o žiadny „dark“ obsah. 

Čo je teda na Deep Webe?

  1. Dáta, ktoré by nemali byť dostupné, napríklad:
  • obsah vášho účtu v internet bankingu,
  • obsah vašej e-mailovej schránky a komunikácie v účte na sociálnej sieti,
  • firemné dáta, ktoré má firma v privátnych databázach atď.

2. Obrázky, filmy, PDF a iné súbory, ktoré nemajú metadáta alebo iné HTML atribúty, a preto ich nevie vyhľadávač indexovať.

O bezpečnosť svojho obsahu na Deep Webe sa ale musíte starať, aby aj ostal nedostupný iným osobám. Ako inak – hlavne silným heslom a dvojfaktorovou autentifikáciou.

Čo je Dark Web?

Dark Web, teda v preklade „tmavý“ alebo „temný“ web, je taktiež presne to, čo  názov napovedá. Tvorí ho obsah, ku ktorému sa cez klasické prehliadače nedostanete vôbec. 

Dark Web nemá len odvrátenú stránku. Nájdete v ňom aj rôzne fóra, blogy a cenzúrované informácie, ktoré si vymieňajú ľudia z prostredí, kde je potlačená sloboda prejavu. A ak viete, kde hľadať, nájdete aj rôzny nevhodný až kriminálny obsah od výmyslu sveta. Žiaľ. 

To by ale nemalo znižovať význam potreby anonymity a ochrany súkromia na internete. Bez nich sa nezaobídu novinári pri komunikácii so svojimi zdrojmi, whistlebloweri, ktorí riskujú všetko, aby vyniesli informácie o porušovaní práv, aktivisti a tak ďalej. 

A ruku na srdce, kto z nás niekedy nemal záujem si prehliadnuť niečo, čo by „nemal/a“? A vôbec nemusí ísť o trestnú činnosť, ale len o obyčajnú ľudskú zvedavosť. 

Ako sa dostať na Dark Web?

Základom je sieť Tor. Bola pôvodne vyvinutá americkou armádou, ktorá ju údajne aj s ďalšími zložkami používa dodnes. Pristupuje sa k nej cez prehliadač s názvom – ako inak – Tor

Tor je skratka od The Onion Router, kde onion je cibuľa. Prečo práve cibuľa? Skúste hádať. Nápoveda: Vďaka tomu je Tor výrazne pomalší ako ostatné prehliadače. 

Umožní vám prehliadať všetky stránky v anonymnom a bezpečnom móde. Dostanete sa cez neho na klasické stránky, ale aj na tie, ktoré sú dostupné len na Dark Webe.

Ako funguje vstup na Dark Web, je technicky zložitejšie. Obsah Dark Webu nie je indexovaný a musíte vedieť, čo a ako hľadať. Mali by ste poznať konkrétnu URL adresu, ktorú zadáte do vyhľadávača. Tie dark majú štandardne koncovku .onion a vo zvyšku sú nezrozumiteľne usporiadané písmená a čísla.

Vyskúšajte v prehliadači Tor napríklad tento link:

https://duckduckgogg42xjoc72x3sjasowoarfbgcmvfimaftt6twagswzczad.onion/

Servery siete Tor sú neviditeľné pre bežné internetové vyhľadávače. A protokol, ktorý využívajú tieto servery, poskytuje špecifické šifrovanie pre anonymitu. Všetko ostáva interne na sieti Tor.

Tor tak môžete využiť na:

  • prehliadanie klasických stránok v silne anonymnom režime,
  • prehliadanie Dark Webu.

Ak sa rozhodnete Tor vyskúšať, buďte trpezliví. Je bežné, ak niektoré odkazy (alebo väčšina z nich) nefungujú vôbec, lebo už sú zmenené alebo súkromný server, na ktorom je uložený obsah, je akurát vypnutý alebo prístupný len určitým osobám. Je to úplne iný svet, o ktorom väčšina z nás stále nič nevie. 

Takže odpoveď na otázku, ako sa tam dostať, je jednoduchá: 

  1. Cez špecifický internetový prehliadač Tor Browser, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť
  2. V rámci Tor prehliadača používajte klasickým spôsobom vyhľadávač DuckDuckGo alebo si priamo tam nájdite adresáre s .onionovými názvami konkrétnych stránok.

Nezabudnite na riziká svojho správania

Bez ohľadu na stupeň anonymity na Dark Webe, treba si uvedomiť, že aj za to, čo robíte na Dark Webe, môžete niesť zodpovednosť – ako za čokoľvek iné. 

Taktiež nezabudnite na to najdôležitejšie – anonymita nechráni váš počítač. Ak si stiahnete čokoľvek podozrivé, môžete si ho zavíriť nebezpečným malvérom. A nechráni ani vás. V horšom prípade sa môžete stať obeťou ransomvéru alebo rovno krádeže a zverejnenia vašich fotiek na internete alebo vykradnutia bankového účtu. 

Aj keď viete, ako sa dostať na Dark Web, nezabudnite byť obozretní a zvažujte, či a ktoré stránky chcete skutočne otvoriť. 

Obsah tohto článku má len informatívny charakter.

Vypočujte si na záver skvelý podcast o biohackingu:

Autor: Simona Uhrinová

Simona je fanúšička digitálneho sveta a kyberbezpečnosti, copywriterka a IT právnička. Je vášnivá cestovateľka s láskou k dobrovoľníctvu, zdravému životnému štýlu, neštandardným víziám, a večná začiatočníčka v programovaní. Motto: "Life is 10 % what happens to you and 90 % how you react to it." Charles R. Swindoll

4 odpovede na “Ako sa dostať na dark web?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *