V blízkej budúcnosti pravdepodobne mnoho súčasných pracovných pozícií úplne zmizne. Ak sa niekto o svoju prácu báť celkom určite nemusí, sú to programátori. Aké programovacie jazyky sa oplatí naučiť a kde sa očakáva najväčší dopyt v najbližších rokoch?

Java

Java už dlhšiu dobu vedie rebríčky najpopulárnejších programovacích jazykov na svete. Oslavuje už 20 rokov, bola vytvorená spoločnosťou Oracle a jej syntax vychádza z jazykov C a C++. Ide o objektovo orientovaný programovací jazyk. Väčšina Android aplikácií fičí práve na Jave a až 90 % spoločností v rámci Fortune 500 ju využívajú pri tvorbe webových aplikácií alebo backendu v rámci svojich web systémov.

C

C je jedným z najstarších aj najrozšírenejších programovacích jazykov vôbec. Patrí k strojovo orientovaným jazykom. Je využívaný napríklad vo vstavaných systémch v automobiloch či elektronike. Prakticky takmer všetka vaša elektronika je ovplyvnená alebo napísaná priamo v C. Mnohí odborníci odporúčajú začať s C, pred tým než sa pustíte do C#, C++, Java či Python.

C#

C# (C Sharp) je objektovo-orientovaný programovací jazyk, ktorý vyvinul Microsoft na základe C++ a Java. C# má široké využitie a funguje v rámci .NET framework. C# využíva väčšina programátorov pri tvorbe aplikácií pre Windows.

programovacie jazyky

C++

V C-čkovej rodine ešte chvíľku zostaneme. C++ svojou syntaxou rovnako vychádza z C a využíva sa najmä pri softvéroch s veľkou infraštruktúrou. C++ sa využíva napríklad v rámci Apple ekosystému, sú v ňom vytvorené softvérové produkty od Adobe (Photoshop napr.), internetové prehliadače ako Mozilla Firefox alebo Google Chrome, ale aj operačné systémy či počítačové hry. Využite C++ je naozaj široké.

JavaScript

JavaScript je jedným z najstarších programovacích jazykov. Jeho popularita sa však stále drží. Väčšina web developerov JavaScript používa pri tvorbe dynamických prvkov na webe. Vzhľadom na rastúcu popularitu mobilných zariadení a Internet of Things má JavaScript a frameworky AngularJS či React sľubnú budúcnosť.

Python

Python je interaktívny programovací jazyk, ktorý podporuje objektovo orientované, štruktúrované aj funkcionálne programovanie. Python je vyvíjaný ako open source jazyk. Využíva sa v rámci web developmentu, ale aj ako podporný jazyk v rámci software developmentu, pri data miningu či machine learning.

PHP

PHP je open-source skriptovací jazyk, ktorý sa využíva najmä pri tvorbe dynamických webových stránok a klient-server aplikácií na strane servera. Dopyt po PHP je stále veľký a pravdepodobne sa to v najbližších rokoch nezmení.

Komentáre