Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

O čom sa dá blogovať? Napríklad o móde

Vytvoriť úspešný blog nie je vôbec jednoduché. Najmä ak si ešte nie ste celkom istí, o čom vlastne písať. Porozprávali sme sa s úspešnými módnymi blogerkami o ich začiatkoch a aj o tom, čo im blogovanie prináša. Inšpirujte sa tými najlepšími.

Janatini

Jana svoj blog Janatini založila svoj blog pred 4 rokmi, no myšlienka vytvoriť ho prišla o čosi skôr. “Po návrate na Slovensko pred 5 rokmi som mala chuť inšpirovať slovenské ženy a dodať im trochu viac odvahy v obliekaní a módnych veciach. Blog mi prišiel ako skvelý spôsob, ako to docieliť.” Blog jej prináša potešenie, radosť, pocit zadosťučinenia, keď dostane pozitívnu spätnú väzbu od čitateliek, ale aj spolupráce a nové kontakty.

janatini

Blogmi si zarába, no primárne nie tým svojím. Bloguje pre rôzne značky a inštitúcie. Čo odkazuje ľuďom, ktorí chcú písať a nevedia o čom? “Kto písať vie, nemá tento problém. Blog nemusí byť zásadne o texte, môže byť aj o fotografiách. Niektorí čitatelia preferujú viac vizuálnu stránku, ako tú textovú. Treba len nájsť niečo, čo je určitým spôsobom originálne. Opakované témy nikoho nebudú zaujímať.”

Natinstablog

Natália chcela byť modelkou už od malička, no jej vysnívaná kariéra jej nevyšla. A tak sa aspoň fotila v rôznych outfitoch a svoje fotky pridávala na pokec a neskôr na facebook. Na podnet priateľov si založila blog, ktorý funguje od mája 2014.

Mať úspešný blog o móde stojí veľa času, práce aj peňazí. Natália sa svojmu blogu venuje na plný úväzok. “Bloger musí byť business man, keďže sa stará o vlastný biznis, treba vedieť zjednávať ceny, vedieť ako predať produkt a byť nejakým spôsobom reklamou. A momentálne som šťastná, že môžem robiť niečo, čo som vyštudovala a spojiť to s mojou vášnou, čím bola od malička móda.”

natin

Natália odporúča založiť blog, len ak máte naozaj pre konkrétnu tému zápal. “Moja rada by znela tak, že ak neviete o čom písať, tak nepíšte vôbec. Znamená to, že buď na to nie ste pripravení alebo to jednoducho nie je práca pre vás. Osobne si myslím, že blogovanie by malo ísť od srdca. Áno, je jasné, že sú sponzorované posty a články, ktoré nie sú 100% o tom, čo človek cíti a hlavne tie celosvetové blogerky na to už majú tímy ľudí, ktorí všetko spracovávajú. Takže to už ani nie sú ich myšlienky. Ale myslím, že bloger ako začiatočník by mal byť úprimný, tým sa jednoduchšie vytvára ten “bond” medzi ním a followers, aspoň ja sa tak cítim viac “connected” s ľuďmi.”

Little King

Little King je rodinný blog. Martina sa s myšlienkou založenia blogu pohrávala už dlhšie, no iniciatívu prebral tatino Tomi. Počas dovolenky v Tatrách vytvoril logo a návrh stránky. Tomu sa nedalo povedať nie. Little King funguje už 1 rok a svojim tvorcom prináša veľa radosti, starostí a aj veľkú zodpovednosť. “Naším sledovateľom chceme dať čo najviac, takže nie sme len módny blog, ale čím ďalej tým viac otvárame aj iné témy z rodinného života, gastronómie, aktivity s deťmi, cestovania a pod. Blogovanie vám musí prinášať hlavne radosť, inak by to nemohlo fungovať. Robíme to, lebo chceme a zároveň nás to veľmi baví, keď sa k tomu pridá spokojnosť zo strany sledovateľov, nič viac ako blogeri dosiahnuť nemôžete. Vďaka blogu sme spoznali veľa skvelých ľudí a zažívame veci, ktoré by som možno inak nezažívali.”

Snímka obrazovky 2016-07-14 o 12.47.17

Blogom si nezarábajú a nie je to ani ich cieľ. Nebránia sa spoluprácam, no udržujú si svoju nezávislosť. “Byť nezávislý je najviac, aj keď napr. barter dokáže potešiť, lebo väčšinou ide o slovenské firmy, ktoré sa tešia, že Alex nosí ich produkty a pre nás je to vzájomná výpomoc a radosť. Otvára nám to iné možnosti a chuť sa zlepšovať.”

Martina si myslí, že blogovať treba úprimne a od srdca. “Blogovanie je dlhodobý vývoj, ja sa necítim ešte ako blogerka. Blogovať znamená robiť niečo od srdca, či už pre seba, alebo nejaké publikum. Nie je dôležitý počet sledovateľov, ale práve ich záujem o to, čo robíte a ich spätná väzba. Ja som nevedela, o čom budem písať, stále to neviem, vždy to príde samo, dokonca naše prvé príspevky boli skoro bez textov, niekedy stačia fotky bez slov, aby sme vyčarili ľudom úsmev na tvári.”

Katherine Fashion is beautiful

Katherine bloguje už 3 roky. K založeniu blogu ju inšpirovali zahraniční blogeri. “Zdieľali svoj pohľad „na vec“ a to kedy chceli a hlavne čo chceli. Takáto sloboda slova a názoru zapísaná do nejakého virtuálneho a predovšetkým vlastného vydavateľstva bola pre mňa jasným impulzom.” Od fanúšikov dostáva spätnú väzbu a to jej pomáha zlepšovať sa. Oceňujú jej komunikáciu a aj kvalitu fotografií. “Pozorovaním reakcií návštevníkov a sledovateľov môjho blogu kreujem aj mieru svojej sebareflexie a zároveň sa zlepšujem, či už v písaní, v tvorbe spomínaných fotiek alebo uvedomovaní si toho, čo ľudí zaujme, povzbudí a čo má pre nich význam pri sledovaní Katherine Fashion is beautiful.” Blogom si zatiaľ nezarába, no bola by rada, ak by sa blog stal aj jej prácou.

Snímka obrazovky 2016-07-14 o 12.50.30

Katherine radí nerozhodným blogerom toto: “Pokiaľ nevedia o čom, tak to určite musia najprv zistiť oni sami, pretože bez toho sa nikam nepohnú. Ak chce človek napísať knihu a pritom nevie akú a o čom, tak mu asi ani nenapadne, že chce nejakú knihu vlastne písať. Myslím, že v prípade blogu je to niečo podobné. Človek pozná samého seba najlepšie a iba on musí vedieť, kde sú jeho možnosti.

Všeobecne som si istá, že každý má o čom písať, tých možností je neúrekom. Môžete sa zamerať na tému módy, životného štýlu, cestovania, kultúry, stravovania, zdravia a podobne. V rámci danej témy môžete tvoriť tak, ako to robia iní blogeri, prípadne vymyslieť niečo nové a odlišné v spôsobe prezentácie a komunikácie so svetom. Každý má čo ponúknuť, len si to treba uvedomiť. Významnejšou otázkou je, nakoľko je daný človek kreatívny, všímavý a priebojný, pretože to sú atribúty, ktoré mu pomôžu fungovať v blogosfére, kde by mal byť neustále online.”

Fression

Rebeka bloguje už od roku 2010. Najskôr objavila zahraničné blogy cez lookbook.nu a neskôr slovenské, ktorých bolo v tom čase ešte veľmi málo. “Chvíľu som ich sledovala, až som si povedala, že niečo také by som predsa určite zvládla aj ja. A odvtedy blogujem …” Blogovanie jej dáva veľa. “Kopec rôznych vecí! Okrem preplneného šatníka a finančného ohodnotenia hlavne veľa zábavy, rôznorodých príležitostí, ktoré by sa mi bez blogu nenaskytli, no predovšetkým skvelých ľudí, ktorých som vďaka blogu stretla. Tí sú spolu s úžasnou podporou od fanúšikov to najlepšie na celom blogovaní!” A tiež si ním záraba.

Snímka obrazovky 2016-07-14 o 12.51.48

Rebeka má pre potenciálnych blogerov jednoduchú radu. “Ja všetkým hovorím, aby hlavne začali! Neodkladajte to, píšte o tom čo vás baví a píšte to tak, aby vás to aj bavilo čítať.”

Mama Wears Prada

Veronika začala blogovať počas materskej. Inšpirovala ju kamarátka blogerka. “Chcela som niečo, kde sa svet netočí len okolo plienok, niečo, kde môžem vypnúť a odreagovať sa, od takých tých bežných, každodenných povinností a rutiny. Tiež si rozšíriť obzory, výjsť zo svojej ulity a naučiť sa niečo nové.” Blog Mama Wears Prada založila pred rokom a pol.

VH8X3493

Blog jej prináša pocit uspokojenia a osobnostný rozvoj. “Učím sa nové veci a naberám nové skúsenosti. Teší ma podpora rodiny, priateľov a všetkých tých, ktorí čítajú môj blog, či hľadajú inšpiráciu. Som za to vďačná. Motivuje ma to k tomu, aby som v tom pokračovala. Prináša mi tiež rôzne zaujímavé spolupráce, čo ma samozrejme tiež veľmi teší.” Z blogu má príjem. “Je to malá satisfakcia za energiu a čas, ktorý blogu venujem.”

Začat blogovať ak neviem, o čom písať? Veronika si myslí toto: “Tí, ktorí by radi písali, no nevedia o čom, by s tým ani nemali začínať. A tí, ktorí vedia o čom chcú písať, ale nevedia ako na to? Nebáť sa požiadať o pomoc, či radu iného skúsenejšieho blogera, či blogerky. Predovšetkým by ťa to, o čom píšeš malo baviť a určitým spôsobom napĺňať aj tvoje publikum. Byť v písaní úprimný, presvedčivý (vedieť o čom píšeš), nebáť sa predať (nie zapredať!), dať do toho všetko a ešte niečo naviac. Výsledky sa nedostavia hneď, chce to poriadnu dávku odhodlania a vytrvalosti. Prajem veľa šťastia.”

Lapkinn

Linda začala blogovať na odporúčanie svojich známych. “Chceli vedieť, kde som kúpila danú vec a ako ju skombinovať. O módu som sa vždy zaujímala, a preto som začala nielen na základe tipu od kamarátov, ale i vlastného presvedčenia blogovať. Dodnes ma to veľmi napĺňa a teším sa, že aj mojich známych baví čítať články a prezerať fotografie.” Bloguje už tretím rokom.

11220801_547302288782940_8196299734454636751_n

Blog jej prináša radosť a pocit naplnenia dobre vykonanej práce. “Veľmi si vážim aj prínos v oblasti nových kontaktov, skúseností alebo komunikácie. V neposlednom rade mi blog prináša aj množstvo skvelých produktov a tiež financií. Najviac ma však tešia milé správy od čitateľov, že som ich inšpirovala či pomohla. To je najlepší hnací motor.” Z vlastného blogu má príjem. “V dnešnej dobe sa dá aj na Slovensku živiť blogom. Popri všetkých pracovných činnostiach beriem blog aj ako druhú prácu, v ktorej pracovný čas nie je pevne stanovený, nadčasy sú povinnosťou a sviatky či víkendy tu neexistujú.”

Linda si myslí, že by ste sa mali vo svojom blogu zamerať na oblasť, ktorá vás baví najviac. “Určite by som odporúčala, aby ste sa zamysleli nad tým, čo vás najviac napĺňa a akým smerom by ste sa chceli uberať. Dôležité je blogovať s radosťou a nie pre vidinu zárobku či spoluprác. Každý z nás má oblasť, o ktorú sa zaujíma najviac a je v nej najlepšie zorientovaný. Práve tej by ste sa mali venovať.”

Dorota & Greta

Michala sa k blogovaniu dostala náhodne. Našla blog, ktorý ju nadchol a sama sa do niečoho podobného pustila. Jej web bude v decembri oslavovať dva roky. Blog jej prináša veľa. “Skúsenosti, príležitosti, veľa priateľov a priestru na sebe pracovať ako matke aj blogerke… Dalo mi to veľa radosti aj chuti do života. Je úžasné robiť niečo, čo vás napĺňa.”

10404857_346291118898918_2089660866865649728_n

Na otázku, či jej blog zarába odpovedá neurčito: “Aj áno, aj nie. Práca blogera žial nemá na Slovensku ešte veľkú hodnotu v očiach tých, ktorí by sa na blogu radi videli. Niekto to berie automaticky, uvedomuje si to množstvo práce, ktorá za tým je a niekto vám ponúkne gumičky do vlasov a chce nafotiť a napísať článok. To ma vždy zamrzí. Ja by som si to nikdy nedovolila.

Neuvedomujú si často, že aj na to, aby sme sa dokázali posúvať vpred a pracovať na sebe, sú potrebné financie, ako všade vo svete. Stále však píšem o tom, čo predovšetkým baví mňa a s čím sa stotožňujem. Často sa snažím pomáhať príspevkami a nechcem za to nič, lebo sama o tom chcem napísať a rada pomôžem. Ale ak príde za mnou veľká nadnárodná firma, ktorá má v každom reklamnom bloku v televízii spot a myslí, že pre nich budete robiť len kvôli ich menu, neurobím to. Za toto zmýšľanie si pochopiteľne z veľkej časti môžeme aj my, blogerky. Ale myslím, že je to na veľmi dobrej ceste a čím ďalej tým viac sa blogovanie stáva zamestnaním na plný úväzok.”

Podľa Michaly by ste si mali založiť blog až keď si ujasníte, o čom chcete písať, “Ak neviete o čom, nepíšte. Neviem si to predstaviť. Ja mám vždy toľko vecí, ktoré chcem napísať. Písať sa dá jedine o tom, čo vás baví a najčastejšie sú to bežné veci okolo vás. Možno stačí byť všímavejší k svojmu okoliu. My matky to máme o to jednoduchšie, že máme najväčší zdroj inšpirácie doma. To je často aj na knihu a nielen na blogový príspevok.”

 

Chcete založit blog, ale neviete presne, o čom písať alebo ako začať? Pripravili sme pre vás seriál o slovenských blogeroch a témach, ktorým sa venujú. V minulej časti sme napísali o slovenských foodblogeroch. Zostaňte s nami, v ďalšej časti sa porozprávame s travel blogermi.

[mc4wp_form]

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

5 odpovedí na “O čom sa dá blogovať? Napríklad o móde”

Moda je oblast, ktora bude mat u zien vzdy uspech. Najdolezitejsie su pre takyto blog ale kvalitne fotky. Urcite sa oplati byt aj trochu kontroverzny.

Odpovedať

Tiež si myslím že blogovať o móde má zmysel – navyše ak sa pozrieme na spôsob monetizácie – cez affiliate, kde segment módy ma veľmi vysoké provízie!

Odpovedať

Poslednou dobou vidím veľký trend u foodblogerov, ktorí odporúčajú zaujímavé podniky vo svojich mestách. Tieto články veľmi rád čítam a skúšam podľa nich podniky, ktoré by som len tak sám nenašiel.

Odpovedať

Blogy o móde veľmi rada sledujem a inšpirujem sa. Aj keď dnes už blogerkám stačí mať Instagram, vlastná blogová webstránka pôsobí oveľa viac profesionálne a dá sa pekne monetizovať.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *