Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

Využite čas na vzdelávanie sa v programovaní

Vo filmoch často vídame superhrdinov, ktorí používajú nadľudské schopnosti. Pri pohľade na nich si pomerne často niektorí z nás predstavujú, aké by to asi bolo, keby sme boli na ich mieste. A čo keby som vám teraz prezradil, že takéto schopnosti môžete kľudne nadobudnúť? Programovanie je zatiaľ nabližšie k týmto “superschopnostiam”.

„Nie som profesionálny programátor, ale základy programovania som sa naučil už počas školy a v poslednom čase ich často využívam v práci“

Snažím sa vymýšľať a tvoriť vlastné projekty, najmä kvôli tomu, aby som si tento skill zachoval a zdokonaľoval. Verím, že programovanie je zručnosťou budúcnosti, ktorú tvoríme dnes. Tu je len zopár príkladov, prečo si myslím, že vedieť programovať je ako vlastniť hrdinské “superschopnosti”.

Programovanie nie je jadrová veda

Stať sa programátorom môže mnohým z vás zo začiatku znieť ako odstrašujúca predstava. Faktom však je, že väčšina vecí, ktoré sa na začiatku javia príliš zložito, vychádzajú z javu o neporozumení samotných základov.

„Aby ste sa naučili programovať, nemusíte byť žiadny génius“

Dôležité je mať pevnú vôľu, ponoriť sa do toho a vydržať (najmä na začiatku). Množstvo ľudí si myslí, že programovanie je o riešení zložitých problémov a vytváraní ťažkých algoritmov. Nie je to pravda. Väčšinu času budete využívať niečo, čo už pred vami vytvoril niekto iný. Hlavne v “jednoduchších” programovacích jazykoch je to ako skladanie stavebnice z lega. Kúsok po kúsku.

Vypočujte si tiež zaujímavý podcast:

Jasné, v minulosti bolo programovanie násobne zložitejšie. V dobe, keď sa programovacie jazyky len rozvíjali, neexistovali návody, technické školy, prípadne webináre. V dnešnom svete neobmedzného prístupu k informáciam sa môžete naučiť programovať skutočne za pár dní.

Možete pracovať odkiaľkoľvek

Z domu, z kaviarne, z parku alebo z peruánskych hôr. K svojej práci dokonca nebudete potrebovať ani internet. Tak napríklad, my sme pred pár týždňami vyrazili do Barcelony, odkiaľ sme pracovali 10 dní. Bola to skvelá skúsenosť. Ráno vybehnete na raňajky do mesta, potom chvíľu programujete, dáte si obed na pláži, znova chvíľku pracujete a večer máte celý len pre seba. Aj toto sú výhody programátorov.

Nekonečné možnosti

Pamätám sa, keď som mal 14 rokov a vytvoril svoj prvý program. Boli to pomerne skromné začiatky, no podobne začína väčšina pogramátorov. Aj ja som v mladosti sníval o profesiách ako lekár, športovec, alebo právnik. Dnes som presvedčený, že budúcnosť je v kóde. Predsa len, nebolo to tak dávno, keď na každej križovatke riadil premávku človek. Dnes tu máme semafóry. Ak ste si chceli v minulosti pozrieť film, museli ste ísť do najbližšej požičovne, vybrať si film, priniesť ho domov, pozrieť si ho, na druhý deň priniesť naspät a ešte za to všetko zaplatiť. Dnes je to úplne inak. Digitálnu revolúciu má v rukách bežný programátor, ktorý môže dnes, alebo zajtra vytvoriť nový Facebook, Youtube, alebo Snapchat.

Dvojitý zásah

Možno neviem maľovať, písať super články alebo natočiť celovečerný film, no prostredníctvom programovania sa viem podeliť s mojimi nápadmi so zvyškom sveta. Ak sa naučíte aj vy programovať, máte šancu zarobiť slušné peniaze a zároveň zmeniť svet, alebo minimálne správanie ľudí. Nie, nie je to žiadna utopistická myšlienka. Pozrite sa okolo seba, najväčšie firmy a svetové úspechy prichádzajú vďaka skvelým ideám, ktoré sú zrealizované programovaním.

„V minulosti som sa cítil ako dieťa, ktoré nikto nepočúval. Pri programovaní aplikácií, scriptov a webstránok však môžem zdieľať s ostatnými to, čo je dôležité nielen pre mňa“

Samozrejme, nie každý sa stane ihneď programátorom. Som si však istý, že programovanie vám môže pomôcť v každodennom živote. Pomocou neho si dokážete zautomatizovať rôzne úlohy v práci ale aj doma. A keď si niečo zautomatizujete, ihneď sa vám v budúcnosti uvoľní čas, ktorý využijete na niečo zmysluplnejšie.

Programovanie je superschoponosť

V porovnaní s inými budete vyzerať, ako keby ste mali magické schopnosti.

Článok vznikol na základne mojej prednášky na Rails Girls Bratislava organizovanej Learn 2 Code.

5 odpovedí na “Využite čas na vzdelávanie sa v programovaní”

„Množstvo ľudí si myslí, že programovanie je o riešení zložitých problémov a vytváraní ťažkých algoritmov“ – netrep, nie kazdy kodi cely zivot obycajnu kalkulacku 😉 Pan by nemal na to pozerat ako: medicina nie je tazka, ved vyliecit chripku je easy.. si nerovnaj amaterizmus s master coding.. pls, dajte vediet panovi autorovi, ze marketing + programovanie kalkulacky na vypocet spotreby benzinu nie je real daily life v zivote developera, ktory sa nezadrbava pri praci pisanim postu, ktore mu na STU natlacili do bedne.. maj rozum, GLHF, peace

Odpovedať

Ahoj. Ono je to trochu naopak. Cieľom článku je ukázať, že aj “nedeveloper” si vie nakódiť “kalkulačku”, ktorá mu pomôže v bežnom živote a nemusí sa toho báť. Ide o prepis mojej nedávnej prednášky pre začínajúce programátorky na tohotoročných Rails Girls. Zrejme budeš súhlasiť, že ty nie si cieľová skupina tohoto článku, keďže si skúsený kóder. Vôbec nespochybňujem, že keď chce byť niekto developer, tak nepotrebuje vedieť kódiť algoritmy atď.

Odpovedať

Presne kvoli takymto clankom to potom aj tak vyzera. Kazdy moze byt programator a este „sa môžete naučiť programovať skutočne za pár dní“. Rubbish.
„Cieľom článku je ukázať, že aj “nedeveloper” si vie nakódiť “kalkulačku”, ktorá mu pomôže v bežnom živote“ – ak to bolo takto myslene, tak to treba aj tak napisat. Ine je spravit si nejake kratke makro v exceli a uplne ine „nakodit“ aplikaciu a zdielat kod s dalsimi ludmi.

Odpovedať

Clanok je prepis prednasky pre zacinajuce programatorky a ano, je to myslene tak, ako si spomenul „ukázať, že aj “nedeveloper” si vie nakódiť “kalkulačku”“. Je na to nieco zle napisane? Ak si skuseny programator, urcite nie si cielovka tohto clanku. Je to motivacny clanok pre tych, ktory si chcu urobit prehlad a mozno neskor pracovat na inych poziciach, no chcu mat prehlad o tom, ak to funguje.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *