Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

Ako si vybrať správnu krajinu pre digitálne nomádstvo

Rozmýšľaš nad svojou prvou nomádskou cestou, už vieš čo si nabaliť a ako sa na celé dobrodružstvo pripraviť. Je na čase vybrať tú správnu destináciu. Sú vôbec nejaké krajiny, ktoré nie sú vhodné pre digitálne nomádstvo? Štyria slovenskí cestovatelia nám prezradili podľa čoho sa rozhodujú a čo považujú za dôležité pri výbere tej správnej krajiny pre online prácu a cestovanie.

Lukáš

image00

Lukáš je dlhoročný vegán a ochranca zvierat.

“Na začiatku to bolo hlavne podľa možností práce so zvieratami v útulkoch a záchranných cestách, podľa krásy ich prírody. Dnes to už je taký balans lacných životných podmienok, pekného okolia a prírody, žiadne problémy s vízami (teda krajina ti dá víza pri vstupe a neokolkuje) a spoľahlivý internet. Vtipné je, že do tohto rámca krásne spadá Slovensko, kde aj preto trávim už viac času. Taktiež už nie je prioritou č. 1 cestovať, ale žiť slobodne, na Slovensku, či mimo.”

Silvia

image02

Silvia je surferka telom aj dušou. Okrem podmienok pre online prácu sa pozerá aj na podmienky pre jej surferskú vášeň.

“Krajiny si vyberám podľa toho, čo si myslím, že je blízke mojej povahe (kultúra), je tam krásna príroda a teraz sa už aj veľmi pozerám na to, aké sú tam vlny. Kvôli práci sa pozerám na to, aká je tam rýchlosť a spoľahlivosť internetu a možnosti co-workingu. Samozrejme, že zohladňujem aj náklady na život a počasie.”

Ivana

image03

Bez stabilného internetu sa ako digitálny nomád nepohnete, myslí si to aj Ivana.

“Cestujem väčšinou do krajín, kde si vystačím s tričkom s krátkym rukávom a kde je dobrý internet kvôli práci. Normálne som na jednom mieste minimálne dva týždne. Ak sa nám však niekde zapáči a víza mi to dovolia, som schopná ostať v tom istom meste/dedine aj dva až päť mesiacov. Určite to ovplyvňujú aj každodenné výdavky za ubytovanie a stravu. Snažíme sa preto kombinovať destinácie podľa toho, kde koľko minieme. (Rozpočet na jeden mesiac v juhovýchodnej Ázii by nám stačil na týždeň v Londýne.)”

Lubo

image01

Lubo zohľadňuje niekoľko faktorov.

“V prvom rade sa mi musí páčiť miestna kultúra: ľudia, zvyky, jedlo, prípadne jazyk. V druhom rade sa snažím myslieť na to, aké sú v danej krajine podmienky pre digitálnych nomádov: aký rýchly je internet, ako je dostupný, aká je životná úroveň danej krajiny, aké sú v nej možnosti na oddych, zábavu, networking, spoznávanie nových ľudí a pod.“

„V treťom rade záleží na nákladoch spojených so životom v danej krajine: koľko stojí letenka na dané miesto, koľko ma bude stáť mesačné ubytovanie, koľko zaplatím za jedlo či za zábavu. Thajsko je lacnejšie ako Tajvan. Tajvan je lacnejší ako Kórea. Kórea je lacnejšia ako Singapúr. V každej krajine si môžeš dovoliť za tie isté peniaze inú životnú úroveň.”

Tento rok navštívil Srí Lanku, je síce krásna ale nepovažuje ju za použiteľnú pre digitálne nomádstvo. Viac o jeho skúsenosti na Srí Lanke si môžete prečítať na jeho blogu.

Nech vás už vaše srdce ťahá do Ázie, Ameriky či Afriky poriadne si naštudujte do akých podmienok sa chystáte. Lubo založil facebookovú skupinu pre slovenských digitálnych nomádov, kde vám skúsení cestovatelia radi poradia. Táto stránka vám zas poskytne realistický pohľad na ceny v rôznych kútoch sveta. V budúcej časti si povieme, ako môžete zarábať na cestách.

[mc4wp_form]

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

2 odpovede na “Ako si vybrať správnu krajinu pre digitálne nomádstvo”

Sri Lanka je dobra na digitalne nomadstvo, ale treba tam prist zaciatkom mesiaca, ku koncu su uz vsetky data vycerpane. Da sa velmi vyhodne kupit rychly internet, aj za 5x nižšie ceny ako na Slovensku. Som si takmer isty, ze Lubo tam bol koncom mesiaca.

Odpovedať

No podľa mňa Sri Lanka je na prácu cez internet veľmi náročná ak chceš aj niečo vidieť, strávil som tam dva mesiace takmer po celom ostrove, ale inak to pripojenie sa dá zohnať lacno. 🙂

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *