Preskočiť na obsah
Kategórie
Technológie

Adminer: malý, rýchly, plný vychytávok

Každý web developer má rád nástroje, ktoré sú jednoduché a robia presne to, čo chce. To je jeden z dôvodov, prečo som prestal používať phpMyAdmin a prešiel na Adminer.


PhpMyAdmin pozná každý web developer. Dlhé roky nikto z nás nepoznal iný nástroj na spravovanie databáz. Určite nie taký, ktorý by bol prenosný a spustiteľný kdekoľvek. Situácia sa zmenila v roku 2007, keď známy český programátor Jakub Vrána vydal prvú verziu vlastného databázového klienta nazvaného phpMinAdmin. O dva roky neskôr, vo februári 2009, ho premenoval na Adminer.

Sila minimalizmu

Základnou črtou Adminera je minimalizmus. A to to doslova. Jeho veľkosť je totiž len 345 kB. Napriek tomu v pohode zvládne podporu viacerých jazykov i niekoľkých typov databáz: MySQL, PostgreSQL, SQLite, či Oracle. To všetko pripravené v jedinom(!) súbore. Jednoducho ho skopírujete do akéhokoľvek adresára, ktorý je dostupný z webu a môžete začať pracovať.

Vychytávky

Samozrejmosťou sú všetky štandardné operácie pre prácu s databázou a tabuľkami: vytváranie a editovanie databáz, tabuliek, pohľadov, indexov a kľúčov, správa používateľov atď. Okrem toho však Adminer disponuje niekoľkými naozaj úžasnými vlastnosťami:

  • rýchlosť
  • žiadne konfigurovanie
  • jednoduchý a prehľadný design
  • editovanie údajov dvojklikom
  • efektívne editovanie viacerých údajov naraz
  • práca vo viacerých taboch
  • rozhranie pre triggre, funkcie a procedúry
  • pokročilé vytváranie a editovanie tabuľky v jednom kroku, presúvanie riadkov
  • rezervované slová odkazujúce na dokumentáciu
  • rozšíriteľnosť o ďalšie moduly
Ukážka rozhrania

Prečo ho používam

Prvou vecou, ktorá sa vám na Admineri zapáči je intuitívne vytváranie a editovanie tabuliek. Vôbec nezávisí od počtu stĺpcov. Nech ich má tabuľka akýkoľvek počet, rozhranie na editáciu vyzerá vždy rovnako. V porovnaní s phpMyAdminom je to veľký krok vpred.

Veľkú výhodu vidím v editácii indexov. Je riešená pomocou select boxov, pričom môžete editovať všetky indexy naraz. To isté platí, samozrejme, i pri cudzích kľúčoch.

V tabuľkách s cudzími kľúčmi mi Adminer ponúka možnosť prejsť priamo do tabuľky, na ktorú kľúč ukazuje. Keď si na túto funkciu raz zvyknete, budete ju hľadať všade.

Ďalšia pekná vlastnosť je výpis dát a výsledok zo všetkých dotazov. PhpMyAdmin zvládne zobraziť výsledok len z toho posledného. Oceníte to najmä vtedy, keď budete robiť niekoľko SQL dotazov naraz.

Poslednou vecou, ktorá ma na Admineri fakt teší, je užívateľské rozhranie pri výbere dát z tabuľky. Pri jednoduchých príkazoch sa dá veľmi rýchlo vyklikať čo potrebujete.

Adminer vo WebSupporte

Aby ste nemuseli Adminer kopírovať k sebe na hosting a starať sa o aktualizácie, spravili sme to za vás. Od januára je k dispozícii na adrese http://adminer.websupport.sk s originálnym websupporťáckym skinom v štýle nášho WebAdmina. Je tak vhodným doplnkom ku správe vašich domén a hostingov. Na vylepšovaní Adminera stále pracujeme a uvítame akékoľvek postrehy a námety na vylepšenia. Pošlite nám ich na helpdesk@websupport.sk.

Aké sú vaše skúsenosti s Adminerom? Používali, resp. poznali ste ho predtým, než sme ho nasadili na naše servery?

15 odpovedí na “Adminer: malý, rýchly, plný vychytávok”

Keď som ho prvý krát použil, neveril som, že čo je možné z jedného súboru, ktorý si len jednoducho nakopírujem kdekoľvek na webserver dostať….

Odpovedať

Je to super, len by ste mohli spravit jednu vec. V CSSku zmenit farbu modrych liniek na sedom podklade….dost blbo sa to cita … so vzhladom by bolo celkoho dobre sa pohrat, ale toto je taka najvacsia bolest.

PhpMyAdmin pouzivam denne a doslova ho pre jeho zle rozhranie neznasam..takze tento novy system vitam s otvorenou narucou 🙂

Odpovedať

No ale designovo je to hrozné, to sivé pozadie 🙂 :D…

Odpovedať

je tam moznost vybrat z viacerych templatov 🙂

Odpovedať

hopa, trošku som poplietol tému 😀 🙂

Odpovedať

Zvláštne že sa toto spustilo necelý týždeň po tom, ako som sa pýtal WS na twittery, či to chcú niekedy oficialne nahodit 🙂 A nic v zlom, nechcem hovorit ze si nevazim co robite, ale myslim ze original thema je najlepsia. Žiadne farby, take uplne minimalisticke a rychle. Mne to pride sympatickejšie. Ale budiš. Každý má iný názor a vkus, že.. 🙂

Odpovedať

Takisto odkedy poznám Adminera, PhpMyAdmin nechcem ani vidieť. Som veľmi rád, že oficiálne ponúkate Adminera a nemusím ho kopírovať.

Odpovedať

Bodlo by, keby cez Adminer bolo mozne spravovat aj PostgreSQL databazu vo websupporte. A rovnako dnes vysla verzia 3.3.4, ktora prave opravuje viacero problemov prave s Postgre.

Odpovedať

Neviete mi nejako v skratne povedat, aky je rozdiel medzi Adminer a Adminer Editor? Nejako to neviem z ofic. stranky vycitat.
Dik

Odpovedať

„Dlhé roky nikto z nás nepoznal iný nástroj na spravovanie databáz. Určite nie taký, ktorý by bol prenosný a spustiteľný kdekoľvek.“

A čo je potom /usr/bin/mysql? :).

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *