To, čo sa deje na internete v uplynulých týždňoch, nemá obdobu. Politici sa snažia bojovať proti porušovaniu autorských práv spôsobom, ktorý šliape po základných ľudských právach aj po základných princípoch internetu.

Je to len pár dní, kedy najväčšie svetové weby protestovali proti prijatiu SOPA (kontroverzný americký zákon na ochranu autorských práv na internete). Dnes je na ťahu Európa. Internet bol odjakživa slobodným územím, na ktorom si každý mohol povedať, čo chcel – bez rizika cenzúry a pri zachovaní súkromia. A na rozdiel od tlače, rozhlasu a televízie sa cez neho môže vyjadriť k masám každý. Vďaka tomu sa stal poslednou baštou odporu; platformou aktivistov, ktorí prostredníctvom neho tlmočia svoje protesty svetu. Ak by prešla ACTA, veľa vecí by sa zmenilo.

1984

ACTA chce zaviesť kontrolu nad všetkým dianím v internete pod zámienkou dodržiavania autorských práv. Pre firmy, ako je naša, by to znamenalo neustále plošné monitorovanie aktivity všetkých klientov. Pre každý prípad, čo ak sa to raz môže hodiť. Politikom zrejme uniká, že bezdôvodné “preventívne” špehovanie je niečím, čo v modernej spoločnosti nemá miesto.

Ľudia na špinavú robotu

Ako webhosting, ktorý prevádzkuje cca 11 % slovenského internetu WebSupport dlhé roky ochotne spolupracuje s políciou na objasňovaní počítačovej kriminality. Na povinnosti, ktoré by nám však vyplynuli z ACTA, by sme zrejme kašlali. Nemienime najímať ďalších adminov len preto, aby sme robili špinavú robotu, ktorú od nás vyžaduje štát. Nemienime sledovať slušných ľudí len preto, že nejaké malé percento používateľov internetu sú delikventi, ktorí majú celé duševné vlastníctvo na háku.

V moci byrokratov

Mimoriadne chúlostivá je aj otázka uplatňovania ACTA. EÚ chce na to zriadiť špeciálne komisie. Týmto spôsobom by politici de facto získali neobmedzenú moc nad obsahom internetu. Aby chránili autorské práva, prakticky by mohli robiť čokoľvek – buzerovať ľudí na letiskách, dávať dole weby alebo vnucovať majiteľom CD resp. DVD, aby používali na prehrávanie prehrávač od výrobcu. S našimi obľúbenými prehrávačmi sa môžme rozlúčiť.

Skutek utek

Celé je to ako zlý vtip. Na rovinu: ACTA legalizuje a legitimizuje cenzúru, čím popiera základné princípy internetu. Tých niekoľko percent “problémových” používateľov, si tak či onak nájde cestu, aby tieto reštrikcie obišli a celé sa to minie účinku. Ostane iba pri nezmyselnom buzerovaní občanov. Zastavme to! Prijatie ďalšieho byrokratického nezmyslu odtrhnutého od reality by bolo v tom prípade katastrofou celospoločenského významu.

Pripojte sa k slovenskej výzve proti prijatiu ACTA:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=639811

Michal Truban
Pavel Stano
Tomáš Klempai
Peter Murár
Matej Kvocera
Lenka Filipová
Matúš Slovák
Tatiana Nagyová
Andrej Sebestyen
Kristína Rebrová
Adam Plesník
Matej Čapkovič
Martin Bača
Lucia Luptáková
Tomáš Čorej
Katarína Dekýšová
Adam Turan
Monika Kozmerová
Matej Kuracina
Lukáš Šabľa
Martin Fojtů
Zuzana Hüttnerová
Miriam Račková

Komentáre