Preskočiť na obsah
Kategórie
Novinky Technológie Tipy a triky

1. WebSupport Hackathon

V piatok 8.10.2010 sa u nás uskutočnil prvý Hackathon pre zamestnancov. Mali sme celý pracovný deň na tvorbu vlastných projektov, mohli sme robiť na čomkoľvek. Osobne som bol veľmi prekvapený nápadmi aj tým, čo všetko sa spravilo keď ľudia mohli robiť na svojich veciach. Tento článok by mal slúžiť ako inšpirácia a odporúčanie aj pre ostatné firmy so šikovnými ľudmi, aby niečo podobné vyskúšali.

Myšlienka nášho Hackathonu je jednoduchá. Nechať prejaviť kreativitu a skill bez toho, aby špecifikáciu alebo akékoľvek pripomienky riešil niekto iný (klient, šéf). Aby bol čas popri povinnostiach robiť na tom, čo nás naozaj baví, trochu si zasúťažiť a vymyslieť nejaký hardcore.
Pravidlá boli jednoduché, takpovediac žiadne. Každý mohol programovať čokoľvek, pomocou akejkoľvek technológie a s kýmkoľvek. Dohodli sme sa, že po 17stej hodine každý svoj projekt odprezentuje, potom každý vyberie tri projekty, ktoré sa mu najviac páčili, spočítajú sa body a vyberie sa víťaz. Jediným kritériom bolo, aby sme sa snažili za tento krátky čas spraviť nejakú kompletnú vec a nie nápad, ktorý treba potom ešte dlho programovať. Toto pravidlo sa nám veľmi udržať nepodarilo, ale zato môžeme byť iba vďační.

Priebeh bol jednoduchý. Začali sme ráno o 9tej spoločnými raňajkami.

Nasledne každý nadiktoval projekt na ktorom bude pracovať. Projekty sa zapísali na tabuľu, kde si niektorí zaznačovali progress.

Zoznam projektov ktoré sa vymysleli, s krátkym popisom a twitter handle každého človeka:

 • @srigi – phpQ

  Ide o jednoduchý systém ako si môžete cez twitter radiť. Stači poslať mention konkrétnemu botovi, ktorý to retweetne všetkým followerom a oni môži následne reagovať. Hlavné použite by malo byť kladenie a zodpovedanie otázok. (napr. o PHP, programovaní, linuxe atď)

 • @xdnny – android monitoring mobilov

  Kvôli iným povinnostiam (starostlivosť o zákazníkov) nemohol na tomto projekte plne pracovať, ale nakoniec nám odprezentoval aspoň jeho zaujímavý koncept, ktory spocival v monitorovani dostupnych zdrojov telefonov na platforme Android (monitoring pamate, procesov, sietovej aktivity) a naslednom odosielani tychto dat na server, kde su spracovavane v statistikach a grafoch.

 • @capkovic – nicereply facebook aplikácia

  Pár kliknutiami si môžete zobraziť Nicereply.com hodnotenie vašej firmy, alebo zamestnancov priamo vo facebook boxe firemnej Page, alebo profilu zamestnanca. Projekt bol ako jeden z mála kompletne hotový a momentálne ho po menšom redesigne reálne nasadzujeme a ponúkame pre užívateľov nicereply.com. Čoskoro ho budete môcť vidieť aj na našej facebook stránke.

 • @ujovlado – firemná knižnica postavená na google book api

  Systém na správu našej firemnej knižnice. Možnosť online vyhľadania knihy pomocou Google Book Search API a pridania vyhľadanej knihy do knižnice.

 • @mhrescak – dashboard pre helpdesk

  Ide o jednoduchý dashboard, ktorý agreguje všetky potrebné informácie o doménach, klientoch a faktúrach na jednom a veľmi prehľadnom mieste. Taktiež veľmi užitočný projekt, ktorý sa helpdesku veľmi páčil a už sa používa.

 • @av3rzia– mobilný webadmin

  Jednoduchá verzia webadmina do mobilu. Kvôli rôznym problémom sa podarilo spraviť zatiaľ iba autentifikáciu cez API nášho webadmina.

 • tomáš (v92) – hierarchický memory balancer

  Zaujímavá myšlienka postavená na tom, že na našom hostingu sa realne používa iba malé množstvo dát, ktoré sa tam nakopírujú. Väčšina súborov ostáva už navždy nedotknutá. Tomáš spravil super prezentáciu, kde vysvetlil princípy a následne ukázal rozloženie dát na rýchly a pomalý storage. Taktiež ukázal ako mu jeho program počíta ku ktorým súborom bolo pristupované. Tento projekt má veľký potenciál. Či už iba na efektívnejšie nakupovanie diskov, rozdelenie súborov alebo aj oveľa jednoduchšie tvorenie záloh.Teším sa, ako ho implementujeme do hostingu, prípadne na iné serverové riešenia.

 • @stanojr – upravoval svoj RUM

  rum je malá 1 procesová 1 threadová aplikácia. Jej hlavné použitie bolo donedávna ako tcp redirector. Odvtedy čo máme rozdelené mysql databázy medzi viac serverov slúži na smerovanie spojení na konkrétny mysql server podľa užívateľského loginu.

 • @matus_slovak – Návrhy nových štatistík pre náš hosting

  Vývoj a počet klientov, domén, virtuálnych serverov a podobne.

O 17stej nasledovala prezentácia a diskusia k jednotlivým projektom.  Všetky projekty boli veľmi zaujímavé, kritéria hodnotenia neboli žiadne, takže nájsť víťaza bolo na prvý pohľad ťažké, ale opak bol pravdou.

3. miesto: Matej Hreščák (@mhrescak) s projektom dashboardu pre helpdesk team

2. miesto: Matej Čapkovič s projektom nicereply.com facebook aplikacie

1. A jednoznačný víťaz, ktorý vyhral s naozaj veľým náskokom: Tomáš Čorej a jeho perfektný hierarchický memory balancer.

A nakoniec spoločné seriózne foto učastníkov. Nasledovala miniparty so všetkým čo k tomu patrí.

Viac foto môžete nájsť na našej facebook stránke.

Nakoniec by som chcel ešte povedať, že takýto hackathon odporúčam spraviť každej firme. Je to naozaj veľmi zaujímavo strávený čas, všetkým sa to veľmi páči a uvidíte, že vy aj zamestnanci sami budú prekvapení z toho, čo sa vymyslelo a spravilo.

Autor: Michal Truban

Mišo je prirodzeným dôkazom toho, že poctivý biznis sa dá robiť aj v teniskách a bez zbytočných oficialít. Je zakladateľ WebSupportu, startupu Nicereply, InHiro či inteligentnej stoličky Neseda.

11 odpovedí na “1. WebSupport Hackathon”

Koľko zamestnancov máte? Myslel som, že ste taká malá partia, so zopár ľuďmi(3-5) na jeden team(ktoré sú asi 4) ale teraz to vyzerá tak, že vás tam je aspoň 200.

Odpovedať

V nasej firme mame raz do roka tzv. Hackweek. Ako uz nazov napoveda, je to nieco podobne, ale vo vacsiom (5 dni). Chapem, ze nie kazdy si moze dovolit „vypadok“ na tyzden, takze aj tento snahe tlieskam! K dokonalosti chyba uz len to, ze by sa po skonceni vsetky zdrojaky vydali pod FOSS licenciou (napr. na githube) 🙂

Odpovedať

super, aspon je vidiet, ze sa to naozaj da (a hlavne ze sa netreba stale vyhovarat, ze len google si to moze dovolit.)

Odpovedať

To pocitanie pristupu k suboru je spravene ako hack do kernelu, ci ako?

Odpovedať

ten android monitoring mobilov moze byt celkom uzitocny v buducnosti. davam bod @xdnny 😉

a vsetkym ostatnym vela zabavy pri takichto akciach 🙂

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *