1. Báza znalostí
  2. Servery
  3. Dedikované servery
  4. Dedikovaný server – technické detaily
  1. Báza znalostí
  2. Servery
  3. Dedikovaný server – technické detaily

Dedikovaný server – technické detaily

VÝKON. BEZPEČNOSŤ. STABILITA.

Prenájom dedikovaného servera zahrňuje poskytnutie  fyzického servera, jeho housing v dátovom centre, zabezpečenie konektivity, inštaláciu softvéru a servis jeho hardvérových komponentov. V tomto článku si popíšeme všetky dôležité technické detaily spojené s jeho prevádzkou, monitoringom, úpravou parametrov alebo škálovaním.


Hardvér serveru

Hardvérové parametre serveru skladáme podľa potrieb klienta z enterprisových hardvérových komponentov značky Dell s použitím Intel Xeon procesorov. Minimálna konfigurácia je 1x Intel Xeon E3-1220 v6, 16 GB RAM a 2x 1TB 7.2K HDD. Pozrite si všetky dostupné konfigurácie »

Všetky komponenty serveru sa dajú kedykoľvek dopĺňať ako pevné disky (HDD), SSD, operačná pamäť RAM alebo ďalšie CPU. Parametre servera je možné individuálne konfigurovať. Diskovú kapacitu je možné rozšíriť až do veľkosti 6 TB pomocou služby Storage ». V prípade potreby existuje možnosť kombinovať viacero dedikovaných serverov, resp. ich horizontálne škálovať do jedného celistvého riešenia. Ak váš projekt predpokladá výraznú zmenu konfigurácie servera, radi vám poradíme.

Inštalácia OS a softvéru

Máme bohaté skúsenosti s väčšinou aktuálnych (LTS) Linuxových distribúcií (Debian, Ubuntu, CentOS, atď.), virtualizačných platforiem (VMware ESXi, Citrix XenServer), ale aj komerčných systémov ako Microsoft Windows Server (liceniu pre vás zabezpečujeme my), Hyper-V Server alebo RedHat Enterprise Linux. Sme partnerom spoločnosti Microsoft, umožňuje nám to poskytovať Windows liceniu formou SPLA – Services Provider License Agreement (licenčná dohoda poskytovateľa služieb). Ku každému serveru máte samozrejme plný root (administrátorský) prístup s možnosťou vzdialenej inštalácie vlastného OS.

Umiestnenie serveru v dátovom centre

Servery sú housované v dátovom centre v Bratislave. Je to DC kategórie Tier III, ktoré spĺňa náročné požiadavky na kontinuálnu prevádzku a disponuje záložnými systémami sieťového a energetického pripojenia, vrátane viacerých diesel-generátorov. Je dizajnované a prevádzkované tak, aby vám zabezpečilo najvyššiu úroveň súčasných štandardov. Spĺňa všetky nároky od bezpečnosti, spoľahlivosti, redundancie, škálovateľnosti a stabilného prostredia. Pre náročnejšie a rozsiahlejšie riešenia vieme servery rozložiť medzi dvoma dátovými centrami v Bratislave. Viac informácií o datacentre »

Networking

Váš dedikovaný server bude v dátovom centre pripojený dvoma sieťovými kartami do dvoch rôznych switchov s 1Gbit/s linkou. Pre istotu budete mať ešte aj dvoch nezávislých mezinárodných poskytovateľov pripojenia do internetu. Náročnejší klienti určite ocenia možnosť prepojiť ich serverový setup 10 Gbps sieťou. Ku každému serveru dodávame 1 IP adresu. Servery dodatočne neobmedzujeme na rýchlosť pripojenia.

Monitoring

Používame 24×7 monitorovací systém Zabbix, ktorý pod operačným systémom Linux dohliada na zdravie hardvérových komponentov serverov. Monitorujeme všetky systémové parametre potrebné pre chod servera, monitoring teda poskytuje informácie o dostupnosti kritických služieb a sledovaných metrikách ako obsadenie diskov, stav RAID-u, využitie operačnej pamäte RAM, vyťaženie CPU a mnohé ďalšie. Čiže nielen či web alebo server funguje, ale aj to, čo sa na ňom práve deje.

Dáta sú zbierané v reálnom čase a odosielané v 60 sekundových intervaloch – ihneď môžete vidieť ako sa prejavia zmeny vo vašej aplikácii alebo konfigurácii. Inštaláciu Zabbix agenta vo verzii 4.x podporuje väčšina Linuxových distríbucii ako Debian, Ubuntu, CentOS a podobne. Podporované sú aj systémy Microsoft Windows. Viac informácií o monitoringu a cenník nájdete tu »

Správa

Dedikované servery si môžete spravovať sami, prípadne máte možnosť využiť našu službu Administrácie serverov (pri Linux distribúciách). Okrem štandardného sieťového prístupu máte možnosť pristupovať aj cez IPMI modul, ktorý umožní zapínať, vypínať, reštarovať či pristupovať na konzolu na diaľku.

Ak server spravuje WebSupport, naši admini pokrývajú všetky práce potrebné na udržiavanie stabilného chodu vášho servera v rozsahu do dvoch hodín mesačne. Práce zahrňujú odozvu a pomoc pri incidentoch a výpadkoch. V rámci správy robíme aj údržbu a upgrady softvérových komponentov súvisiacich so stabilným a bezpečným chodom vašich aplikácií. V rámci dodatočných inštalačných prác vám vieme za príplatok pomôcť s ladenín výkonu aplikácií, inštalovať dodatočné komponenty, navrhovať a zrealizovať konkrétne softvérové architektúry, či nastavenia. Na zákazníkovi typicky ostáva len správa samotnej webovskej zákazníckej aplikácie. Pre serveri s OS Windows správu neposkytujeme. Viac o správe serverov sa dozviete tu »

Zálohovanie

Ponúkame vám možnosť zálohovania dát v inom datacentre, ako je fyzicky umiestnený server. Zálohovanie prebieha v pravidelných intervaloch (každý deň v nočných, resp. skorých ranných hodinách) po vyhradených optických linkách medzi datacentrami. Zálohovanie môže prebiehať na úrovní obsahu disku, prípadne databáz alebo konkrétnych priečinkov. Cena závisí od počtu GB, ktoré má disk serveru. Cena za 1 GB je 0,40 € / mesiac. Pre cenovú ponuku nás kontaktujte mailom»

Aktualizované 12. februára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať: