fbpx

Slovensko na špici krajín Európy. Zvýšili sme bezpečnosť viac ako 100 tisíc .sk doménam


  • Zdieľať na Google+

Slovenská doména nedávno prekročila 2 významné milníky: 400 tis. aktívnych domén a viac ako 1/4 z nich s aktívnou DNSSEC ochranou. Ako najväčší registrátor .sk domén sme k obom prispeli veľkým dielom. V našej správe je aktuálne viac ako 115 tisíc .sk domén – približne 29%.


V októbri 2019 začal správca národnej domény SK-NIC aktívne podporovať aktiváciu DNSSEC. Skvelý krok, ktorý oceňujeme.

Vo WebSupporte sme sa rozhodli, že aktiváciu DNSSEC nenecháme na náhodu a zapneme ho automaticky. Pre všetky nové .sk domény a postupne aj tie ostatné. No a v januári 2020 sme prekročili hranicu 100 tisíc .sk domén s aktívnym DNSSEC 🎉. Naši zákazníci tak získali dodatočnú vrstvu ochrany pre svoje weby. Zadarmo a bez nutnosti čosi zapnúť/nastaviť.

Podobne tak spravilo aj niekoľko ďalších slovenských registrátorov. Spoločne sme tak zvýšili bezpečnosť slovenského webu.

Dáta z 12/2019 pre ilustráciu. Zdroj: https://oskar456.github.io/walk_dotsk_ds/graph.html, @Oskar456

Europské rekordy

Výsledkom je raketový nárast počtu domén s aktívnou DNSSEC ochranou. SK-NIC hlási čísla cez 25% a tento stav opisuje takto:

„Slovensko sa tak zaradilo na špičku krajín Európy v podiele domén zabezpečených prostredníctvom DNSSEC.“

SK-NIC

Čo ďalej

DNSSEC sme zapli aj pre 13K .eu domén. A v roku 2020 plánujeme pridať ďalšie TLD – napr. .hu či .cz. Než tak urobíme automaticky, DNSSEC je dostupný manuálne.