Pravdepodobne ste už počuli o zlatej horúčke menom kryptomeny. Ide o virtuálnu a decentralizovanú formu peňazí, ktorá funguje na princípe kryptografie. Vďaka tomu dokáže zabezpečiť bezpečnosť digitálnej meny. Ako to ale celé funguje a ako z tohto boomu kryptomien vyťažiť?
Kde sa vzali kryptomeny
Prvou kryptomenou, s ktorou sa obchodovalo, sa stal Bitcoin. V roku 2009 skupina alebo jednotlivec pod menom Satoshi Nakamoto vytvoril prvý blok v blokchaine Bitcoin Genesis Block. Krátko na to vznikli ďalšie kryptomeny a dnes ich je už viac ako tisíc.
Kryptomeny fungujú na systéme blockchain, čo je druh decentralizovanej distribuovanej databázy chránenej šifrovaním. Vďaka tomu je databáza chránená pred zásahmi tretích strán aj samotných uzlov v rámci peer-to-peer siete. V rámci blockchain teda dochádza k bezpečným, transparentným, ale zároveň anonymným transakciám. Nakoľko tu neexistuje sprostredkovateľ, transakcie sa spracovávajú okamžite a za minimálny poplatok.
Eurá vs. Bitcoiny
Medzi klasickými menami štátov, ako sú eurá, doláre či koruny, a kryptomenami je jeden zásadný rozdiel. Kým štandardné meny (inak nazývané fiat) sú centralizované a určitá inštitúcia rozhoduje o ich množstve v obehu, množstvo kryptomeny je dopredu pevne dané a žiaden človek alebo inštitúcia ho nemôžu navýšiť. Kým teda pri klasickej mene môže dôjsť k inflácii, lebo krajina sa jednoducho rozhodne vytlačiť viac peňazí, kryptomena predstavuje bezpečnejšiu alternatívu a má skôr deflačný charakter.
Mohlo by vás zaujímať:
Decentralizácia a deregulácia kryptomien prináša viacero ďalších výhod. Platby prebiehajú v minútach namiesto dní a za transakciu zaplatíte len mizivý poplatok. Bavíme sa tiež o platidle, ktoré nepozná hranice a regulácie jednotlivých štátov. Samozrejme, existujú krajiny, v ktorých je napríklad Bitcoin nelegálny.
Nevýhodou kryptomien je, že ak sa pri zasielaní platby pomýlite, peniaze už neuvidíte. Ak sa pozeráte na kryptomeny ako investíciu, rátajte s tým, že môžete aj stratiť. Cena kryptomeny oproti fiat menám sa môže meniť aj v priebehu dňa o niekoľko percent. Pozor si treba dať aj na svoje krypto-peňaženky. Ak ste inestovali väčšie množstvo peňazí, majte ich uložené na viacerých miestach s rôznym prihlasovacím menom.
Akým spôsobom sa dokážem dostať ku kryptomenám
Kryptomeny môžete na burzách vymeniť za eurá či doláre, môžete ich ťažiť (mining), môžete ich získavať pri obchodovaní alebo si môžete založiť vlastnú kryptomenu. Na Slovensku, ako aj v iných krajinách, už nájdete aj automaty na Bitcoin alebo iné kryptomeny. Možností je teda niekoľko.
Najjednoduchšie je kryptomenu kúpiť, rátajte však s tým, že na niektorých burzách si budete musieť chvíľku počkať na autorizovanie vášho účtu. Ak chcete patriť k tzv. ťažiarov potrebujete výkonný počítač a úvodná investícia bude nemalá, nehovoriac o cene za elektrinu. Ťažba je prakticky overovanie úkonov jednotlivých transakcií prostredníctvom počítačových operácií, za ktoré získa ťažiar odmenu v podobe kryptomien. Do ťažby Bitcoinov je celosvetovo zapojené veľké množstvo ťažiarov, a preto netreba mať veľké oči, čo sa týka návratnosti investície. Ťažiť však môžete aj iné kryptomeny, kde nie je sieť ťažiarov tak presýtená.
Oplatí sa investovať do kryptomien?
Podľa prognóz by sa súčasný trend v najbližších rokoch nemal zmeniť. Možno ste už počuli o amerických rodinách, ktoré predali celý svoj majetok, vzali si hypotéku a všetko vrazili do Bitcoinu. Ako pri každej investícii však treba myslieť na to, že nemusí vyjsť a nie je vhodné všetko staviť na jedného koňa. Aj tu platí pravidlo, investujte len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť.
Ak chcete vedieť viac o investíviach do kryptomien, prečítajte si aktuálne informácie.