Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

Ako chrániť svoje dáta na Facebooku?

Nedávny škandál Facebooku a Cambridge Analytica rozvíril globálnu debatu o bezpečnosti a zneužívaní našich údajov. Hodnota Facebooku medzičasom klesla, spoluzakladateľ WhatsApp Brian Acton rozbehol iniciatívu #deleteFacebook, ku ktorej sa pridalo viacero mien z technologických spoločností, vrátane Elona Muska a jeho spoločností SpaceX a Tesla. Ak Facebook zmazať nechcete, existuje niekoľko spôsobov, ako v rámci možností ochrániť svoje dáta.

Viete, kto vidí vaše príspevky?

Najzákladnejším nastavením je zobrazovanie vašich príspevkov. Viete ich nastaviť plošne na všetky budúce príspevky alebo individuálne pri jednotlivých postoch. Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť, kliknite na nastavenia, súkromie a pri možnosti „Kto môže vidieť vaše budúce príspevky“ zvoľte priatelia alebo priatelia okrem. V prípade, že chcete zmeniť nastavenia aj pri všetkých doterajších príspevkoch na nové publikum (teda z verejných na viditeľné len pre priateľov), kliknite aj na „zúžiť publikum existujúcich príspevkov“.

Zobrazovanie príspevkov Facebook

Ak vás zaujíma, ktoré vaše príspevky sú verejné, skontrolujte stránku vášho profilu a kliknite na „prezerať ako“. V tomto zobrazení si viete jednoducho vymazať, skryť alebo zmeniť publikum pri jednotlivých postoch.

Verejné príspevky Facebook

Kto a ako vás môže vyhľadať?

V nastaveniach súkromia si viete nastaviť, kto vás môže požiadať o priateľstvo, ako vás dokáže vyhľadať a tiež, kto môže zobrazovať zoznam vašich priateľov.

Ako kontaktovať Facebook

Majte pod kontrolou aj označovanie v príspevkoch. Cez nastavenia – časová os a menovky si dokážete nastaviť, kto vás môže označovať v príspevkoch, kto to môže vidieť a tiež schvaľovanie menoviek.

Zabráňte tretím stranám používať vaše dáta

Práve škandál s Cambridge Analytica zdvihol varovný prst nad prihlasovaním sa do aplikácií tretích strán cez Facebook login. V jendotlivých aplikáciách si môžete zmeniť prihlasovacie údaje a následne zrušiť svoj prístup cez Facebook – nastavenia – aplikácie a weby.

Aplikácie weby facebook

Obmedzte Facebook od získavania vašich vlastných údajov

Aké údaje zdieľate slobodne s Facebookom? Pozrite sa do sekcie informácie a vymažte, čo nepovažujete za dôležité. Prečo by mal Facebook vedieť, kde žijete, kde pracujete, v akom vzťahu sa nachádzate a najmä s kým. Facebook nemusí vedieť, aké sú vaše záujmy, akú hudbu počúvate najradšej a aké filmy sú top vo vašom rebríčku. Je len na vás, koľko o sebe Facebooku prezradíte.

Informácie Facebook

Ovplyvnite, aké reklamy vám Facebook môže zobrazovať

Reklamy môžete zablokovať aj rozšírením vyhľadávača treťou stranou – napr. AdBlock. V rámci Facebooku dokážete reklamy obmedziť cez nastavenia – reklamy. Tu si dokáže zvoliť, či vás môžu reklamy cieliť na základe webov a aplikácii, ktoré ste využívali. Ako aj obmedzenie reklám na určité záujmy.

Reklamy nastavenia

Ako ešte viac obmedziť získavanie vašich údajov Facebookom a tretími stranami?

Je len na vás, aké údaje zdieľate s Facebookom či inými sociálnymi sieťami. Tieto aktivity vám pomôžu obmedziť zdieľané údaje a zabezpečiť sa pred únikom vašich dáť:

  • nemusíte sa „checkovať“ na každom letisku či kaviarni, kde sa nachádzate,
  • môžete si vymazať mobilnú aplikáciu a messenger z mobilu,
  • dajte si pozor na nezabezpečené verejné wifi siete,
  • pravidelne si meňte heslo, ktoré s nikým nezdieľate,
  • zapnite si dvojstupňové overenie pri prihlasovaní a upozornenia pre neidentifikované prihlásenie,
  • neklikajte na podozrivé linky, ktoré vám prišli v správe,
  • nainštalujte si na PC kvalitný antivírus,
  • zvážte aj možnosť VPN prístupu,

Alebo s Facebookom jednoducho vybabrite takto:

Ako zmiasť Facebook

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.