fbpx

Aké zmeny čakajú .sk doménu?


  • Zdieľať na Google+

Už niekoľko týždňov sú známe nové pravidlá registrácie .sk domén. Pôvodne mali zmeny platiť už od nového roku, no účinnosť nadobudnú podľa posledných informácií až v septembri tohoto roka (konkrétne 1.9.2017). Prečítajte si, aké zásadné zmeny môžete očakávať.

1. Všetko vyriešite online

Koniec byrokratickým výletom so zmluvou k notárovi. Po novom bude stačiť vyplniť svoje údaje prostredníctvom online objednávky u svojho registrátora, uhradiť doménu a o pár sekúnd je doména vaša. Konečne to bude také jednoduché.

2. Registrátori nebudú držiteľmi domén

S novými pravidlami prichádza aj zákaz proxy držby domén pre registrátorov. V súčasnosti sa práve kvôli komplikovanému vybavovaniu SK-NIC Handle množstvo klientov rozhodlo ponechávať domény v držbe svojho registrátora. U nás registrujeme viac ako 95 000 .sk domén a z toho až takmer 60 000 domén je napísaných na nás ako vlastníkov.

Podľa nových pravidiel už registrátor nebude môcť držať na svoje meno doménu pre svojho klienta. Preto budeme v priebehu septembra a októbra 2017 meniť držiteľov domény na samotných klientov.

Postup pri zmene držiteľa domény bude nasledovný:
1. V priebehu apríla 2017 sprístupníme vo WebAdmine, po autorizovanom prihlásení formulár na aktualizáciu údajov k .sk doméne.

2. Zároveň začneme od apríla 2017 posielať notifikácie, aby si naši klienti aktualizovali, alebo potvrdili údaje držiteľa domény.

3. Po 15. septembri 2017 budeme automaticky meniť držiteľa v registri .sk domén (SK-NICu) podľa aktuálnych dát v našom systéme (aktualizované vyššie spomenutým formulárom alebo podľa údajov na koho je daná doména fakturovaná)

3. Držiteľ domény aj zo zahraničia

V nových pravidlách bude umožnené stať sa držiteľom domény aj so zahraničným subjektom. Doteraz mohol byť držiteľom domény len slovenský subjekt. Podmienkou bude doručovacia adresa v jednom z členských štátov Európskeho hospodárskeho priestoru.

4. Koniec doménovým špekulantom

Mnohí zrejme tušíte, ako fungujú doménoví špekulanti. Zaregistrujú si doménu a využívajú niekoľkodňovú lehotu do úhrady, po ubehnutí ktorej si doménu opäť zaregistrujú. A takto to robia stále dookola. Týmto spôsobom sa doména dala v podstate blokovať registráciou do stavu TA bez zaplatenia. Doménoví špekulanti takto registrovali mnoho domén a potom ich ponúkali na predaj za podstatne vyššiu cenu. Po novom sa doména zaregistruje až po uhradení platby na minimálne jeden rok.

5. Registácia až na 10 rokov

V rámci nových pravidiel pribudne možnosť registrácie domény na 1 – 10 rokov. Bude teda len na vás, aká dĺžka registračného obdobia vám vyhovuje.