Preskočiť na obsah
Kategórie
Technológie Tipy a triky Vzdelávanie

Kde nájsť zadarmo zdroje pre váš web

Každý programátor, webdizajnér a marketér má svoje obľúbené zdroje informácií na webe. Čerpá z nich inšpiráciu, učí sa a častokrát zadarmo využíva vopred vytvorené šablóny, kusy kódu či grafiku. Vytvorili sme zoznam najznámejších webov z každej oblasti, aby sme vám čo najviac uľahčili prácu pri tvorbe nového webu.

1. Prototyping

Môže sa zdať, že vytvorenie prototypu webovej stránky je stratou času. Pri návrhu stránky však dokážete eliminovať množstvo chýb, ktoré vás môžu v budúcnosti stáť nemalé finančné prostriedky. Prototyp stránky znázorňuje jej vzhľad, obsah a funkcionalitu bez toho, aby bola naprogramovaná ako plnohodnotný web.

Zdroje:
marvelapp.com
invisionapp.com
concept.ly
www.pixate.com
atomic.io
figma.com

2. HTML, CSS, JS

Ak ovládate základ tvorby webových stránok, isto oceníte rýchle tipy a triky. Na webe ich je obrovské množstvo. Využite “grátis” služby skúsených programátorov, využívajte zadarmo rôzne časti kódu a naučte sa používať najnovšie trendy.

Zdroje:
stackoverflow.com
frontendfront.com
tympanus.net/codrops
codyhouse.co
codepen.io
echojs.com
codemyui.tumblr.com
sitepoint.com/versioning
littlesnippets.net
imagehover.io
html5up.net

3. Farebné schémy

Vybrať vhodnú kombináciu farieb pre nový web nie je práve najľahšia úloha. Našťastie existujú špecializované stránky, ktoré dokážu vygenerovať optimálnu kombináciu farieb.

Zdroje:
colorhunt.co
coolors.co/browser
materialpalette.com
color.adobe.com/explore/most-popular
colorcrush.cc
colovely.nofach.com
lolcolors.com

4. Fotografie a obrázky

Pekné fotografie reprezentujú webovú stránku v rôznych náhľadoch, pri zdieľaní na sociálnych sieťach a v neposlednom rade na samotnej webke. Preklikajte si zoznam tých najznámejších, alebo si pozrite náš rozšírený blogpost o tom, kde nájsť obrázky zadarmo.

Zdroje:
unsplash.com
pexels.com
stocksnap.io
visualhunt.com
librestock.com
pixabay.com
isorepublic.com
gratisography.com
negativespace.co
freenaturestock.com
allthefreestock.com

5. Fonty

Ak chcete, aby sa na stránka cítili návštevníci komfortne a dobre sa čítala, mali by ste zvoliť správnu kombináciu rôznych písiem pre nadpisy, podnadpisy, citácie a ostatný text. Pri výbere môžete využiť špecializované stránky, kde si stiahnete fonty úplne zadarmo.

Zdroje:
fontsquirrel.com
google.com/fonts
theleagueofmoveabletype.com
dafont.com
losttype.com
usemodify.com

6. Ikony

V zozname nesmú chýbať rôzne ikony do menu, footeru, či buttonov. Vyberte si kompletnú sadu ikon z týchto webov a zjednoťte vizuál celého webu.

Zdroje:
thenounproject.com
iconstore.co
design.google.com/icons
fontawesome.io/icons
iconmonstr.com
icons8.com
flaticon.com
iconfinder.com

7. PSD

Stránky z rôznymi “freebies” sú svkelé v tom, že ponúkajú široký výber rôznych elementov stránok, emailových šablón, mockupov, či dokonca hotových dizajnov stránok.

Zdroje:
psdrepo.com
psddd.co
365psd.com
freebiesbug.com/psd-freebies/
madebyvadim.tumblr.com
freepik.com
HTML5 UP
templated.co

8. Bootstrap

Bootstrap je systém pre tvorbu vizuálneho rozhrania. Spája v sebe HTML, CSS a JavaScript. Bootstrap je vhodný pre začiatočníkov, ale aj pre tých zdatnejších. Umožňuje totiž skladať stránku ako skladačku – má množstvo hotových prvkov, ktoré len jednoducho vkladáte do kódu.

Zdroje:
bootswatch.com
startbootstrap.com
bootsnipp.com
pingendo.com
bootstrapicons.com
blacktie.co

9. SEO

Okrem Google Analytics existuje množstvo špecializovaných nástrojov pre SEO expertov. Prelúskajte si niektoré z týchto stránok a možno sa vám už o pár dní podarí dostať web na popredné priečky vo vyhľadávaní.

Zdroje:
moz.com/tools
semrush.com
similarweb.com
buzzsumo.com
easySEO

10. Úprava obrázkov

Na základnú úpravu obrázkov a fotiek nepotrebujete Photoshop. Akýkoľvek obrázok si dokážete upraviť v online nástrojoch.

Zdroje:
tinypng.com
compressor.io
kraken.io
imageoptim.com
smushit
canva.com
pixlr.com

11. Marketing

Kde hľadajú marektéri inšpiráciu a tipy, ako na to? Vlastne úplne všade, no existujú stránky, ktoré denne chrlia množstvo skvelých produktov a návodov, ako ich marketovať.

Zdroje:
usepanda.com
producthunt.com
betalist.com
growthhackers.com/
contentmarketingstack.co

Tento zoznam samozrejme nebude nikdy kompletný. Na veľa vecí sme isto zabudli, alebo ich ešte nepoznáme. Budeme radi, ak sa aj vy podelíte o vaše obľúbené zdroje v komentároch.

Autor: Richard Čermák

Riadi brandovú časť slovenského Websupportu, tvorí obsahové stratégie, partnerské a sponzoringové aktivity, zastrešuje komunikáciu firmy.

6 odpovedí na “Kde nájsť zadarmo zdroje pre váš web”

Ja by som pridal ešte malú sekciu s webadmin rozhraniami.

Odpovedať

Článok fajn, ale ten snip.ly na každom odkaze je riadna prasačina.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *