Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky

Kde nájsť obrázky zadarmo pre váš web

Slovenským firemným webom ešte stále kraľujú fotky nadšených ľudí tlieskajúcich na poradách, reštaurácie sa vo svojich materiáloch hrdia tým istým obrázkom pizze a viaceré spoločnosti používajú obrázok jednej “smiešnej” žaby na svojich billboardoch už roky. Tomu sa hovorí čaro platených obrázkov z databáz. A teraz si predstavte, že svojmu webu dožičíte trochu viac emócie a ani za to nebudete musieť zaplatiť. Wow!

Unsplash

Unsplash

Unsplash ponúka nádherné fotografie panorám, prírody ale aj ľudí vo vysokom rozlíšení. Každých 10 dní na stránke nájdete 10 nových fotografií. Všetky fotky môžete používať absolútne zadarmo aj na komerčné účely.

Picjumbo  

picjumbo

Veľká databáza fotiek, jednoduché vyhľadávanie a všetky obrázky vo vysokom rozlíšení. Picjumbo vyzerá ako klasická databáza platených obrázkov. S jednou výnimkou. Fotky sú úplne zadarmo.

Pixabay

pixabay

Pixabay je niečo ako sen pre web dizajnérov. Fotky vyhľadáte jednoducho a stiahnete si ich vo veľkosti, akú na svoj projekt potrebujete.

Gratisography

gratisography

Kolekcia fotografií, ktorú dal dokopy umelec a web dizajnér Ryan McGuire. Fotky sú naozaj krásne a vo vysokom rozlíšení. Vyhľadávať môžete len prostredníctvom kategórii a fotky môžete veselo používať na komerčné účely. Nie, v tomto prípade nemusíte uvádzať zdroj.

FreeImages

freeimages

FreeImages je obrovskou databázou fotografií s rýchlym a jednoduchým vyhľadávaním. Definitívne zaujímavá stránka najmä pre web dizajnérov, ktorým ušetrí veľa času aj peňazí.

New Old Stock

newold

Zbierka starých fotografií, ktoré boli dielom amerických vládnych inštitúcii a iných verejných zdrojov. Obrázky môžete použiť len pre personálne a nekomerčné účely. Vlastný blog – áno, biznis web – nie.

Picography

pico

Jednoduchá stránka s vybranými profesionálnymi fotografiami. Na stránke nie sú kategórie a ani vyhľadávanie. Trochu sa síce “naskrolujete,” ale stojí to za to. Fotky sú vo výbornej kvalite a sú zadarmo bez akýchkoľvek obmedzení.

GetRefe

getref

Ak hľadáte fotky európskej prírody, laptopov a aj nejakého toho jedla, GetRefe určite stojí za pozretie. Zbierka to síce nie je veľká a ani vyhľadávanie či kategórie tu nenájdete, fotky sú však krásne. A pozor! Aj tu sú úplne zadarmo.

Jay Mantri

jaymantri

Opäť neveľká, ale za to kvalitná zbierka umeleckých fotografií od kalifornského dizajnéra Jaya Mantriho. Ak hľadáte obrázky s emóciou, ste na správnej adrese.

Public Domain Archive

public

Fotografie, ktoré potešia nejedno dizajnérske oko. Autor pridáva nové fotografie každý týždeň, určite je si z čoho vyberať.

RGBStock

splitshire_9954

RGBStock je relatívne veľká databáza obrázkov. Okrem fotografií tu môžete nájsť aj ilustrácie. Pre sťahovanie obrázkov je potrebné vytvoriť si účet.

Splitshire

splitshire

Pôsobivý výber vysoko-kvalitných fotografií absolútne bez obmedzení pre používanie.

Pexels

pexels

Na stránke Pexels nájdete tie najkrajšie fotky pod jednou strechou. Stránka prakticky vyhľadáva fotky z rôznych zdrojov (ako napr. Unsplash, Gratisography a pod.) podľa zadaných kľúčových slov alebo kategórii. A šetrí čas.

Stockup

Stockup podobne ako Pixels indexuje stránky, ktoré ponúkajú obrázky zdarma, väčšinou pod licenciou CC0, teda sú zadarmo na akékoľvek použitie. Jednoducho prejdite myšou po obrázku a zobrazí sa vám licencia.

Death To The Stock Photo

dtsf

Allie a David zrejme databázy platených fotiek radi nemajú. A tak vám každý mesiac radšej pošlú kvalitné fotografie zadarmo priamo na váš e-mail.

Kaboom Pics

kaboom

Samotná autorka fotografií je web dizajnérka. Jej obrázky však nepotešia len jej kolegov. Na svoje si prídu aj blogeri či social media experti. Odkazovať na ňu na svojich weboch nemusíte, ale určite sa poteší.

Väčšina spomenutých zdrojov ponúka svoje obrázky pod licenciou Creative Commons 0, čo prakticky znamená, že ich môžete použiť na akékoľvek personálne aj komerčné účely. Niektoré naopak vyžadujú uvedenie zdroja pri použitej fotografii na vašom webe. Pri sťahovaní obrázkov vám preto odporúčame hodiť očkom na licenciu.

Za všetkými týmito projektmi stoja talentovaní fotografi, dizajnéri a umelci, ktorí sa delia o svoju prácu zadarmo. Preto určite zvážte či ich za odmenu uvediete ako zdroj fotiek na vašom webe alebo im dobrovoľne prispejete nejakým tým eurom.

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

7 odpovedí na “Kde nájsť obrázky zadarmo pre váš web”

Naozaj výborná kolekcia služieb. Díík 😉

Odpovedať

MEGA, websupport je najlepsi 🙂 diki moc

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *