Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky Vzdelávanie

Múdre rady pre začínajúcich nomádov

Ak vás náš seriál presvedčil, že je čas na radikálnu zmenu a už balíte batohy na cesty, prečítajte si niekoľko rád od skúsenejších digitálnych nomádov, ktorí si prešli zložitými začiatkami. Nevzdali sa a išli si za svojim snom.

Silvia

image00

“Podľa mňa je najdôležitejšie skombinovať flexibilitu a schopnosť prispôsobiť sa. Pochopiť nové prostredie. Zídu sa podnikateľské alebo online zručnosti. Ja som začínala pomerne “punkáčsky” a dopredu som veľa neplánovala okrem toho, že som chcela získať prvého klienta. A to je podľa mňa najdôležitejšie. Ostatné už pôjde s praxou.” O tom, či je digitálne nomádstvo vhodné aj pre vás si môžete prečítať v jej článku 13 znakov, že digitálne nomádstvo je pre teba.

Lubo

image03

“Go do it! Keď si to nevyskúšate, nezistíte. Čo je najhoršie, čo sa môže stať? Nevydá vám to s peniazmi a budete si musieť požičať pár stoviek na letenku späť na Slovensko. Na Slovensku ale zamakáte ešte tvrdšie, aby sa ti to nabudúce podarilo.

„Taktiež, ak majú začínajúci nomádi nejaké otázky, vytvoril som Facebookovú skupinu, ktorá môže byť pre nich užitočná. Je nás tam už celkom dosť, vrátane všetkých digitálnych nomádov z tohto článku :)”

Lukáš

image02

“Skúšajte veľa vecí, hľadajte si formy, ako zarobiť, nielen v rámci toho, čo robíte teraz. Čítajte blogy iných cestovateľov, knihy o pasívnych príjmoch, investovaní. Cestovanie nie je problém, ale vedieť si zarobiť na dlhodobé cestovanie a slobodný životný štýl je tvrdší oriešok. Ale ak ste šikovní a viete ľuďom ponúknuť užitočnú vec za dobrú cenu, a viete si týchto ľudí nájsť, tak uspejete.

Samovzdelávanie vás dnes dostane ďaleko. Ak ste ešte pred vysokou školou, tak to skúste – choďte do sveta, skúste si rôzne štýly života, práce, spoznajte svet a potom uvidíte, či je tá výška naozaj potrebná. Pravdepodobne zistíte, že nie je a zároveň si nájdete vlastný zdroj príjmu, ktorý vás baví.”

Ivana

image01

“Networking, networking, networking. Hoci sa dnes dá nájsť v Google odpoveď asi na všetko, jeden z najlepších spôsobov, ako sa niečo nové naučiť na cestách je kontakt s ľuďmi, ktorí pracujú online a majú s mnohými vecami skúsenosti. Podobne zmýšľajúcich môžete nájsť v coworking priestoroch v krajinách, kde práve ste, v rôznych skupinách na sociálnych sieťach alebo na konferenciách a workshopoch. Za trištvrtinu z toho, čo som použila na blogu vďačím ľuďom, ktorí radi zdieľali svoje skúsenosti osobne.“

A čo ďalej?

Zaujíma vás či ostávajú na cestách alebo sa plánujú vrátiť domov? Lukáš zostáva “prekvapivo” naďalej slobodný a verný svojmu životnému štýlu. “Na cestách aj áno, aj nie, podľa nálady a momentálneho stavu. Určite chcem ďalej objavovať svet, chcel by som žiť istý čas v Kolumbii, no zároveň chcem pracovať na mojich projektoch, znížiť čas strávený na aktívnych príjmoch a zvýšiť pasívne príjmy – čo sa plní lepšie, keď človek necestuje z miesta na miesto často. Takže asi niekde v strede :).”

Silvia sa po troch zimách v Latinskej Amerike rozhodla preskúmať Áziu. “Budúcnosť až tak “brutálne” neplánujem,” odkazuje. Lubo na cestách zostáva tiež. “Ešte je mnoho krajín, v ktorých si chcem vyskúšať život. Odkedy som mal priateľku z Japonska ma táto krajina veľmi láka. Páči sa mi ich kultúra, jazyk a samozrejme aj dievčatá. Taktiež ma veľmi lákajú Indonézia a Filipíny, najmä pre nich nádhernú tropickú krajinu a panenské pláže.”

Ivana sa cestovania neplánuje vzdať. “Byť na cestách je pre mňa momentálne životný štýl, na ktorý som si zvykla a ktorý ma baví, takže v tom pokračujem. Na ako dlho, to neviem :)”

Tiež uvažujete o podobnom životnom štýle? Nechajte sa inšpirovať blogmi našich nomádov a naberte odvahu vykročiť za svojím snom. Neoľutujete.

[mc4wp_form]

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

2 odpovede na “Múdre rady pre začínajúcich nomádov”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *