Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

Ako digitálni nomádi zarábajú na cestách

Myslím, že viacerí z nás by najradšej zobrali ruksak na chrbát a vybrali sa do sveta. Ale kde na to vziať peniaze? Život na cestách nie je len o užívaní si ale aj o celodennej práci. Obetovaní svojho pohodlia a hľadaní kompromisov. Naši štyria digitálni nomádi nám povedali, ako si zarábajú a ako prebieha ich komunikácia s klientmi na diaľku.

Silvia

image01

Silvia o práci online a o typoch pre digitálnych nomádov píše na svojom blogu. Sama je freelancerkou, venuje sa marketingu a nedávno založila spoločnosť Studio Inbound. “Pri práci na diaľku je podľa mňa najdôležitejšia komunikácia, spoľahlivosť a systém v práci. Klient vie oceniť to, že komunikujem priamo, spoločne si určíme ciele a očakávania. Všetci klienti vedia o mojom spôsobe života a väčšina z nich žije, alebo má ambíciu žiť podobne.”

Práca v exotických destináciách má aj tienisté stránky. Silvia sa musela popasovať s disciplínou a produktivitou. “Keď som začala pracovať ako freelancer, tak som pracovala z terasy hostela v El Salvádore. Potom som dva mesiace pracovala z hostela v Mexiku. Začiatky boli divoké a ja som mala problém s produktivitou, pretože som bola obklopená ľudmi, ktorí boli na dovolenke. Postupne som sa učila to, ako si lepšie naplánovať prácu, koľko hodín musím odpracovať, a odkiaľ pracovať, aby som bola produktívna. Je to všetko učenie za procesu. V podstate je to celé o podnikaní s tým, že ja okrem toho aj mením miesta, z ktorých pracujem.”

Lukáš

image02

Možno ťa to prekvapí, ale zarábať môžeš aj počas spánku. Lukáš má pasívny aj aktívny príjem, prostredníctvom ktorých si financuje svoj život snov. Napísal e-knihy, niečo investoval a aktívne sa venuje webdizajnu a SEO. “Na pasívne príjmy len dohliadam cez email a internet. Webdizajn riešim tiež nekomplikovane – všetko cez email, žiadne telefonáty a osobné stretnutia – tie su A) zbytočné pre tento typ práce a B) neefektívne – zvyšujú náklady zbytočne.”

S klientmi komunikuje na rovinu, bez korporátneho bontónu. “Klientov už nevyhľadávam, nájdu ma oni prostredníctvom mojej webstránky lacnatvorbawebstranok.com. Preferujem neformálny prístup, takže ak mi napíšeš, budem ti tykať, veci vysvetlím po lopate, bez korporátneho bontónu. Ľuďom ponúkam to, čo chcú a potrebujú, za nízku cenu, na rozdiel od veľa konkurentov, ktorí ponúkajú to, čo ľuďom chcú predať, za vyššiu cenu. Našiel som si dobrý market niche v širšom segmente tvorby webstránok – nižší okruh cieľových klientov ale znamená lepšiu konverziu a žiadne nadmerné očakávania, takže aj spokojní a vracajúci sa klienti.”

Lubo

image03

Webdizajnu sa venuje aj Lubo, ktorý cez svoje Evolution Studio pomáha viacerým rozbiehajúcim sa online projektom. “Klientov nijako nevyhľadávam. Ozývajú sa mi sami, zvyčajne na odporúčanie mojich klientov. Odkedy cestujem, k získavaniu nových klientov mi pomáha aj môj blog samsebepan.sk. Ľuďom sa páči o čom píšem, vedia sa s tým stotožniť, a keď niečo potrebujú, ozvú sa mne. Myslím, že práve vďaka môjmu blogu je väčšina mojich klientov vo veku medzi 20 až 35 rokov. To mi veľmi vyhovuje. Nerád sa totiž pretvarujem a na niečo hrám. S väčšinou mojich klientov si tykám, a z mnohých z nich sa stali aj moji kamaráti.”

Ako komunikácia s klientami na diaľku vyzerá? “S mojimi klientmi komunikujem zásadne emailom alebo cez messenger apps. Telefonáty som nikdy nemal rád. Už sa mi stalo, že som nového klienta odmietol iba preto, lebo si vyžadoval komunikáciu cez telefón. Pre mňa sú telefonáty veľmi neefektívny spôsob komunikácie. Svoj čas si vážim viac ako peniaze. Som vďačný za to, že väčšina mojich aktuálnych klientov to chápe a nemajú problém komunikovať písomne.”

Ivana

image00

Zdroj príjmu pre Ivanu je jej blog Nomad Is Beautiful, ktorý je platformou pre ďalšie projekty, ktoré s priateľom rozbiehajú. “Plus niečo vynášajú aj „affiliates“ programy. Naši „klienti“ sú čitatelia, ktorí si nás našli pomocou Google vyhľadávača a na našom blogu našli informácie, ktoré potrebovali a takisto produkty, ktoré si cez náš blog kúpili.”

Väčšinou pracuje z izby hotela alebo guest house. “Na písanie a editovanie videí potrebujem ticho a vlastný pracovný priestor. Občas pracujem aj z coworking priestorov, ak sa to tam dá vydržať so silnou klimatizáciou.”

Inšpirujte sa Silviou, Lukášom, Lubom a Ivanou. Porozmýšľajte, ako by ste si vedeli zarobiť na cestách. V budúcej časti nášho nomádskeho seriálu sa dozviete, ako vám práca na cestách môže obohatiť život, ale aj to o čo vás ochudobní.

https://www.websupport.sk/affiliate

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *