Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky Vzdelávanie

12 najlepších zdrojov bezplatných obrázkov

Stock obrázky sú fenoménom dnešnej doby. Veľa ľudí už vie, že dať si na svoju stránku fotky svojich reálnych zákazníkov namiesto amerických modelov z fotobanky je oveľa prirodzenejšie. Aj napriek tomu sa na nás z webových stránok stále usmievajú osoby so žiarivým neprirodzeným úsmevom alebo tím ľudí horlivo debatujúci v zasadačke pod hokejkovým grafom.

Na druhej strane, vďaka týmto obrázkom sa zrodili aj nové internetové hviezdy, či už sú to ženy, ktoré jedia šalát a smejú sa pritom, alebo Harold, ktorý len s ťažkosťami zakrýva bolesť na svojej tvári.

salat

Nie pre každého je samozrejme reálne fotiť si každú fotku alebo vyrábať grafiku vo vlastnej réžii. Niekedy je jednoduchšie a efektívnejšie stiahnuť si ju z fotobanky. V takomto prípade by ste ale mali vyberať z tých správnych zdrojov a nesťahovať z tých tisíckrát prevarených.

Kvalitných zdrojov bezplatných obrázkov je veľa. Ja vám v tomto článku predstavím tie, s ktorými mám dobré skúsenosti.

Google

Asi vás neprekvapí, že na vyhľadávanie voľne dostupných obrázkov môžete využiť aj Google. V možnostiach vyhľadávania kliknite na “Práva na používanie” a vyberte obrázok s takou licenciou, akú potrebujete (komerčné/nekomerčné použitie, s úpravami alebo bez nich).

google

Creative Commons Search

Použiť môžete aj vyhľadávač od organizácie Creative Commons, ktorá je priekopníkom v tejto oblasti a hlavne vďaka nej je licencovanie obrázkov na internete oveľa jednoduchšie ako v minulosti.

Wikipedia

Wikipedia je jeden z najväčších zdrojov voľne dostupných informácií a nájdete tu samozrejme aj obrázky. Je to dobrý zdroj, ak hľadáte staršie vintage obrázky, staré fotky, ilustrácie a podobne. Nájdete tu aj veľa slovenských fotiek. Vyhľadávať treba na stránke Wikimedia Commons, ktorá momentálne združuje takmer 30 000 000 súborov.

wikimedia

Archive.org

Ako už vyplýva z názvu, tak na tejto doméne nájdete jeden z najväčších internetových archívov webových stránok, videí, filmov, knižiek, hudby, softwaru a samozrejme aj obrázkov. V archíve ich nájdete vyše jedného milióna. Pôsobivá je napríklad zbierka Metropolitného múzea v New Yorku alebo 200 000 obrázkov, ktoré dodala NASA.

Web umenia

Aj na Slovensku máme projekt, ktorý združuje staré fotky, maľby alebo ilustrácie podobne ako Wikipedia alebo Archive.org. Volá sa Web umenia  a vytvorila ho skupina ľudí zo Slovenskej národnej galérie. Nájdete tu takmer 7500 voľných diel od známych slovenských autorov.

Foter

Na Flickri sa nachádzajú stovky miliónov obrázkov a veľa z nich je voľne dostupných. Konkrétne ich je takmer 230 miliónov a vyhľadávať z nich môžete napríklad cez Foter (to je po anglicky).

Gratisography

Súčasné obrázky v rôznych kategóriách nájdete napríklad na tejto stránke. Zaujímavé je, že všetky sú od jedného aktívneho fotografa.

gratisography

New Old Stock

Ďalšia databáza starých vintage obrázkov, tentokrát dominujú tie čiernobiele.

Getty Images

Zaujímavú možnosť zdieľania obrázkov ponúka jedna z najväčších svetových fotobánk Getty Images. Nájdete tu milióny fotiek zo všetkých dôležitých udalostí. Obrázky si z tejto stránky nemôžete zadarmo stiahnuť alebo ich upravovať, ale môžete ich vložiť na svoje stránky, podobne ako YouTube video. Vzhľadom na množstvo exkluzívneho obsahu, ktorý nenájdete nikde inde, to môže byť pre mnohé blogy zaujímavá možnosť.

gettyembed

Unsplash

10 nových kvalitných obrázkov každých 10 dní nájdete v Unsplash. Dominujú krajinky, fotky miest a príroda.

Pablo

Niekedy nestačí len stiahnuť obrázok, ale potrebujete ho aj upraviť. Kvôli doplneniu textu nemusíte hneď otvárať (v lepšom prípade) Photoshop alebo (v tom horšom) Skicár. Môžete využiť napríklad tento nástroj.

pablo

Canva

Oveľa pokročilejšie funkcie na tvorbu grafík a obrázkov na sociálne siete poskytuje Canva. Možnosti sú veľmi široké a najlepšie je, že väčšinu z nich viete využiť aj v bezplatnej verzii. Určite odporúčam každému, kto sa bojí programov ako Photoshop a hľadá niečo jednoduchšie.

Rada na záver

Zdroje obrázkov, ktoré spomínam vyššie, poskytujú svoje diela voľne k dispozícii, ale častokrát majú v licencii uvedené, že musíte odkazovať na pôvodný obrázok. Nikto vás nebude žalovať, ak to neurobíte, ale pre váš lepší pocit to urobte. Možno bude vďaka vám o jeden web s gýčovými obrázkami menej.

Nestačia vám zdroje obrázkov spomenuté v tomto článku? Skúste si pozrieť tento alebo tento zoznam.

Autor: Marek Šulik

Baví a živí ho online marketing. Zaujíma sa o webovú analytiku, optimalizáciu pre vyhľadávače, použiteľnosť webových stránok a sociálne médiá. Okrem VISIBILITY pôsobí ako lektor v Truniversity a bratislavskom Impact Hube.

2 odpovede na “12 najlepších zdrojov bezplatných obrázkov”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *