Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Zákulisie

Vopred vyhraté tendre si strčte …

Pohár pomaly preteká. V poslednom čase nás viackrát oslovili, aby sme sa zúčastnili tendra (výberového konania), ktorý je vopred vyhraný. Spolu si dohodnene pre nás veľmi výhodnú cenu a o úspech sa postarajú ”oni“. Neskôr nám “oni” vyfakturujú províziu. Kto by nechcel ľahko zarobiť?

No u nás je to presne naopak. Takéto pokusy nahlasujeme polícii. Vymeníme vidinu ľahkého zisku za hodiny plné stresu strávené vypovedaním. Nerobíme to preto, že by sme si tak strašne ctili zákon a tento štát, alebo žeby sme boli najmorálnejší pod Tatrami. Práve naopak.

Mohlo by to byť legálne, no aj tak by sme to nerobili. Vadí nám, keď vidíme ako kradnú iní. Každý deň kauza. Nadávame po večeroch v krčmách a na druhý deň urobíme to isté? Nadávame na nich len preto, že my sme nemali tú príležitosť?

Neprekvapuje ma, že ľudia nehľadia na záujmy svojej organizácie. Dupľom, keď je to štát a všetci sa na to pozerajú spôsobom, že aspoň si vytiahnem späť dane aj s úrokom. Väčšina ľudí hľadí na maximalizáciu svojich ziskov. Preto je úplne v poriadku, keď si na štáte s bisnisom normálne zarobíte v legálnej súťaži. Ale krádežou? Neobjavil som sa teraz na tejto planéte a viem, že to není nič nové pod slnkom.

Zaráža ma však, do akých rozmerov to narástlo. Už nikto nič neskrýva. Všetky ponuky boli od cudzích ľudí, ktorých nikto nepoznal. Neboli to kamoši alebo dlhoroční obchodní partneri. A neboli to ani veľké ryby na vrchole reťazca. A neoslovovali nás šifrovanými správami. Prišli na regulérne obchodné stretnutie, napísali maily. Všetkým prišlo úplne normálne začat riešiť takýto deal a ani ich nenapadlo, že by s tým mal niekto problém. 

Všetci, čo pohybujú okolo IT vedia, ako zarábajú pri veľkých projektoch IT firmy prepojené na vládu. Ako si delia korisť a v akej kvalite dodávajú. Ako nás to stojí stovky!!! milónov eur a nič z toho. Je to verejným tajomstvom a je to tajomstvom takým veľkým, že to všetci akceptujú a nikto s tým nič nerobí, lebo nevidí žiadnu reálnu možnosť.

A tak sa pridávajú aj tí najmenší (úradníci,firmy…) a opakujú sa po svojich veľkých vzoroch a delia si už aj posledné ohlodané kosti. Ako by to bola úplná samozrejmosť. 

Týmto chcem povedať, že to úplna samozrejmosť nie je. Je to presný opak. Je to kradnutie. Celé to prerástlo do takej rakoviny, že sa to už nikto ani neskúša skrývať. 

A možno to je dobre. Možno práve to pomôže naplniť ten pomyselný pohár trpezlivosti a pretečie.

„Ukážte svoj hnev a postavte sa voči korupcii hociakým spôsobom“

Tým, ktorým už pohár pretiekol:

– nerobte a neschvaľujte sami to, čo vám vadí na iných

– ukážte svoj hnev a postavte sa voči korupcii hociakým spôsobom. Píšte o tom, rozprávajte o tom a konajte tak. Oznámte svojim klientom, deťom, mamám, že takúto vec odsudzujete a nerobíte. Napíšte vlastný blog, status, koment alebo príbeh. Alebo môžete zdieľať tento. 

– a nakoniec ultimate: nevoľte tých, ktorí korupciu programovo vytvárajú a sú vzorom pre ostatných.

Prečítajte si tiež Michalov blog o tom, ako vyriešiť slovenské štátne IT. 

Autor: Michal Truban

Mišo je prirodzeným dôkazom toho, že poctivý biznis sa dá robiť aj v teniskách a bez zbytočných oficialít. Je zakladateľ WebSupportu, startupu Nicereply, InHiro či inteligentnej stoličky Neseda.

53 odpovedí na “Vopred vyhraté tendre si strčte …”

Trosku extrem nie? Co budeme robit bez uradniciek? :))

Odpovedať

Tak toto je fakt ZBYTOCNY extrem. Viac sa mi paci forma aku zvolil Websupport : Spolupracovat ano, ale za korektnych podmienok. Ak statny uradnik alebo gorilky okolo neho budu chciet uplatok, treba ich poslat tam kde slnko nikdy nezasvieti a obratit sa na Policiu.Skor alebo neskor niekto v tej base skonci … Toto je podla mna cesta vpred. Zanovite obracanie sa chrbtom ku statnym instituciam mi pride skoro az detinske…

Odpovedať

To je prirodzená súčasť slovenskej politiky. Vzdy keď sú populisti u moci, neplatia sa Faktury, kradne sa a časom sa začne aj vraždiť. Myslim, ze do volieb niekoho ……

Odpovedať

Stačí sa pridať a nespolupracovať so štátom na http://www.nepracujemeprestat.sk/, lebo ani v reálnom svete by sme nspolupracovali s tými čo nás okrádajú cez tendre napríklad v IT, kde je problém nájsť jeden, ktorý nie je nadcenený. Štát navyše nabúrava trhový princíp a deformuje týmto trh, kde firmy, ktoré získajú štátnu zákazku vedia jednoducho zlikvidovať aj nereálnou hodinovou mzdou ostatných výzývateľov v rámci trhu. Super post.

Odpovedať

Robim ako sub sub sub subdodavatel na niektorych takychto tendrikoch a nic ine nemozem dodat iba: KLANIM SE PANE TRUBANE 😉

Odpovedať

dobry den, pracujem ako zivnostnik, od svojich klientov dostavam platbu v 75% hotovost. Z tychto ludi VSETCI navrhuju najprv platbu tzv „bez papierov“. Uz ma to fakt nebavi im vysvetlovat preco NIE. Ani tu to nebudem pisat. Otazka ale znie: Preco chcu vsetci kradnut? Preto su vsetci ticho, lebo vsetci okradaju tuto spolocnost.

Odpovedať

Mal by si si najskôr odpovedať sám, že prečo ÁNO? Platením daní v tomto systéme predlžuješ obdobie, keď ešte nebudeme môcť normálne fungovať, pretože tí zlodeji sa nabalia a zakopú ešte viac a vydržia odolávať tlaku dlhšiu dobu, keďže si budú môcť dlhšie platiť poslancov, sudcov a policajtov… Práveže už netreba čakať a urobiť niečo hneď, ja som hneď po Ficovom ostatnom návrate odovzdal živnosť a založil Ltd v UK a poskytujem služby cez net hoci sa mi to v podstate „nevypláca“. Ale ten pocit že nepodporujem túto chrapač je na nezaplatenie 🙂 Viem že nie každý to takto môže urobiť ale treba hľadať nejaký spôsob..

Odpovedať

Presne pomenované. Tender vyhrá nejaká jednoosobová s.r.o. založená predvčerom, ukradne polovicu peňazí a polovicu dá akože „kontraktorom“, ktorí to naozaj vedia urobiť, ale častokrát ani to nie.

Odpovedať

Miso, dobry post, len zaver sa mi menej pacil. Nie som privrzencom ziadnej politickej strany, ale posledna veta vyznieva ako antikampan v predvolebnom roku. Ostan mimo politiky…

Odpovedať

Su ale oblasti podnikania, kde sa na stat a verejne zdroje vykaslat nemozete.
Podnikat v oblasti, kde mate/mozete mat stovky/tisicky klientov je to, co vam dava volnost na taketo rozhodnutia, ale verte, ze nie je nic horsie, ako ked musite „podnikat“ so statom. To je potom frustracia!

Odpovedať

Treba to pomenovať, napísať o tom, odsúdiť. Treba bojovať na viacerých frontoch – hlásenie korupčného správania a upozor%novanie na neho, zmena systému a zrušenie výpaľného pod hrozbou basy, respektíve jeho minimalizácia, teda tlak na zmenu systému. Dôležité je identifikovať aj firmy, ktoré sú ochotné a radi sa zúčastňujú týchto obchodíkov a jasne pomenovať, že je skupina firiem, ktorá to nerobí.

Odpovedať

Viete ako vyzera verejne obstaravanie ktore nebolo dohodnute, resp. ho vyhral ten, kto nemal? Nepodpise sa zmluva! Mozete si vyhravat kolko len chcete, nedostanete zmluvu. Pokial sa jedna o EU fondy, tak to sito je nejake ministerstvo ako nadriadeny organ. A ste pri hlave…

Odpovedať

Aj ja skladám klobúk dole….. škoda, že takých ako ste Vy nie je viac

Odpovedať

Okolo štátnych zákazok sa pohybujem od roku 1992. Je nezmysel si myslieť, že nejaká iná politická strana zásadne zmení korupciu. Aj keď boli pri moci Tí najslušnejší, tak tu bola veľká korupcia. Menili sa percentá, menili sa firmy, ktoré boli pri koryte ale zásadne sa nemenilo nič. Postoj, že JA sa nebudem zúčastňovať týchto obchodov je síce fajn, ale firiem, ktoré sú ochotné sa podovodov zúčastniť je stále dosť a politici si zakladajú vlastné (Mečiarova dcéra, Počiatek, Široký).

Len jeden spôsob ako štát nebude korumpovať. Štát nesmie mať peniaze a nesmie nič kupovať. Musia byť dramaticky znížené dane a drvivá väčšina štátnych inštitúcií musí byť zrušená alebo prevedená na obce.

Odpovedať

s tym poslednym odstavcom suhlasim a minimalizacia priestoru pre korupciu, znizenia danie a ponechanie ich vo vreckach ludi je podla mna jedina rozumna cesta.

Odpovedať

Richard, ale zníženie daní bez šetrenia výdavkov nikam nevedie… a to zatiaľ nikto neurobil a prečo by aj, že áno. Inak samozrejme súhlasím. Zašiel by som ešte ďalej a každej politickej strane dal rovnakú sumu a prostriedky na kampaň – bez možnosti financovania zo súkromných zdrojov, aby nevyhrávali politici vďaka marketingu, ktorý potom umožňuje sponzorom prisať sa na verejné financie.

Odpovedať

Ahoj Richard, ja to chápem ako výkrik. Nie sme ako oni, alebo dokážeme to aj bez korupcie.
To že ty si sa s tým zmieril je jasne z tvojej reakcie. V zásade ide o to, že firma vysiela okolo seba signál, že z korupciou nechce mať nič spoločné. A kto chce nech sa k nim pridá. Potom vzniknú dve skupiny. Firmy ktoré sa korupcii vyhýbajú a tie ktoré nie. Je to jednoduché, biblické. Nečiň druhým to, čo nechceš aby činili tebe.
Alebo kto akými zbraňami bojuje, takými aj zhynie.

Odpovedať

Karol, naivne verim, ale stale verim, ze raz narazim na poctiveho vysetrovatela, prokuratora a sudcu.

Odpovedať

Toto nie je len o štátnej správe. To je o nás. V privátnej sfére úplatky tiež lietajú hore dole. Aj pri „finačných žralokoch“ na veľkých developerských projektoch sa upláca a protežujú kamarátové firmy. Korupcia vtejto krajine je mentálny problém, ktorý ale absolútne všstci tolerujú a ak aj niekto neberie je vydedenec zo spoločnosti, firmy, lebo je hlúpák čestný. Táto spoločnosť je tak plná pokrytectva, faloše, xenofóbie, že je to proste neúnosné. Tvárime sa ako veľký kresťania a ešte aj súťaže na kostole sú zmanipulované. U nás sa nedodržiava slovo. Neplatí sa za služby a ešte aj samotné požiadavky sú na úrovni „húpacieho koníka“. Nechcem byť prorok, ale táto krajina nemá potenciál a ani šancu sa zmeniť. Je to stratená krajina.

Odpovedať

Ešte mi vysvetli, bola by korupcia bez štátu, ak by nebolo možné získať podieľ z peňazí všetkých a tých požičných v mene všetkých? Ak áno aký zmysel má korupcia v trhovom prostredí bez štátu? Podľa mňa treba odstrániť nepodstatný medzičlánok, ktorý robí z ľudí občanov rôznej kategórie a navyše si ho platíme. Ak nie zrušiť minimalizovať na najmenšiu možnú mieru.

Odpovedať

Souhlasim. Pokud se ludi budou bat byt aktivni s timto bojovat (ne psanim na forech) tak se nic nezmeni.

Odpovedať

Nič viac, len úplný súhlas ! … sám som podával 3x oznámenia na vyšetrenie machinácií v štátnych tendroch, kde som sa zúčastnil alebo chcel zúčastniť a vyšetrovanie dopadlo ako zvyčjane na ´=ô§_@+?&/!! – takže ja maximálne podporím to , čo tu pán Truban písal a čo robí – všeobecne aj jeho konkrétne

Odpovedať

Ten hnev a frustrácia je na mieste. ALE obávam sa že je namierená na odraz v zrkadle.

Analógia : Zlodej ukradne Petrovi peniaze. Následne poverí svojho brata aby mu vybral notebook. Ak si brat bude pýtať províziu a firmy sa dohodnú, kto to vyhrá, má zmysel aby sa Peter hneval na zlodejovho brata že je skorumpovaný ?
Nie je náhodou problém v úvode príbehu ? Inými slovami, nie je problém že niekto nám pod hrozbou väzenia berie desiatky percent majetku ?

Odpovedať

to je tiez problem a este vacsi 🙂

Odpovedať

nikto nehodnotil cover photo prispevku, je to flatova verzia albumu st. anger? 🙂 k obsahu tiez suhlasim s tym, neprisposobit sa ale kricat, na margo iniciativy nepracujme pre stat

Odpovedať

Pán Truban, chápem Vaše rozhorčenie a verím, že celú túto aktivitu myslíte dobre, ale tieto vety: „Nerobíme to preto, že by sme si tak strašne ctili zákon a tento štát, alebo žeby sme boli najmorálnejší pod Tatrami. Práve naopak.“ ma vskutku zarážajú. Skutočne si nectíte zákon? Lebo Tí, ktorých pranierujete v tomto blogu si tiež nectia zákon a morálku si vysvetľujú po svojom….

Verím však, že z Vašej strany ide len o nešťastnú formuláciu.

Odpovedať

Dakujem za slachetny cin, dufam, ze viaceri budu nasledovat tuto vyzvu a coskoro nebudu mat s kym ‚kseftovat‘ 🙂

Odpovedať

Dobre napísané. Väčšina Slovenska sú dediny a v princípe aj Blava. Každý každého pozná a dá sa v takejto situácii veriť policajtom? Osobne som nemusel dať úplatok (ak nepočítam čokoládu z vďaky).

Odpovedať

Dobrý postoj. Každý musíme začať od seba. V našej firme tento boj už úspešne vedieme niekoľko rokov. A začali sme za Dzurindu. Bohužiaľ mám pocit že stav tejto veci sa na SK iba zhoršuje, nie zlepšuje.

Odpovedať

Super si to Mišo napísal. Myslím si, že je aj správne, že si to fukol na „firemný“ blog. Takto ozaj budú aj firmy mať motivíciu meniť morálku krajiny, keďže zamestnanci ozaj kopírujú svojich šéfov, aj v „odrbávani“ aj vo zisku-chtivosti. Dva týždne som kládol otázku kamošovi, že to nechápem ako to dokážu politic robiť, fakto to nechápem. Nehudrem na to, len si to nedokážem predstaviť. Naopak, snažím sa v mnohom spraviť niečo pre spoločnosť v regióne, v sfére ktorá mi asi najviac ide. Díky za super príspevok, a určite prispievaj aj ďalej takto, a rozhodne všetky palce hore za čestnosť v podnikaní vašej firmy. tyger.

Odpovedať

Ocenujem otvorenost a suhlasim – aj s formou. Zaroven som rad, ze s Vami spolupracujem – je dobre vediet, ze moji partneri maju podobne zmyslanie a vedia zaujat stanovisko k problemom, ktore tato spolocnost ma. Kde je aj nazorova jednota – tam je aj uspech 🙂
Prajem vsetko dobre.
Marcel

Odpovedať

včera som na toto reagoval a písal k tomu, ale je potrebné ešte sa vyjadriť ku vyjadreniam, ktoré v článku na aktuality.sk pribudli ( napr. od šéfky verejného obstarávania )
Nezmysel je, čo tvrdí „šéfka“ – pozrite si prosím všetci tie „väčšie“tendre a pozrite si v nich napr.: Požiadavku – osobné postavenie, ekonomické, finančné . – Skrátim to: Ak je ( a často až pravidelne je ) tam uvedená požiadavka, že uchádzač musel v minulosti ( cca do 3 rokov ) už nejaké VO vyhrať, min v takej a takej výške ( BTW čo sú inak šialené čísla ) s predmetom rovnakého alebo podobného charakteru… čo z toho vyplýva? … ŽE KTO V KOLE NIE JE, TAK SA DO KOLA NEDOSTANE !!! a tak si budú tendrovať stále len dookola tie isté firmy a rozdeľovať si kto, čo dostane ( Neveríte? Jednoducho si pozrite veľké zakázky, napr v oblasti IT, no a uvidíte do 10 firiem, točiacich sa dookola, rozkrádajúc naše peniaze. napr.: Soitron, PosAm, Gratex, NESS, Asseco … ) – a kto za nimi je? No kto asi? Tých našich pár majiteľov Slovenska a ich zamestnacov-zlodejíčkov-kšeftárikov z vlády ( Fico, Počiatek, Kažimír, Paška … )
Záver: keď nás teda nútia prispôsobiť sa ich „folklóru“ – „Väčšia berie“ vy chamraď, tak v rámci oklieštených právnych možností nás poddaných, začneme AJ MY VäČŠOU BRAŤ – ale to už hovorím o prevrate a vešaní zlodejov z vlády a ich zamestnávateľov ( Výboh, Kmotrík, Poór, Brhel a samozrejme Široký … ) Dokáže mať niekto k tomuto pádny protiargument? – resp. iných spôsobov riešenia ako exemplárne tresty “ smrť obesením“ ? Z vlastizradu a rozsiahle okrádanie národa !

Odpovedať

Korupcia je všade, nie je to slovenský problém. V it sektore sú to veľké nadnárodné spoločnosti čo sa na tom podieľajú, takže s mentalitou nášho národa to nie je o nič horšie ako inde vo svete, príkladov nájdeme mnoho. Za komunistov sa kradlo iste, ale majstrami v kradnutí sme sa stali s príchodom kapitalizmu. Je to ako boj proti drogám, nedá sa to vyhrať, dá sa to jedine dostať pod kontrolu. Tá kontrola tu fungovala niekedy menej, niekedy viac a momentálne sa o nejakej kontrole ani nedá hovoriť. Treba počkať kým sa vymení vláda lebo súčasní sa cítia až príliš
veľkí páni na to aby s nimi nejaké nahlásenie korupcie vôbec pohlo, akurát sa na tom dobre zabávajú.
A nakoniec si dovolím skopírovať ultimate: nevoľte tých, ktorí korupciu programovo vytvárajú a sú vzorom pre ostatných.

Odpovedať

Som zakaznikom tvojej firmy Miso a klobuk dole, som rad, ze som a tvoja firma si vedie dobre, lebo poskytuje kvalitny servis, a toto co si tu napisal je super, dik moc.

Odpovedať

Tá situácia keď sa podnikatelia dohodnú a predložia „krycie ponuky“ je kartel a sú za to sankcie, tak je to agenda aj pre Protimonopolný úrad…

Odpovedať

[…] normálny. Veľmi pekne o tom písal majiteľ významnej IT firmy WebSupport pán. Michla Truban (celý výborný článok si môžete prečítať tu). Aj vďaka takto aranžovaným tendrom sa nám v živote všetko predražuje, lebo platíme nielen […]

Odpovedať

Poserme sa! V prvom rade mosia vsetci tito politici sedet v base, co tam boli od ’89 do dnes. Lebo kradlo sa furt a henten whatabautismus, ze teraz sa kradne viac, ako sa kradlo predtym, nie je len nepravda, ale aj zavadzanie. Lebo ono to aj ked by to tak bolo, ze sa za Fica viac kradne, ako za Meciara, alebo za Dzurindu (ja som toho nazoru, ze sa najviac kradlo za Dzurindu, ked sa rozpredavali sietove odvetvia), tak to nic nemeni na veci, ze sa kradlo za kazdej vlady. Preto hovorim, ze by mal byt kazdy pred zakonom rovny, tak ako je to pisane v kazdej ustave na tejto planete, tak by mali sedet setci rovnako a na dozivotie.

Odpovedať

tak je! a nech nas je cim dalej tym viac… hadam len ze nas raz bude dost…

Odpovedať

nejaky cas presiel… ako postupuje policia? nejaki obvineni, odsudeni, obeseni?

Odpovedať

Tým, že menšina („elita, oligrachovia, zahraničné korporácie“) okrádajú väčšinu (obyvateľstva) vytvárajú sociálny stres.
Obyvateľstvo v sociálnom strese míňa väčšinu času na prežitie a v prípade uvolnenia sú mu servírované média a alkohol.
Tým pádom nemá čas ani chuť na samo-vzdelanie o reálnom okolitom svete – takže ho reálne nevie ani hodnotiť a ovplyvňovať.

Je to dokonalá recyklácia, parazitovanie (j)elít pomocou vedomostí – čím je aj vedomosť udržovať sociálny stres na obyvateľstvu a tým pádom mu nedovoliť vzdelávať sa aby neohrozil (j)elitu v pokračovaní parazitizmu.

Žijeme v informačnej dobe, dnes sú skutočná moc informácie.
Napr. také základy sociálneho inžinierstva sú len na výučbe ManaŽérov alebo na fakulte STU…
Inak platí štát formuje učiTeľa a ten budúceho obyvaTeľa. A v koho záujem je potom formovaný štát? 🙂

Odpovedať

Žiaľ takýchto svedomitých ľudí je ešte stále málo na Slovensku. A preto tento štát vyzerá takto, čoskoro nebudú mať čo ukradnúť. Klobúk dole.

Odpovedať

Klaniam sa pan Truban! Obdivujem Vas, drzim palce a pridavam sa. Cim viac nas povie takymto praktikam a ludom DOST, tym skor sa zo Slovenska stane normalny stat.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *