Preskočiť na obsah
Kategórie
Business Novinky Technológie Tipy a triky Zákulisie

Ako vzniká nový produkt – The Hosting

Pred pár dňami sme spustili nový produkt – The Hosting, na ktorom sme usilovne pracovali ostatných pár týždňov, mesiacov. O čom to vlastne je, prečo sme sa do toho pustili, čo sme sa pri tom naučili a čo nás ešte čaká – to všetko nájdete v tomto blogposte.

Pred trištvrte rokom – Idea

Máme radi jednoduchosť, ale keď sme sa pozreli na našu ponuku hostingov, tak veru jednoduchá nebola. Podobný pocit sme mali aj z ponuky našej konkurencie, či už na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a vlastne aj celosvetovo. Všade sme videli niekoľko produktov, ktoré boli v podstate o tom istom, ale umelými obmedzeniami boli rozdelené na rôzne typy. Jeden mohol tamto, ale hentamto nie a druhý zas vedel hentamto, no tamto len čiastočne. No a tie, ktoré sa tvárili neobmedzene, mali obmedzenia len viac skryté.

The Hosting

Čím viac sme nad tým premýšľali, tým viac sa nám zdal obsadený priestor ako jediný odôvodnený parameter pre bežný hosting. Veď nám je vlastne jedno, koľko databáz, e-mailových schránok alebo webov zákazník má – všetko sa prejaví v obsadenom priestore. Prečo by sme mali teda my rozhodovať, ako bude zákazník svoj hosting využívať?

Tak sa zrodila myšlienka nového hostingu. Hostingu, ktorý si zoberie to najlepšie z custom, unlimited aj multi hostingu a postupne ich nahradí. Jeden The Hosting, čo bude vládnuť všetkým.

Ring

Pred pár mesiacmi – Rozhodnutie

Rozhodnutie ísť do toho padlo ešte v decembri 2013, postupne sa podokončovali rozrobené projekty ako vlastnymail.sk, Vianoce, Silvester a manažment VPS. Od februára 2014 sa začalo makať. Pripravila sa produktová špecifikácia, dal sa dokopy tím a určili míľniky. V rámci lean prístupu sme si vybrali tú najdôležitejšiu funkcionalitu pre MVP a dali tak kontúry The Hostingu, ako ho vidíte teraz. Chceli sme ho čo najskôr ponúknuť zákazníkom a ladiť za behu a nie rok vyvíjať niečo dokonalé.

Basecamp

Pred niekoľkými týždňami – Toto sa nám osvedčilo

Výbornou skúsenosťou bolo pozvanie asi 80 betatesterov do basecamp projektu The Hosting. Všetky dôležité veci ako dashboard, názov, podstránku, ceny, … sme tam spoločne prebrali a získali sme tak mnoho cenných pripomienok ešte pred spustením.

Druhá vec, ktorá sa nám veľmi osvedčila, boli pravidelné celofiremné demá každé 2 týždne. Vďaka podmienke, že na deme musí byť všetko live a dokončené, nám pomáhali udržať vysoké tempo a tiež získať podnety z celej firmy. A ako sme prišli na tie 2 týždne? Dlhodobým skúšaním: 1 týždeň bol málo a 3 už moc. 🙂

Demo

Pred 7 dňami – Toto nám trošku nevyšlo

Treťou a najtvrdšou lekciou bolo pre nás samotné spustenie The Hostingu. Po dvoch týždňoch živého testovania nami aj betatestermi sme si už boli všetkým istí. Všetko už bolo v živom systéme a web pripravený na paralelnej adrese. Spustenie teda bolo iba jeden slávnostný enter. Keď aj po nasadení všetko fungovalo, rozhodli sme sa zverejniť info na Facebook, Twitter a poslať informatívny newsletter na našich 40 000 zákazníkov. Záujem, ktorý nastal, prekvapil nás, náš helpdesk – a vďaka nevinnému bugu v slideri na podstránke /the-hosting aj náš server. Kým sme ho odstránili, bola stránka nedostupná, a to bol prúser. Poučenie pre nás je, že taký veľký a zaujímavý mailing treba posielať vo viacerých etapách, a tiež, že je veľký rozdiel, keď testujú desiatky a keď tisícky ľudí.

|

Čo ďalej?

Pre nás robota spustením The Hostingu neskončila, ba práve naopak – ešte len začala. Administrácia The Hostingu, ako ju teraz vidíte, je verzia 1.0 a po odladení pripomienok zákazníkov sa pustíme do úplne novej a lepšej verzie 2.0. Na základoch The Hostingu chystáme aj výkonnejšiu verziu pre weby s veľkou nárazovou návštevnosťou, vyžadujúce vysokú dostupnosť. Nejaké-to prekvapenie máme aj pre majiteľov androidových a iOS zariadení. A v neposlednom rade chceme, aby WebSupport nebol pre vás len miestom, kde máte hosting, ale centrom pre všetky vaše aktivity spojené s podnikaním na internete. Brutálne sa na to tešíme, toto bude produktovo najsilnejší rok, aký tu kedy bol.

P.S. Ak by si bol/a rád/rada súčasťou tvorby úplne nových vecí, ozvi sa, stále hľadáme posily.

Autor: Ľuboš Ľahký

Vo WebSupporte začínal v októbri 2012 ako content marketér. Po fejsbúčikoch a blogoch sa cez manažment výroby novej webky dostal až k product ownerstvu a vedeniu marketingového teamu.

20 odpovedí na “Ako vzniká nový produkt – The Hosting”

Chcel ihneď po uvedení produktu zmeniť svoje doterajšie hostingy u vás na The Hosting a vraj sa to nedá. Takže The Hosting je len pre nových zákazníkov – to je škoda.

Odpovedať

Dúfam, že to máte medzi položkami s najvyššou prioritou 🙂

Ak môžem ešte feedback na video, očividne Ľuboš ešte nie je zvyknutý rozprávať do kamery a pohľad na ňu spôsobuje, že zabúda, čo chce povedať .. preto vlastne aj tak často odbieha pohľadom a potrebuje veľa času na vytvorenie vety. Takisto aj pre diváka je pohľad „do očí“ trošku nepríjemný. Preto by ste mohli skúsiť buď hovoriť mimo kameru (tak ako to robí Apple), alebo formou rozhovoru, kde to Ľuboš vysvetľuje nejakej inej osobe.

Odpovedať

super pripomienka, tiez som si to potom uvedomil, ze na osobu by sa mi lepsie hovorilo, no isli sme na prvu dobru. Jo a vety formulej dlho aj bez kamery. Dalsi produkt to bude lepsie 😉

Odpovedať

Nerozmýšlate nad niečím podobným ako ponúka Eviacloud?

Odpovedať

To sa tu vazne mazu komentare ked sa zmieni info o konkurencii ? Pekne.

Odpovedať

Fúha a to ako ste na to prišli. Ak komentáre neporušujú základné princípy slušnosti, tak ich rozhodne nemažeme. Zmienka o konkurencii nie je porušenie žiadnej zásady. Žiadny komentár sme určite nemazali.

Odpovedať

Nezabudnite ho pridat aj do affiliate programu 🙂

Odpovedať
Dolaďujte projekt za behu, nevytvárajte rok niečo dokonalé | o reklamehovorí:

[…] napísaniu tohto článku ma inšpiroval príbeh WebSupportu o tom ako spúštali nový […]

Odpovedať

Pride mi troska nepomer v cenach. Neobmedzeny hosting za 5.5 euro mesacne.
100G na The Hosting – 18 euro mesacne.

Pre niekoho kto prevadzkuje vela mini webov je to fajn. Pre niekoho, kto potrebuje priestor (galerie), tak si s The Hostingom len prihorsi.

Odpovedať

Áno, spomenuli sme to aj vo videu, že The Hosting je ideálne riešenie pre niekoho, kto prevádzkuje veľa mini webov. V súšasnosti však pripravujeme ideálne riešenie aj pre väčšie weby. Zatiaľ sú k dispozícii stále balíčky hostingov, ktoré môžete využívať. Čoskoro však ponúkneme výhodné riešenie aj pre vás 🙂

Odpovedať

I keď je pravda, že som veľa hostingov nevyskúšal, oceňujem prístup websupportu k inováciám. Treba ísť dopredu, aj keď je človek hore a má pocit, že to nepotrebuje.

Odpovedať

zdravim, blahozelam ku novemu produktu! Nech sa dari!
Prijemna odpoved slovenskej firmy na zahranicnu konkurenciu… 🙂

Odpovedať

Aka konkurencia? Ved vsetky vaecsie weby ze Slovenska su tu, ak nemaju infrastrukturu vlastnu. Co je dost problem, lebo fakt vidime, okrem Nemecka, vo vaecsine statov monopoliyaciu poskytovatelov hostingu, tak ako to uz davnejsie je u ISP providerov, de vlastne sade uz su len traja. Napr. tu v Nemecku Vodafon kupil Kabeldeutschland a tym padol posledny nezavisly provider, cize uz maju secko v ruke len velke koncerny.
No, a potom je aj malo prekvapive, ze to tlaci hosting smerom na distribuovane systemy. A nenahovarajme si, ze to websupport spravil preto, ze by to bola taka super idea. Skor preto, ze to uz setci tak robia a ten do si dovoli poskytovat este dedikovane kapacity, ako niektori velky provideri tod v Nemecku este robia, ale inde nie su „konkurencieschopny“. Teda ak nemaju velky trh, kery im zezere aj dedikovane kapacity, ako napr. prave v Nemecku.
Na Slovensku by som isiel vylucne s tymto sposobom a nic ine. Keby websupport nemal takych menovitych zakaznikov, tak by ani doteraz nemohol saskovat s dedikovanyma produktami.

Odpovedať

Teraz je celkom normalne a ono sa to da limitovat, ze teda ludie si na tom clusteri vytvoria tolko veci, kelko potrebuju. Napr mam databazovy server, alebo komplet kopu serverov s databazami na jednom fleku, to zjednodusuje aj nastavenie firewallov a ich administraciu, potom nejake webservery, kere tiez nerobia nic ine a samozrejme nejake mailservery. No a klient dojde, naklika si binec dokopy a skript mu to vytvori. Violä Hostink!

Odpovedať

Ja by som mal napad na produkt – tiez nic nove, uz niekde v anglosaskom priestore takych poskytovatelov je, ze – dumpni si k nam svoj rpi.
Normalne, ze maju volade predlzovacku ze zasuvkami a switch, a ja tam mozem dobehnut, zacvaknut si tam RaspberryPi, ten dostane IP adresu a vac ich nezaujima. Som sa pytal tod za rohem Hetznera, tam bych mohol aj osobne behnut, ked by skapal, mi povedali ze to oni nerobia, ze najmensie co mi mozu ponuknut su 3 HE.
Eh, s 3 HE by som bol uz „konkurent“ pre websupport. LOL!

Odpovedať

Hehe toto sa mi pači, mať hosťovane svoje rpi

Odpovedať

zaujimavy webhosting produkt pre male webstranky vyuzijem – len tak dalej! zlepsujte, zlepsujte… :-))

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *