Operačná pamäť je dôležitý parameter virtuálneho servera. Štandardne sa objednáva konkrétna veľkosť podľa požiadaviek zákazníka. Nie každý vopred vie, koľko jej bude potrebovať. Pri objednaní zjavne dostatočného množstva môžu pri nárazových udalostiach nastať prvé problémy ako spomalenie, v horšom prípadne nefunkčnosť webu. Pri objednaní väčšej pamäte je na mieste otázka, prečo toľko platiť za niečo, čo väčšinu času nepoužívame. Ukážme si, aké máme iné možnosti a ponúknime riešenie.

Jednoduchá situácia. Máte web hostovaný na vlastnom virtuále a objednali ste si 256 MB RAM, čo vám na štandardnú prevádzku stačí a je to lacné. Raz za čas sa niečo deje a návštevníci bombardujú, sťahujú, refreshujú, pozerajú videá, kupujú posledné lístky, hľadajú super lacný parfém v e-shope…  Alebo pastnete na web aktuálny článok a chce si ho prečítať celá republika. Lacných 256 MB RAM je zrazu zahltených požiadavkami surferov. Operačnému systému neostáva nič iné, ako swapovať na disk. Horšie je to s ľuďmi, ktorí berú Váš web ako samozrejmosť. Začnú byť nervózni, načítavanie je pomalé alebo žiadne, databáza padá a najhoršie, všetci to poznáme, brzdí to biznis a nerobí práve dobré meno.

Poviete si, že toto sa už nesmie opakovať. Admin oznámi, že ak by sme vtedy mali 1400 MB RAM, všetko by fungovalo bez problémov. Ľahká matematika. 1400 – 256 = treba doobjednať k virtuálu niečo cez giga RAM. Celý výpadok trvá 2 hodiny a stane sa dvakrát do mesiaca. V ostatnom čase 256 MB bohate stačí. Pre pár extrémov platiť zbytočne veľkú RAM, keď ju väčšinu času nevyužijete? Alebo objednávať RAM navyše len na jeden deň? Na ktorý? Veštica nepomôže.

Týmto komplikáciám rozumieme. Radi by sme Vás odbremenili od rozhodovania sa, aká konfigurácia pamäte je tá správna. Pripravili sme nový virtuálny server, ktorý sa prispôsobuje potrebám aplikácií. Štandardne bude mať k dispozícií 256 RAM a v prípade, že zaznamenáme zvýšenú potrebu RAM, tak vám dynamicky a za behu pridáme presne toľko, koľko potrebujete. Samozrejme bez reštartovania a akéhokoľvek zastavenia virtuálneho servera. Okamžite, ako prestanete pridelenú RAM používať, odoberieme ju a budeme čakať ďalej, či ju niekto iný nebude potrebovať. Všetko automaticky a inteligentne riadené, bez zásahu administrátora. Jednoducho tak môžete zabrániť nedostupnosti webu v prípade, že ho surferi nečakane vyťažili, alebo sa poistíte pred neplánovanými udalosťami.

Nový virtuálny server sme pracovne nazvali Unlimited Virtual Server – používajte to, čo práve potrebujete, za jednotnú cenu. V najbližších dňoch poskytneme niekoľko takýchto virtuálov na testovanie zadarmo. Budete si môcť zaťažiť stroj s 256 MB RAM čímkoľvek, čo zaberie oveľa viac MB. Potom môžete sledovať ako sa postupne zväčšuje operačná pamäť.

Ako to funguje? Odkiaľ tú „ramku navyše“ zoberieme? Z analýzy dlhodobej prevádzky sme zistili, že na fyzickom stroji, kde beží viac virtuálov, je nevyužitej RAM dostatok. Zároveň existuje množstvo strojov, ktorým by sa z času na čas viac RAM veľmi hodilo. Prispôsobením virtualizačnej technológie pre takéto účely, inteligentným a spravodlivým prerozdeľovaním pamäte, môžeme obmedziť riziko nedostupnosti kvôli jej nedostatku.

Obdobné nápady sú dnes realizované viacmenej na akademickej pôde. Hlavné dôvody praktickej realizácie sú jednoduchšia a spoľahlivejšia prevádzka webu a maximálne úsporné využitie prostriedkov. V ďalšej fáze sa budeme venovať dynamickému prideľovaniu výpočtového času.

Matej Petrík
Matej Sokol


Tento projekt vznikol po tom, ako nás oslovili dvaja študenti informatiky so svojim zaujímavým nápadom, ktorý sa rozhodli technologicky priviesť do života. WebSupport iniciatívu šikovných ľudí vždy nadšene oceňuje  a víta, takže sme nadviazali spoluprácu.

Po poskytnutí úvodnej konzultácie sme zastrešovali a zastrešujeme projekt materiálne aj odborne. Chalani boli u nás usmerňovaní sériou konzultácií. A tak Vám v spolupráci s Matejom Petríkom a Matejom Sokolom môžeme priniesť túto službu na odskúšanie.

Projekt sa volá Rambler a spúšťame jeho testovanie u zákazníkov, ktorí o neho prejavia záujem. Pre zapojenie sa do testingu, stačí poslať mail na rambler@websupport.sk

Komentáre