Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky

Zdvihnite vlastnú produktivitu a začínajte s najdôležitejšou úlohou dňa

Veľa z nás chce zmeniť svoj život a dosiahnuť stanovené ciele, väčšinou ich však neúspešne „odprokrastinujeme“. Ivan Zaťko stojí za diárom The Žurnál a podelil sa s nami o niekoľko tipov, ako sa stať produktívnejšími a skutočne dosiahnuť svoje ciele.

Pozrite sa do budúcnosti

Viete, aký život by ste chceli žiť o päť, desať, dvadsať rokov? Ivan odporúča zamyslieť sa nad svojou osobnou víziou ešte predtým, ako sa pustíte to plánovania cieľov. „Pre mňa bolo zlomové cvičenie od Debbie Millman, dizajnérky a autorky. So svojimi študentmi začína prvú hodinu týmto cvičením: študenti si predstavia, ako chcú, aby vyzeral ich deň o 10 rokov a opíšu svoje pocity a aktivity, ktoré budú počas toho dňa robiť. Na základe tohto nakoniec viete spraviť svoje dlhodobé, strednodobé aj krátkodobé ciele.“

S konkrétnymi cieľmi ďalej zájdeš

„Ideálny cieľ by mal byť čo možno najkonkrétnejší. Veľa ľudí si zvolí niečo abstraktné v budúcnosti bez akéhokoľvek termínu. Napríklad, ak chceš zabehnúť niekedy v budúcnosti maratón, môžeš to odprokrastinovať a nemusí sa ti to nikdy podariť. Ale, ak si určíš, že chceš zabehnúť maratón v Košiciach na jeseň 2019 v takom a takom čase, vieš sa od toho odraziť a je vyššia šanca, že tento cieľ skutočne dosiahneš.“

Ivan Zaťko

Najlepšia motivácia vychádza zvnútra

„Ak sa motivujeme vecami a materiálnymi predmetmi, tak je to krátkodobé. Kúpim si niečo, som nadšený, ale čoskoro to nadšenie opadne. Ak si ale idem za svojím cieľom z vnútorného presvedčenia, je to silnejšia motivácia.“

V súvislosti s touto témou by vás mohol zaujímať náš podcast:

Nie je vždy jednoduché motivovať sa, pomáha aj sociálny záväzok alebo partner. „Sociálny záväzok je dobrý. Netreba všetko písať na Facebook, nie každému to vyhovuje. Ale je dobré spolupracovať s niekým ďalším. Je dokázané, že aj ľudia, ktorí sa rozhodnú chudnúť spolu, dosiahnu lepšie výsledky. My sme vytvorili Facebook skupinu, kde každý mesiac publikujeme mesačnú výzvu, tzv. mordovačku, a spoločne sa podporujeme.“

Vytvorte si pozitívne návyky

„Človek musí začať už ráno. Najlepšie je vstávať každé ráno v rovnaký čas a mať rannú rutinu. Ja vstávam už o piatej a prvú hodinu sa venujem sebe a plánujem si deň. Rutina ale nemusí byť len o plánovaní. Môžete cvičiť, ak už má človek ráno odcvičené, tak potom má lepšiu náladu. Keď má lepšiu náladu, má nižšiu tendenciu prokrastinovať. Hovorí sa ‚win the morning and you win the day‘ a ja s tým 100 % súhlasím.“

Podľa výskumov má pracovanie do noci skôr negatívny efekt. Okrem toho Ivan radí: „Fungujem na princípe‚ doobeda makaj, poobede rozprávaj‘. Doobeda si teda vyhradím blok približne štyroch hodín, kedy ma nikto neruší a mám vypnuté všetky notifikácie. Poobede potom vybavujem telefonáty alebo odpovedám na emaily. Zároveň využívam techniku Zero Inbox, aby som zbytočne nevisel na mailoch.“

The Žurnál

Naplánujte si deň dopredu

„Pri plánovaní dňa si treba všímať, či robíme veci, ktoré nás skutočne posúvajú dopredu. Ideálne je, aby tieto aktivity boli napojené na osobnú víziu. Je dôležité začať s najdôležitejšou úlohou dňa, tzv. žabou dňa. Ak už sa za celý deň nepodarí nič, tak aspoň spravíš niečo, čo ťa posúva bližšie k svojej vízii. Ostatné aktivity je dobré rozdeliť podľa priorít.“

V súvislosti s touto témou by vás mohol zaujímať náš podcast:

Ivan 20 minút pred spaním reflektuje svoj deň. „Dôležitá je reflexia na konci dňa. Vtedy si zhodnotím svoj deň. Ak som niečo nespravil a nebolo to dôležité, nevadí, spravím to zajtra. Ak som to nespravil a bolo to dôležité, spýtam sa, prečo som to nespravil a snažím sa, aby to bola prvá vec, do ktorej sa pustím ďalší deň.“

Čítajte knihy a počúvajte podcasty

Úspešní ľudia často rozprávajú o dôležitosti čítania a neustáleho vzdelávania sa. Ivan snaží prečítať aspoň 30 kníh ročne, vrátane stredoškolskej beletrie, ktorej sa mu kedysi nechcelo venovať. K zmene životného štýlu ho inšpirovala práve kniha Tima Ferrisa 4-hour workweek. „Po prečítaní knihy som začal počúvať Timove podcasty. Rýchlo som si uvedomil, že spôsob môjho doterajšieho života ma nedovedie tam, kam chcem. Všimol som si, že títo úspešní ľudia majú určitý vzorec správania. Medzi ich návykmi bola práve ranná rutina a tým som aj začal.“

Okrem Tima Ferrisa odporúča v rámci osobného rozvoja aj autorov, ako David Allen (Getting Things Done), Leo Babauta (Zen to Done) či Bill Burnett (Designing your Life).

Ivan Zaťko produktivita

Nenechajte sa odradiť neúspechmi

Zmeniť svoje návyky nie je jednoduché a bezbolestné. Ivan študoval na anglickej a českej univerzite zároveň, pri oboch úspešne odprorkastinoval bakalárske práce. Ak by ich neodovzdal načas, peniaze za školné boli v podstate vyhodené do vetra.

„Prvé dva alebo tri mesiace boli veľmi ťažké. Niekoľkokrát som zlyhal, ale musel som vydržať. Ak sa pozriem na svoj život za posledné štyri roky, zmenil sa diametrálne. Boli to všetko malé krôčiky, prehodnocovanie rannej rutiny, pridávanie nových vecí alebo vyhadzovanie toho, čo nefungovalo. Určite to stálo za to.“

[mc4wp_form id=“12458″]

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.