Kategórie
Ostatné Tipy a triky

Filmy o virtuálnej realite

Žijeme v Matrixe? Ovládajú nás jaštery? Je to, čo prežívame, len virtuálna realita? Mnohí ľudia v reálnom svete si v posledných rokoch často vytvárajú svoju paralelnú, častokrát riadne uletenú verziu fungovania sveta, no my sa radšej nechávame unášať umením filmových géniov a mágov. Poznáte všetky legendárne filmy, kde bola ústrednou témou virtuálna realita?

The Matrix

Žiaden zoznam filmov o virtuálnej realite nemôže začať ničím iným než kultovým Matrixom. Thomas A. Anderson je počas dňa programátor, no v noci sa stáva hackerom s prezývkou Neo. Jedného dňa ho kontakujte Morpheus, ktorý mu ukáže tú naozajstnú realitu a tá vôbec nie je prijemná. Ak patríte k tým pár ľuďom, ktorí Matrix ešte nevideli, no a Popoluška tiež nie je vaša šálka kávy, pozrite si cez sviatky The Matrix, The Matrix Revisted, The Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions.

Vypočujte si aj zaujímavý podcast z našej dielne: 

Inception

Predstavte si, že by ste dokázali vidieť do snov iných ľudí. Leonardo DiCaprio a.k.a. Cobb to dokáže a aj “vďaka” tomu sa ocitne na zozname nepohodlných ľudí a stratí všetko, čo mu je drahé. Môže sa však vykúpiť a získať svoj život späť. Stačí vykonať už len jedinú úlohu. Musí dosiahnúť “Inception,” teda namiesto ukradnutia, myšlienku do mysle zasiať.

Black Mirror

Ak ste fanúšikom seriálov, určite si nenechajte újsť Black Mirror. Každá epizóda je úplne iná a mimoriadne ťažká na strávenie. Možno stratíte vieru v ľudstvo, možno sa pozriete na svoje názory a návyky kritickejšie, ale určite na vás každá jedna epizóda nechá silný dojem. Do sveta virtual reality hier vás zavedie hneď druhá epizóda Playtest.

Total Recall

Douglas Quaid má desivé nočné mory o ceste na Mars, a preto sa rozhodne kúpiť virtuálnu dovolenku cez Rekall Inc., kde mu implantujú spomienky. Niečo sa pri implementácii ale pokazí a Douglas si spomína, že bol tajným agentom, ktorý bojoval proti tyranskému guvernérovi Marsu, Cohaagenovi. Tento film si môžete pozrieť vo verzii z roku 1990 s Arnoldom Schwarzeneggerom alebo s mierne upraveným scenárom z roku 2012 s Colinom Farrellom v hlavnej úlohe. Asi vám je jasné, že ten novší má o čosi lepšie efetky. No keď Total Recall, tak originál z roku 1990.

Tron

Flynn sa živí tvorbou počítačových hier, ale nabúrava sa aj do počítačovej siete spoločnosti Encom. To sa programu nepáči, a tak Flynna uväzní vo svojom elektronickom svete. Po jeho boku bojuje verný program Tron, s ktorým sa pokúsi nájsť hlavný program a zničiť ho. Tento film bol v dobe jeho vzniku, v roku 1982, prelomový. Dnes jeho vizuálne efekty nadchnú len málokoho, no túto klasiku by ste mali vidieť určite.

The Thirteenth Floor

Ako to už pri filmoch s virtuálnou realitou býva, aj tu sa vám zakrúti hlava. Hannon Fuller vlastní obrovskú korporáciu a je zároveň vynálezcom virtuálnej simulácie Los Angeles z roku 1937. Sám ju predčasne testuje, keď ho zrazu niekto zavraždí a hlavným podozrivým sa stane jeho kolega Douglas Hall. Vyšetrovanie vraždy sa môže skutočne zamotať, ak hľadáte odpovede v dvoch paralelných svetoch.

Autor: Barbora Ilić

Miluje inovatívne riešenia, píše pre svetové mediá a spolupracuje s rôznymi startupmi. Tvorí komunikačné stratégie, je marketérka, milovníčka zdravého jedla a vášnivá cestovateľka.