Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Vzdelávanie

Ktoré slovenské mesto má najkrajšiu stránku

Hlavným účelom mestskej webovej stránky by mala byť informovanosť obyvateľov a návštevníkov mesta. Preto môže znieť nadpis článku ako celkom nerelevantný. Webová stránka by mala tiež spĺňať určité štandardy, pretože by mala slúžiť úplne každému občanovi. Pravdou však je, že prehľadnosť stránky, dizajn a použiteľnosť úzko súvisia so samotnou funkčnosťou a dohľadateľnosťou informácií.

Stránky slovenských miest sú absolútne zastaralé, nereflektujú súčasné potreby a spôsoby správania sa používateľov na webe. Vybrať najkrajšiu stránku spomedzi desiatok archaických „deväťdesiatkových“ webov preto nebolo vôbec jednoduché. Našli sme však zopár výnimiek, za ktoré sa mestá nemusia hanbiť – i keď k ideálu majú ešte stále ďaleko.

8. Skalica

Skalica

Skalica je jedno z najkrajších slovenských miest, no webová stránka až tak pekne toto mesto nereprezentuje. Webka má síce po obsahovej stránke všetko, čo má mestský web mať, no absentuje vizuálna peknota, prepojenia na sociálne siete (Facebook, Youtube, Tripadvisor, Istagram), či prehľad kultúrnych podujatí.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

7. Piešťany

piestany

Na piešťanskej stránke nechýbajú prepojenia na sociálne siete, no dizajn webu je zúfalo zastaralý. Ako vykúpení sa budete cítiť, ked náhodou kliknete na sekciu „Športové a kultúrne podujatia“, ktorá vás hodí na veľmi peknú, plne responzívnu stránku Piešťanského informačného centra.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.06.47

6. Modra

Modra

Stránka Modry je na tom podobne, ako Piešťany. Dizajn webu pôsobí veľmi strnuto a od moderného, používateľsky pohodlného webu má ešte stále ďaleko. V každom prípade, štruktúra webu nie je zlá, len by to chcelo menší facelifting.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

5. Nitra

mesto-nitra

Oficiálnej stránke Nitry nechýbajú prepojenia na sociálne siete (i keď by padlo vhod target=“_blank“), má celkom fajn kalendár podujatí, a vlastne všetko je celkom prehľadné. Chýba však reprezentatívnejší vizuál, moderné prvky webu, zaujímavé funkcie a vyhytávky pre obyvateľov a turistov. Inak, Nitra má celkom zaujímavý „neidentifikovateľný“ favicon, všimli ste si?

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

4. Martin

martin

Stránka Martina ponúka super možnosť viruálnej prehliadky, nájdete tu aj interaktívne rozdelenú mapku mestských častí, prepojenia na sociálne siete vrátane YouTube.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

3. Dunajská Streda

03-dunajskastreda-big-image

Pri stránke Dunajskej Stredy môžme s pokojným svedomím napísať, že ide o moderný a reprezrentatívny web. Rozhodne sa nie je za čo hanbiť. Na stránke sa objavujú rôzne užitočné pluginy, dizajn je moderný a veľmi milo pôsobí aj sekcia „Napíšte nám“. Parodoxom však je, že na stránka nie je príliš „mobile friendly“ a už vôbec nie je responzívna.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.49.37

2. Rožňava

1209243_10151704428623702_187631384_n

Webka Rožňavy pôsobí síce trochu infantilne, no po dlhšom preklikávaní zistíte, že je celkom prehľadná, nájdete na nej všetko dôležité a so zvyškom mestských webov, ktoré sa do zoznamu nedostali, sa nedá v rámci použiteľnosti absolútne porovnávať. Je responzívna, prepojená so sociálnymi médiami a ponúka sekciu pre podnikateľov.

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

1. Šaľa

sala

Najkrajšiu stránku má Šaľa. Webka má jednoduchý, moderný a prehľadný vizuál, je responzívna (i keď aj tá má svoje muchy) a prepojená so sociálnymi sieťami (aj pri logine).

Snímka obrazovky 2016-06-22 o 11.03.28

Je nám úplne jasné, že obce majú hlboko do ka(p)sy pri online prezentácii, no zopár výnimiek sme predsa len našli. Nech sú dôkazom toho, že sa to dá a zároveň výzvou pre mestské úrady a malé a kreatívne štúdiá, ktoré v spoločnej kooperácii dokážu vykúzliť našim mestám skvelú online prezentáciu.

Autor: Richard Čermák

Riadi brandovú časť slovenského Websupportu, tvorí obsahové stratégie, partnerské a sponzoringové aktivity, zastrešuje komunikáciu firmy.

4 odpovede na “Ktoré slovenské mesto má najkrajšiu stránku”

Nechcem moc rýpať ale čo pekné je na dunajskostredskej stránke v časti „Napíšte nám“? Veď je to obyčajný formulár..

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *