Preskočiť na obsah
Kategórie
Tipy a triky Vzdelávanie

10 tipov ako ovládnuť disciplínu

Disciplína je ústrednou témou môjho života alebo skôr obdobia, v ktorom sa nachádzam. Pomáha mi nájsť rovnováhu, efektivitu, pravidelnosť a integritu. Netýka sa to len niektorých oblastí, s ktorými sa slovo disciplína prirodzene spája, ale myslím, že je dôležité, aby bola niečím, čo vieme ovládať, usmerňovať a v správny čas spustiť.

Nebolo to tak vždy. Veľa času som vedel stráviť zbytočnými aktivitami alebo existovať s nekonkrétnymi cieľmi. Samozrejme, že nie je dôležité naplánovať každý moment dňa. Verím vo voľný čas a “chill”. Ak sa však z vašich dní stáva notoricky známy stereotyp, kedy o vás bdie túžba alebo chuť niečo zmeniť, disciplína môže byť práve tá vec, ktorá vás môže posunúť ďalej.

disciplina

Tu je mojich 10 tipov, ako ovládnuť disciplínu:

1. Vždy sa rozhodnite večer, čo budete robiť ráno

Akokoľvek premotivovane bude vašej manželke znieť optimistických 6 ráno, verte mi, rovnaké rozhodnutie o každodennom športovaní ráno neurobíte. Nenechajte preto nič na náhodu a naplánujte si ranný beh už večer.

2. Spravte svoj cieľ dosiahnuteľným

Neodtrhnite si príliš veľký kus, ktorý nebudete vedieť zjesť. Ak chcete zmeniť niečo vo svojom živote alebo aj samého seba, potrebujete vypichnúť konkrétny kúsok, ktorý bude pre vás začiatkom. Začnite v malom a časom unesiete omnoho viacej!

3. Nerozmýšľajte a neanalyzujte

Ak to, čo sa chystáte robiť neznie práve ako niečo, čo by bolo pre vás zaujímavé, šanca, že vás to bude baviť, je dosť malá. Toto je moment, kedy bude lepšie nerozmýšľať a neanalyzovať, a jednoducho zostať verný cieľu. Vytrvalosť prinesie ovocie.

4. Nevynechávajte dni

Ak je váš cieľ za rok prečítať celú Bibliu alebo 10 kníh za mesiac, snažte sa stavať svoju aktivitu na pravidelnosti. Ak ste z nejakého dôvodu zabudli, napravte to hneď v tom momente. Možno ste precitli o druhej ráno, ale to nevadí — chyťte knihu a čítajte aspoň pár stránok. Zamerajte sa na pravidelnosť.

5. Nenechávajte si aktivitu na poslednú chvíľu

Ak je vašou výzvou venovať viac času rodine, večer na to môže byť už trochu neskoro. Ak je to jediný čas, ktorý máte, začnite čo najskôr a využite ho čas naplno. Vyhľadávajte denné svetlo, pretože vtedy ste prirodzene najaktívnejší.

6. Neposúvajte začiatok

Ak ste niekoľko dní po sebe zabudli na svoju rannú alebo obednú rutinu, neposúvajte svoje znovu začatie na nasledujúci deň. Začnite ihneď. Vráťte sa späť na dráhu a rýchlo naberiete pôvodnú rýchlosť. Odkladanie niekedy znižuje chuť znovu začať.

7. Nevyhovárajte sa

Nevyhľadávajte dôvody, prečo práve dnešný deň nie je perfektný. Možno nie je vonku práve najkrajšie počasie, možno vám nevyhovujú podmienky kurzov, na ktoré by ste sa mohli prihlásiť, ale ste na ťahu. Čím dlhšie sa budete vykrúcať, tým dlhšie budete hrať tú istú ligu. A už vôbec nezvaľujte vinu na iných.

8. Nájdite si ľudí, ktorí vás budú podporovať

Verím, že vaša manželka alebo priateľka je váš najväčší fanúšik. Nenechaj sa odradiť tým, čo si myslia druhí alebo či vás spochybňujú. Ak potrebujete, nájdite si skupinu ľudí, ktorí robia to isté alebo namotivujte ľudí, aby sa k vám pridali.

9. Očakávajte radosť a pokrok

Aj keď sú začiatky náročné, je potrebné očakávať radosť z toho, čo robíte. Radosť vám ukáže, že ste sa posunuli od námahy k pokroku. Vtedy sa ukáže, že disciplína sa začína dostávať do aktivít, ktoré robíte.

10. Buďte na seba prísny

Neuspokojte sa po 2 týždňoch s 50 stránkami prečítanej knihy. A neuspokojte sa s 10 klikmi po 2 týždňoch tréningu. Zvyšujte náročnosť a očakávajte viac ako to, čo sa vám podarilo na začiatku.
Akokoľvek sa vám zdá disciplína nedosiahnuteľná, je dôležité vedieť, že disciplínu tvoria veci, ktoré si okolo nej nastavíte a naplánujete. Nenechajte sa oklamať, že to nie je pre vás, alebo že potrebujete špeciálneho trénera, aby ste sa vôbec niekam dostali. Ak sa vám podarí uplatniť aspoň 5 z mojich bodov, verím, že spozorujete progres. Porozumejte tomu, čo znamená nájsť disciplínu, aby ste raz svoje deti mohli naučiť skutočnú cenu snahy a nie od nich očakávať nadľudské výkony, ktoré vyžadujú viac ako len spŕšku kritiky.

Tento článok vyšiel pôvodne na osobnom blogu Martina Broza

[mc4wp_form]

Jedna odpoveď na “10 tipov ako ovládnuť disciplínu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *