Preskočiť na obsah
Kategórie
Novinky Ostatné Tipy a triky Vzdelávanie Zákulisie

Výplatná páska, ktorá vám povie viac

Vyplácanie mzdy na Slovensku je jedna veľká tragédia. Začína to pojmami ako hrubá mzda, cena práce, superhrubá mzda, ultrahypermega mzda a končí to neprehľadnou výplatnou páskou, ktorej nerozumejú ani tety v sociálnej poisťovni.

Výsledok je taký, že samotní zamestnanci sú častokrát prekvapení, keď vidia, aká suma im pristála na ich účte a nevedia, aká je vlastne ich cena – reálna mzda. V rámci nášho hackatonu sme sa rozhodli, že nebudeme čakať na múdrych politikov a tento problém vyriešime pomocou technológií a kvalitného dizajnu. Cieľom je uľahčiť ľuďom orientáciu v zložitom systéme a spraviť z nich trošku uvedomelejších občanov. Vyskúšajte tieto pásky aj u vás vo firme.

Prvotná idea

Na začiatku bola idea, že výplatnou páskou by bolo možné komunikovať bežným ľudom hospodárenie štátu. Položky by boli naškálované na jednotlivé sumy, v ktorých sa pohybuje výplata bežného človeka. Je totiž oveľa jednoduchšie si predstaviť, ak niekto (kto hospodári s vašimi peniazmi) ukradne alebo neefektívne vynaloží 100 € namiesto 100 000 000 €.
vyp

Realita a možnosti

Uvedomili sme si však, že najprv musíme vyriešiť iný problém – zúfalý a neefektívný vzhľad výplatných pások. S takým dizajnom môže zamestnávateľ len ťažko chcieť, aby jeho zamestnanec lepšie chápal, ako je jeho mzda rozdelená medzi ním a štátom a akú skutočnú výplatu dostáva. Výplatná páska mu v tomto prácu rozhodne neuľahčuje.

Náš úvodný brainstorming bol plný nápadov a projekt mal prinajmenšom zachrániť svet pred korupciou a neprávom. Od pôvodných predstáv, že výplatná páska by mohla slúžiť ako médium na šírenie informácií, typu koľko z vašej výplaty išlo na predražené IT tendre, sme museli upustiť a vrátiť sa do reality.

Návrh novej výplatnej pásky

Kedže bol tento projekt limitovaný na necelé 2 dni nášho hackathonu, je nutné  ho chápať  ako verziu 0.1 . Uvedomujeme si, že páska v podobe, v akej je navrhnutá, nie je použiteľná ako náhrada za reálnu výplatnú pásku. Pri návrhu dizajnu sme sa snažili ničím neobmedzovať a pozrieť sa na problém z úplne iného pohľadu a to tak, aby bolo zamestnancovi jasné, koľko reálne peňazí dostáva a koľko z toho odvádza štátu. Z toho nám vyplynulo, že vlastne neexistuje pojem celková cena práce, čistá alebo hrubámzda.

1. časť výplatnej pásky – hlavička:

Pásku sme rozdelili na 3. základné časti. V hornej časti je priestor pre logo firmy a informácia o období, za ktoré je páska vystavená.

hlavicka

2. časť výplatnej pásky – základné údaje:

Táto časť prešla asi najväčšou zmenou. Z obrovského množstva informácií, ktorým málokto rozumie, sme vybrali zopár, podľa nás dôležitých. Nachádza sa tu samozrejme meno zamestnanca, počet odpracovaných hodín a zostávajúce dni dovolenky.

Koláčový graf zobrazuje množstvo peňazí, ktoré odvádza zamestnanec štátu. Posledná sekcia patrí položkám, ktoré sa môžu každý mesiac meniť ako napríklad prémie, zrážka zo mzdy, stravné lístky a podobne.
body_up

3. časť výplatnej pásky – odvody a zrážky:

Dostávame sa k hlavnej časti celého nášho projektu. Tu sa udiali asi najväčšie zmeny a to cena práce, odvody, dane a mzda.

Prvým číslom je “Tvoja mzda čím je myslená celková cena práce. Keďže hlavnou myšlienkou bolo prestať komunikovať položku hrubá mzda, nahradili sme ju celkovou cenou práce ktorú sme pomenovali Tvoja mzda. Pod týmto názvom sa totiž skrýva skutočná cena práce, ktorú za zamestnanca zamestnávateľ musí zaplatiť.

Ďalším údajom sú “Odvody a dane”. Snažili sme sa o zjednotenie odvodov zamestnávateľa a zamestnanca do jedného čísla a pracovali sme s hypotézou, že peniaze, ktoré za zamestnanca zamestnávateľ odvádza, sú vlastne jeho. Myslíme si, že každý zamestnávateľ by ich dal radšej svojim zamestnancom ako odviedol štátu.

Posledné číslo “Zostatok”, je vlastne čistá mzda, ktorá príde zamestnancovi na účet.

Pri každom čísle nájdete aj prehľadné percentuálne vyjadrenie. Pri takomto zobrazení si môžete ľahko uvedomiť, že z vašej výplaty odchádza každý mesiac skoro polovica do štátu. Ak ste to nevedeli, asi to nebude pre vás príjemné zistenie.

body_down_nove

Našim cieľom však nie je nabádať ľudí, aby neodvádzali dane alebo pracovali na “čierno”. Našim želaním je, aby si čo najviac ľudí resp. zamestnancov uvedomilo skutočnú cenu práce, aký je význam jednotlivých položiek na výplantnej páske a lepšie chápali odvodový systém štátu. Možno si lepšie budú vedieť predstaviť, aké ťažké je dnes podnikať na Slovensku a nebudú podporovať politiku, ktorá toto prostredie neustále znevýhodňuje.

Takto vyzerá výplatná páska, ak máte “hrubú mzdu” okolo 740 €
Takto vyzerá výplatná páska, ak máte “hrubú mzdu” okolo 740 €

Technické detaily

Z pohľadu funkčnosti sme chceli mať systém, ktorý by bol čo najjednoduchšie integrovateľný do naších HR procesov. Systém si nemohol vyžadovať zásahy do mzdového systému našej účtovnej firmy a zároveň musel byť čo najjednoduchší na použitie pre HR. U nás je výstupom od účtovnej firmy PDF zo mzdového systému firmy Hour Software, ktorý je používaný na generovanie viac ako 240 000 vyplatných pások mesačne na Slovensku.

Systém sme si na začiatku predstavovali ako webové rozhranie, do ktorého si naše HR oddelenie nahrá PDF a následne ho spracuje a vygeneruje nové PDF s dizajnom, podľa našich predstáv.

Uvažovali sme, či je možné napísať všeobecný parser, ktorým by bolo možné vyparsovať ľubovoľné PDF. Pri bližšom skúmaní rôznych vzoriek výplatnej pásky, z rôznych mzdových systémov sme sa rozhodli, že bude nutné naprogramovať parser, resp. driver pre konkrétny mzdový softvér.

Parser je v podstate pomerne jednoduchý a pozostáva z troška UNIXovej mágie, tj. program pdftotext, sed a awk:

pdftotext -raw VyplatnePasky_jun2015.pdf – |  sed -r -e ‚s/[0-9] – ([a-zA-Z].+)/\n\1/g‘ -e ‚s/[0-9] [A-Z]/\n/g‘  | ./hour.awk

hour.awk predstavuje náš skript v jazyku awk, ktorý už spracúva textový výstup predošlých príkazov a vygeneruje na výstupe XML .

XML formát bol zvolený z dôvodu flexibility vstupov, výstupov a transformácií. Ak by nejaký mzdový softvér umožnoval export priamo do XML (nevylučujeme, že to už vedia), bude možné použiť priamo tento export. Všetko teda záleží len od drivera, ktorý na vstupe môže dostať ľubovoľný vstup a na výstupe nami definované XML.

Uvažovali sme napríklad aj o driveri, ktorý by sa snažil o analýzu výplatnej pásky z fotky a následne by ju pomocou OCR prečítal. Výstupy pri testovaní však neboli presvedčivé, preto sme sa touto cestou ďalej nezaoberali.

Z XML je vygenerované XHTML, ktoré je možné vytlačiť, exportovať do PDF alebo zobraziť ako webstránku.

Vlastne ide len o to, ako z neštrukturovaných dát ako je PDF, vytvoriť dáta štrukturované a následne ich pekne zobraziť.

Výsledok – nová výplatná páska

Aktuálne u nás prebiehajú prvé pokusy, no už pri rozdávaní výplatných pások za jún sme dostávali rôzne otázky zamestnancov na jednotlivé položky. Bolo zaujímavé sledovať rozčarovanie niektorých našich kolegov nad tým, ako málo im zostalo na výplatnej páske z celkovej sumy skutočnej práce. Obzvlášť zaujímavé boli tiež dotazy na výšku odvodov alebo napr. čo je to rezervný fond solidarity.

Od júla používame paralelne so starými aj nové výplatné pásky
Od júla používame paralelne so starými aj nové výplatné pásky

Budeme radi, ak sa nám podarí zvýšiť u našich zamestnancoch povedomie a prípadne aj záujem o to, ako sa narába s ich vlastnými peniazmi.

Zároveň si vieme predstaviť ešte lepšie a prehľadnejšie dizajny a integráciu s väčším množstvom mzdových systémov a ako samostatnú webovú službu.

Autor: Tím Websupport

Sme slobodná a otvorená firma. Robíme to, čo nás baví a chceme každou našou činnosťou posúvať štandardy vyššie.

72 odpovedí na “Výplatná páska, ktorá vám povie viac”

Bolo by celkom fajn, keby ste to rozsirili este o dalsie polozky – skutocna cena prace.
Dalsia dolezita cast place za pracu je totiz aj to, co musi zamestnavatel odviezt za zamestnanca nad ramec toho, co mu musi strhnut z platu. Inak povedane – kolko ten zamestnanec v skutocnosti stoji svojho zamestnavatela.
Pekne ma tie cisla spracovane portal http://openiazoch.zoznam.sk v casti kalkulacka.

Odpovedať

sancho: ale ved o tom to je. v tom blogposte aj piseme, ze my sme cenu prace povysili na mzdu a vsetky odvody spocitali… cize presne tak to robime. to je princip toho blogpostu.je to tam aj uvedene v sekcii 3

Odpovedať

Keby ste sa radsej starali o kvalitu Vasich sluzieb. Suhlasim s ludmi dolu, vyrobili ste uplne rovnaku pasku, ako je obycajna, tie terminy su zle 😀

Odpovedať

No jo, tie služby, tie služby a keď človek viacej otravuje a chce vrátiť peniaze za službu ktorú ani nedostal, WebSupport prestane komunikovať.

Odpovedať

Suhlasim s Sanchom. Este aj tato Vasa upgradnuta paska neodzrkadluje realitu podnikatelskeho prostredia v tejto nasej demokracii 😀 skutocna cena prace by zamestnancov este viac donutila zamysliet sa…

Odpovedať

asi sme sa nepochopili v ramci toho blogpostu. presne o tom to je, ze cena prace je v tejto vyplatnej paske myslena ako tvoja mzda… my sme prave s tymto pracovali.v tom blogposte to je aj uvedene.

Odpovedať

A ako to vytlacia tetusky ekonomky v uctarni na ihlickovej tlaciarni? 🙁 Nejaka ciernobiela varianta by sa nenasla? Mozem kludne posluzit ako tester 🙂

Odpovedať

Ako vidis, Michal, nema zmysel upravovat vypatnu pasku, kym ludia maju problem pochopit, o com ten text je …

Odpovedať

v92 pecka neskutocne dobry napad. Miso ludia tomu v globale nerozumeju, ak by rozumeli asi idu do ulic. YaNo ale toto je z mojho pohladu lepsie ako nic, takato iniciativa je skvela na otvaranie oci.

PS: YaNo zijeees 100 rokov som ta necital 🙂

Odpovedať

Obávam sa, že pre úspešné rozšírenie treba rešpektovať terminológiu: riadok 1 by sa stále mal volať Celková cena práce. Ak nie, tak brace yourselves pre otázky prečo Mzda a Hrubá mzda nie sú to isté číslo. Či to je zámer? 🙂

Odpovedať

Tych dizajnov je v plane viacero, a aj take ktore by mohli nahradit uplne povodnu vyplatnu pasku a na nich budeme musiet respektovat terminologiu.

Odpovedať

/facepalm
V texte to je napisane cierne na bielom a fakt nechapem ludi typu Sancho&spol., ktori tu pisu o „skutocnej cene prace“. Akoze realy? Michal: nie ze ste sa nepochopili. Jasnejsie sa to napisat fakt nedalo. Mozno snad keby text pod obrazkom je boldom, cervenym, s tromi vykricnikmi a font aspon 50. OMG ludia! Ach.. Fuck this

Odpovedať

to je zamer. aby pojem hruba mzda bol vymazany zo sveta 🙂

Odpovedať

Myslim si, ze este aj polozka „zostatok“ by mala byt znizena o 20%, co predstavuje dalsi odvod v podobe DPH, lebo cokolvek si z vyplaty kupim, tak este tam prispievam dalsimi 20% statu.
Z 1000€ superhrubej mzdy aka „tvojej mzdy“ si teda mozem kupit len to, co ma hodnotu 482,35€, lebo obchodnik zvysok odvedie ako DPH.
a ak by sme slil do absurdnosti, tak ani toto nie je vsetko, nakolko obchodnik podnika za ucelom generovania zisku, ktory ak nahodou dosiahne, tak zase nejaka cast odchadza ako dan zo zisku…

Odpovedať

Minimalne ta prva cast znie zaujimavo, skusime sa nad tym zamysliet a doplnit do dalsieho navrhu/dizajnu.

Odpovedať

Zaujímavý pohľad „ešte trochu hlbšie“… celkovo je to veľmi dobrý nápad skúsiť ľuďom vysvetliť aspoň základ a zrušiť mätúce a zbytočné položky ako „hrubá mzda“. Aj keď úprimne verím, že keby zamestnanci vedeli ako vôbec peniaze/dane fungujú, zanikne štát ako ho poznáme dnes.

Odpovedať

Mimochodom stravne je sucastou vyplatnej pasky taktiez a aj ked neviem navrhnut rozumnu podobu ako to zladit s tymto navrhom malo by to byt oddelene. V clanku s asice spomina ale na vzorovej novej vyplatnej paske to nie je.

Odpovedať

Ano, v tomto navrhu sme to este mali problem zladit, v dalsom to uz zohladnime tak, aby do toho dizajnu krajsie zapadali.

Odpovedať

No teda, myslím, že TVOJA MZDA implikuje hrubá mzda. Potom je človek šokovaný, keď sa na to pozrie. Hrubá mzda zamestnanca je ale 740€, nie 1000€, takže odvedie menej %, ako je tam uvedené. Príde mi to ako úmyselné zavádzanie na vytvorenie zbytočného poplachu.
Jasné, jasné, také tie reči, že by boli vyššie mzdy, keby boli nižšie odvody, a keby zamestnávateľ nemusel odvázdať za zamestnanca, tak by mu o toľko zvýšil plat, to si nechajte. Možno u Vás by to tak fungovalo, ale v 90% firmách ani náhodou. Možno by sa mzdy malinko zvýšili, ale pravdepodobne ani nie o toľko, aby to mohlo mať pre zamestnanca v konečnom dôsledku význam. (odvody majú pre zamestnanca aj nejaký význam, že?)
Inak, nápad dobrý, len v takomto stave je to podľa mňa skôr štvavá kampaň.

Odpovedať

K tej druhej casti tvojho textu: odporucam dobry kurz mikroekonomie 1, pretoze sa mylis a tam zistis preco. Zjednodusene, zamestnavatelovi je jedno, ci celkovu cenu prace X, kt. plati, posle na 2 ucty v 2 castiach – na ucet danovakov a na ucet zamestnanca, alebo len na jeden ucet v jednej casti – na ucet zamestnanca.

Nazyvat osvetu stvavou kampanou tiez nie je uplne na mieste.

Odpovedať

Výpočtu čistej mzdy sa venujem už od roku 2008 – http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-cistej-mzdy-2015.php . Upravujem tam výpočty čistej mzdy každý rok. Odporúčam na výplatnú pásku pridať aj mzdové náklady zamestnávateľa, aby zamestnanec videl, že zamestnávateľ za zamestnanca tiež odvádza časť odvodov.
V kalkulačke chýbajú bonusy, nezdaniteľná časť… ale to sú asi technické detaily, čo nie je problém pridať. Hlavná myšlienka je jasná.
Ďalšia vec, čo mi chýba, ale nesúvisí to priamo s výplatnou páskou, je predbežný výpočet starobného dôchodku. Ten je závislý od príjmov. Ľudia nemajú ani predstavu o tom, aký vysoký bude ich dôchodok a nedokážu sa tak správne pripraviť na starobu. V Českej republike sa snažím dať návod, ako veľmi ale veľmi orientačne je možné starobný dôchodok dopočítať http://www.rozumy.sk/datova-schranka-a-cssz-predbezny-vypocet-dochodku-v-cr/ . Niečo také by to chcelo aj na Slovensku. Podobne to musí ísť aj na Slovensku.
Držím palce…

Odpovedať

Skvely napad, az na ten libertariansky podton, lebo zase dane treba platit 🙂
Mozno by sa dala aj dalej rozviest na polozka „Dan zo mzdy“, lebo to je prijem statu a da sa to rozpisat na ich vydavky, napriklad podla medzinarodneho standardu COFOG (Classification of the Functions of Govenment) ktory je zverejneny na http://www.rozpocet.sk. Konkretne z toho prikladu hore s danou 61,54 eur by to vyzeralo takto:
VŠEOBECNÉ VEREJNÉ SLUŽBY 12.30
OBRANA 2.32
VEREJNÝ PORIADOK A BEZPEČNOSŤ 4.67
EKONOMICKÁ OBLASŤ 17.55
OCHRANA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA 3.01
BÝVANIE A OBČIANSKA VYBAVENOSŤ 0.75
ZDRAVOTNÍCTVO 0.33
REKREÁCIA, KULTÚRA A NÁBOŽENSTVO 1.01
VZDELÁVANIE 6.90
SOCIÁLNE ZABEZPEČENIE 12.70
Takze by zamestnanec vedel, ze konkretne v tomto pripade dal na armadu 2 eura 32 centov a dajme tomu na skoly 6 eur a 90 centov..

Odpovedať

„Bolo zaujímavé sledovať rozčarovanie niektorých našich kolegov nad tým, ako málo im zostalo na výplatnej páske z celkovej sumy skutočnej práce.“

Ja som hlavne rozčarovaný, že toto sa ľudia vo vašej high-tech IT firme vôbec pýtali. Však toto už by mal vedieť, každý zdatnejší zamestnanec v SR. Nečudujme sa už teda, že to na Slovensku vyzerá tak ako to vyzerá … keď v top firme je to takto.

Ale inak perfektný nápad. No nie je to príliš prehľadné – hlavne ten koncový zostatok mohol byť farebne inak – trebárs zelený – proste aby bol výrazne iný.

A presne – chýba tam už len na konci poznámka, že: „Z tejto vašej čistej mzdy ďalej odvediete štátu 20% DPH, spotrebné dane a ďalšie poplatky za služby, ktoré ste si už raz zaplatili v daniach a odvodoch. (koncesionárske poplatky, úradné poplatky, u lekára, za diaľnicu …atď.)“

Odpovedať

>Ja som hlavne rozčarovaný, že toto sa ľudia vo vašej high-tech IT firme vôbec pýtali. Však toto už by mal vedieť, každý >zdatnejší zamestnanec v SR. Nečudujme sa už teda, že to na Slovensku vyzerá tak ako to vyzerá … keď v top firme je
> to takto.

Staci ist do ktorejkolvek firmy, zobrat bezneho zamestnanca a prejst s nim jeho klasicku VP bod za bodom. Myslim, ze absolutna vacsina bude prekvapenych co vsetko platia.

Odpovedať

Mohli by ste to dať von ako prazdnu beta šablonu aby sa to dalo pripadne vyplnit ručne, dostať to medzi ludi a začať zbierať feedback.

Odpovedať

Ešte lokálne dane z nehnuteľností, ktoré idú pre štát, som zabudol dať do tej poznámky, ale tak snáď si to naštudujete poriadne, ak to tam budete niekedy dávať.

Odpovedať

Presne toto som sa pokúšal spáchať s kolegami už pekných pár rokov dozadu. Ale nedotiahli sme to bohužiať ďaleko. Naše vtedajšie mzdové účtárky nám hneď vysvetlili, že si len tak nemôžeme premenovať položky, vymyslieť vlastné a pod. Že takto sú definované v zákonoch, predpisoch a pod.

A prosím neberte moje otázky ako hejt, ja Vám s tým fakt držím palce. No mám presne rovnaké otázky ako mali vtedy ony na mňa.

Vy ste v podstate premenovali „Cenu práce“ na „Tvoja mzda“. „Mzda na účet“ je u Vás „Zostatok“ a pod. Moja otázka je, môže sa to? Ak to bude len ako príloha k normálnej výplatnej páske, tak samozrejme hej. Ale ak to má nahradiť výplatnú pásku úplne? Môžem si len tak pomenovať položky na páske, ako chcem? Ja sa obávam že (bohužiaľ) nie. Keď by som takúto pásku predložil v sociálnej poisťovni (ano oni si pásky môžu vyžiadať keď majú bordel vo svojich systémoch) tak by mi to asi nezobrali.

Odpovedať

Ako je spominane v texte blogu, nechceli sme sa hned na zaciatok nicim obmedzovat, preto sme nedodrzanie terminologie nepovazovali za problem. Vysledok sa da vzdy pouzit ako doplnok k originalnej VP.

Ak budeme chciet nahradit VP uplne, tak budeme musiet dodrzat terminologiu. Napokon vramci hackathonu vznikli dizajny dva – jeden konvencnejsi (ten sme nedokoncili) a druhy tento, komunikovany v blogu. Urcite sa vsak budeme zaoberat aj dizajnom ktorym by mohla byt originalna VP nahradena a ktora bude musiet splnat vsetky pravne nalezitosti.

Odpovedať

Dobra iniciativa, ale bude mozna az po schvaleni tzv. „superhrubej mzdy“, pokiaľ viem tak to navrhovala strana SaS. Momentalne sa toziz neda podla zakona nepouzit hrubu mzdu, kedze mzda sa nepocita zhora nadol (cena prace – hruba mzda – cista mzda), ale kedze sa odvody zamestnavatela pocitaju od hrubej mzdy, tak ta suma hrubej mzdy je zakladom z ktorej sa pocita vsetko a vysledna cena prace je uz iba sucet vsetkych odvodov a dane. Mimo toho tam nie je vypocitane rozpustanie odpocitatelnej polozky na zamestnanca, ktore nastane po odratani odvodov zamestnanca a tato suma je dana priamo, nie percentom ako ostatne.

Odpovedať

Vid moju odpoved ku komentaru p. Hlavateho .

Odpovedať

Z pásky musíš vedieť vypočítať čistú mzdu, z krásnej, ale bez potrebných čísel je to k ničomu.

Zúfalé je mať vyčančanú, ale nie správnu pásku.
Toto možno platí na manažmement firmy, ale správna mzdárka to nikdy nesmie pustiť von.

Odpovedať

Myslienka je dobra, aj vizualne je to pekne, ale nemyslim si, ze *realnu cenu*, a ktoru tu ide, takato paska odzrkadluje.

Preco tam nie je superhruba mzda? (je tam problem so zakonom alebo nieco?) Tu by som dal ako prvu, kedze je to realna cena prace (minimalne z pohladu zamestnavatela), potom hrubu mzdu a nakoniec kolko zostane zamestnancovi penazi. Odvody do poistovni by som ratal aj z toho, co plati zamestnavatel, aj z toho, co plati zamestnanec. Lebo odvody z hrubej mzdy su len polovica informacii.

Ked uz ide o transparentnost, mal by zamestnanec vidiet aka je jeho realna cena, na co odvadza kolko penazi a kolko mu realne zostane na zivot.

Odpovedať

My bad. Som si to zle precital. Je to vlastne tak ako pisem. Ale terminologia nie je moc stastna. Mali by tam byt AJ zauzivane pojmy ako „superhruba mzda“, AJ ludskou recou napisane o co ide.
Plus by som tam nechal aj „hrubu mzdu“, aj ked je to odrb, cisto len z toho hladiska, aby si to clovek vedel dat do perspektivy s tym, co mu inde ponukaju, pripadne co zarabaju jeho znami.

Odpovedať

Pekne, chlapi (a/alebo dámy)!
Ako ďalší krok by som rád videl link na github, nech môžeme začať robiť parsery 😉

Odpovedať

Zdravim websupport, Michala a ostatných. Vasa vyplatna paska je sice pekna a mne osobne by sa velmi pacila. Je ale pouzitelna (asi nikde, ale ked si odmyslim detaily ako nejake zakony a pod.) len v uzkom okruhu firiem (asi napr. ako websupport a pod). Lebo inak, by som bol zvedavy, ako clovek zodpovedny za mzdy, da vo firme, kde robi dajme tomu len 1000 zamestnancov, robia na zmeny, robia soboty, nedele, robia sviatky, nocne a nehovoriac o tom, ze si pocitaju kazde €, takze si pocitaju aj to ci napr. dostali spravne zaplatenu dovolenku a pod. takuto pasku. V horsom pripade by ho zozrali, v lepsom pripade by dalsie 2 tyzdne odpovedal na otazky, „Preco som dostal tak malo“?? Odpovedal by samozrejme preto, lebo z tejto pasky to nie je vidno.
Takze osobne si myslim, ze vyplatna paska je zlozita a bohuzial a nastastie taka musi ostat.

Odpovedať

Zamestnávateľ má mnoh ďaľších povinností, ktoré na pásku asi nedostanete …

Odpovedať

Cauko,jasne,aj na tento model vyplatnej pasky sa daju pridat dalsie veci-ako sviatky,nadcasy,PN,vikendy,atd.my sme len chceli celkovo ukazat dizajn a lepsie znazornenie toho,co vsetko z nasej mzdy ide statu.

Odpovedať

Musím pochváliť celý tím ako za nápad, tak aj za implementáciu. Je naozaj veľký problém s povedomím ľudí o ozajstnej cene ich práce a koľko vlastne ten zamestnávateľ odvádza štátu. Myslím si, že ste tieto informácie veľmi dobre zvizualizovali a konečne sa dajú aj jednoducho interpretovať. Určite tieto výplatné pásky budem využívať aj ja sám v budúcnu, keď už budem schopný niekoho aj zamestnať. Veľký palec hore 🙂

Odpovedať

Perfektny napad v perfektnom prevedeni. Predovsetkym zadefinovanie „Tvoja mzda“, ktory tu v komentoch par ludi plne nepochopilo, je klinec udreny po hlavicke. Ak by kazdy zamestnanec takto transparentne videl, aky kus kolaca si ta banda kolesikov ukrajuje, veci by sa urcite hybali opacnym smerom.

Suhlasim s Pajkusom, ze by bolo super uvadzat i split tych vydavkov – idealne na dodatocne informativnej paske, aby si ta primarna zachovala simplicitu. Tam by sa taktiez dalo vyhrat s tou vasou povodnou ideou a vycislovat napriklad, kolko islo down the drain na IT tendroch vyhlasenych na nejakych zasermovanych podzemnych nastenkach alebo fitneskam na nechty.

Odpovedať

Chyba tam uz len 1 riadok , „Statu na DPH “ venujete este dalsich 20% z cistej mzdy. Čím sa dokonale zdokumentuje zločin úžery, moderné otroctvo, keď vás zoderú o 60% 🙂 Sranda ze system este vobec funguje….

Odpovedať

Dostal som trochu úchylný nápad. Ak by som videl na páske rozpísané koľko z výplaty dávam ten-ktorý mesiac napríklad „na obranu“ alebo na „školstvo“, určite by som mal nutkanie posúvať pomer medzi jednotlivými položkami. To by ešte len bol bordel 😀

Odpovedať

suhlasim, zeby „mzda“ by sa mala byt v skutocnosti uvadzana superhruba mzda… aby clovek videl o kolko ho stat okradol.
a potom by tam este mal byt uvedeny zisk firmy, aby zamestnanec videl, ci naozaj je taky strasny problem zdvihnut zamestnancom rocne plat o inflaciu 😀

Odpovedať

tato inicativa sa mi paci, zaklad je velmi slusny. tej terminologie by som sa az tak nebal. sucastna vyplatna paska moze kludne pre potreby naplnenia zakonnych poziadaviek kludne zachovana. to co vidim ako bonus novej vyplatnej pasky je podat ju jazykom, ktoremu bezny clovek porozumie, ved to nie je nic ine len inac zobrazeny report. cize kludne moze byt pribalovana ako bonus k beznej paske
dalsou vecou, ktora sa da podobne spracovat je rocne zuctovanie. tu by ta vazba na rozpocet davala vacsi zmysel ako pri mesacnej vyplatnej paske.

Odpovedať

Trosku nechapem. Kazdy to ma na vyplatnej paske rozpisane. To, ze je to inak rozlozene na papieriku, je uplne ale uplne jedno

Odpovedať

Myslíme si, že pre 85% ľudí to nie je jedno. Výplatnej páske nerozumie väčšina ľudí, preto je snahou tohoto projektu zvizualizovať dáta prehľadnejšie.

Odpovedať

data = [DExtr.extract(paska) for paska in vyplatne_pasky]
A ako extrahujete data z pasok Vy? Spolupraca? http://www.dextr.sk ? Chcete to?

Odpovedať

Zdravim,
urcite to stoji za preskumanie. Ozvem sa vam.

Odpovedať

super nápad 🙂 som účtovníčka, hneď to aj aplikujem u nás, ďakujem za inšpiráciu 🙂

Odpovedať

a mozete tam commitnut aj nejake example xml nech mozem vygenerovat vystup aj u seba ? dikes

Odpovedať

Súbory bol idostupné k stiahnutiu, no dočaste sme ich odstránili. Uploadneme ich čoskoro. Vďaka za pochopenie

Odpovedať

Trosku byt setrnejsi k zivotnemu prostrediu a nechat cb verziu! Naco tolko farby??

Odpovedať

github je prazdny, nerozumiem, naco ste ho zakladali a potom z neho vsetko zmazali.

Odpovedať

Vyplatna paska predsa musi byt komplikovana; aby bezny clovek sa v nej stratil a dal statu pokoj a najma peniaze. Proste plat dane a odvody a nestaraj sa to, ved tomu nerozumies! “ Ak by si tomu stale nechapal, mame tu harabinov a justiciu co ta posadi do basy! Bezny clovek nema sancu uniknut pred tymto novodobym otroctvom.

Odpovedať

Bolo by mozne do vyplatnej pasky okrem casti, ktoru mi „ukradol“ stat dat aj cast, ktoru mi „ukradol“ zamestnavatel, na ktoreho makam (napr.: zvysenie trzieb, zisku, mojej mzdy v porovnani s minulym rokom v % a pod.) ?

Odpovedať

Je treba si uvedomiť, že z tých 58%, ktoré vám zostanú platíte ešte 20% DPH v cene tovarov, čiže 58*0,8=46% zostáva vám, 54% ide štátu.
Z každej 1000€ odvediete povinne do štátu 540€.
Nečudujme sa, že sa o túto sumu sa poslanci tak bijú, aby ju mohli poriadne ohlodať a rozkradnúť.
Návrh superhrubej mzdy vyšiel od Sulíka už pred pár rokmi ale neprešiel, lebo nie je vhodné, aby občan vedel, že 7 mesiacov pracuje na štát a 5 na seba…
Ale držím palce. Medializujte, publikujte! Potenciál k tomu je.
Prajem veľa úspechov!
Dušan

Odpovedať

Sympaticky projekt. Mozno by som do tej tabulky uviedol aj tzv. hrubu mzdu (bez hrubej mzdy vyzera ta tabulka pre neznaleho citatela zvlastne) a zmenil nazov polozky Tvoja mzda. Nazov je velmi zmatocny a pojem superhruba mzda (resp. celkovy naklad zamestnavatela na tvoju pracu) by mozno znel lepsie.

Otazka je samozrejme, ako nazvy jednotlivych poloziek vo vyplatnych paskach riesi legislativa a ci zamestnancom je mozne poslat takuto modifikovanu verziu. To zial neviem.

Zaroven by tu novu verziu pasky trebalo nejakym rozumnym sposobom beznym zamestnancom dovysvetlit (idealne priamo na paske), aby nenastalo zbytocne kontaktovanie uctovneho oddelenia, ako pisal niekto vyssie 🙂

Odpovedať

Výborný nápad, v93! Niekoľkokrát som toto u nás v minulosti vysvetľoval individuálne zamestnancom…
Môj príspevok k tomuto projektu websupportu zo skúseností a profesionálnej deformácie:

pozrime sa na výplatnú pásku z marketingového hľadiska – čo zaujíma nášho odberateľa (v tomto
prípade zamestnanca) a ako mu popri tom odovzdať aj to čo chceme pribaliť k našej službe. 🙂
Z marketingového hľadiska je dobré používať terminológiu, ktorú zamestnanec pozná, nie vytvárať
nové názvoslovie, skôr pripojiť hviezdičkou vysvetlivky obsahu na záver.

1. Zamestnanca zaujíma predovšetkým
– výsledok, t.j. koľko dostane peňazí – „na výplatu*“ alebo „čistá mzda“
– zostatok dovolenky, doplnený o počet dní dovolenky čerpanej v mesiaci, resp. od začiatku roka

2. Podľa mojej skúsenosti 40-50% zamestnancov zaujíma aj
– ich mzda** – ten termín už počuli, známy je aj ako „hrubá mzda“, …zamestnanci nechápu najmä mesačné zmeny zmeny základnej v dôsledku prepočtov podľa čerpanej dovolenky, PN, OČR a pod., aj v prípade pohyblivej zložky v podobe odmien, osobných ohodnotení, provízii a pod. uviesť – rozpísať do podpoložiek
– koľko platia povinné „odvody“ do zdravotnej a sociálnej poisťovne a daň zo mzdy
– koľko tvoria iné strhávané položky – stravné, exekúcia, výživné,…
– predbežná kalkulácia dôchodku – ako výborne spomenul Andrej Probst
– priemerná hodinová mzda

3. Keďže sme zamestnancovi poskytli všetky informácie, ktoré ho zaujímajú, je predpoklad, že si získame jeho dôveru a tak mu môžeme na pásku pribaliť ešte ako bonus informáciu
– o nákladoch zamestnávateľa na to, že mu štát „dovolí“ vyplatiť zamestnancovi jeho mzdu – povinné odvody
zamestnávateľa do poisťovní,*** …a keby sme chceli pristupovať hravo, dal by sa v samostatne položke pridať v tejto časti aj údaj o alikvótnej časti nákladov na mzdárku, resp. mzdový software 😉
– o rozdelení jeho odvodov na služby štátu podľa rozpočtu – ako píše pajkus
– o použití jeho peňazí zdravotnou a sociálnou poisťovňou podľa dostupných výročných správ (môže pre neho osobne byť zaujímavý údaj, akou veľkou čiastkou prispieva napr. na dôchodok svojich rodinných príslušníkov a pod.)
– napr. o korelácii rastu zisku firmy a rastu miezd v nej alebo iné vnútrofiremné relácie – zaujímavý by bol pre časť zamestnancov podiel konkrétnej mzdy z pásky na celkovom koláči miezd vo firme
– iné významné zaujímavosti v celospoločenskom kontexte
– na páske websupportu uvedený koláčový graf rozdelenia mzdy

Z uvedeného mi vyplýva, že navrhnutá páska websupportu je vcelku dobrá, pýta si len pár marketingových úprav –
použiť známu terminológiu s prípadnými vysvetlivkami plus významne odlíšiť (boldom, farbou, rámikom) položky z bodov 1. a 2., ktoré sú prioritne zaujímavé – to už návrh sčasti spĺňa – a ako bonus pridať položky bodu 3. (na zadnú stranu?)
A naozaj pri návrhu výstupu zohľadniť aj ekologickú stránku projektu – ak sa nápad uchytí, aby nezvýšil výrazne spotrebu papiera a farieb v republike :).

Poznámka:
DPH by som sa na páske nevenoval, pretože časť príjmu minie zamestnanec u neplatiteľov DPH a ten podiel je u každého iný… v rámci zvyšovania ekonomického povedomia to v každom prípade stojí za zmienku pri nejakej inej príležitosti! A áno, dane v rozumnej miere treba platiť a vyžadovať ich transparentné zúčtovanie.

* niekto na účet, niekto ešte stále v hotovosti (často napr. brigádnici)
** je uvedená v pracovnej zmluve alebo v mzdovom výmere
*** s hrubou mzdou tvorí spolu tzv. „superhrubú mzdu“

Odpovedať

Pride mi to viac ako uloha na hackaton nez realny prinost. Riesitel vychadza z mylneho predpokladu ze zamestnanca na paske najviac a stale zaujima kolko ho stoji civilizicia (cize dane a odvody). Ak tuto pasku dostane ako pdf v maile, staci doplnit link na clanok kde to ma zhrnute, a kto chce ten si to precita. Tu tato nepodstatna informacia (ktoru staci pozriet raz) zabera 3/4 miesta.
„Cielom“ takto podanej pasky je len vzbudit vasne proti statu ?

Rovnako „uzitocna“ by bola informacia“ – priestorovo zrovnatelna s tym kolko zostava zamestnancovi z platu – kolko zamestnanec vyrobi pre zamestnavatela a kolko % z toho vidi vo vyplate. Akurat vasne by sa obratili voci sefovi 🙂

co mi tam vsak chyba:
v druhom okienku – pozicia podla pracovnej zmluvy, pripadne plus dlzka praxe. Zakladny plat podla mzdoveho dekretu. Kolacovy graf z dovodu ako som popisal vyssie by som vyhodil. Nechal by som za jedineho predpokladu, ze 100% je to co zamestnanec za mesiac vyrobi.
v tretom okienku – mzda je tvorena z viacerych poloziek (bonusy, nahrada dovolenky, pn) ked su rozpisane polozky odvodov, mali by byt rozpisane aj prijmy. Inac farebne rozdelenie ako je – je dobry napad, lebo je to prehladne.

tvorcom takisto uslo ze ludi nezaujima kolko odvadzaju statu, ale viac ich zaujima ako sa vyvija ich plat, kludne by som doplnil medzi druhu a tretiu cast graf s x-cas, y-plat, aj s krivkou – median platov na slovensku, a v idealnom pripade aj median platov ludi na slovensku na rovnakej pozicii. Toto je to co ludi zaujima.

ps. nesuhlasim s plackami ze stat nas okrada. Akoze keby odvody a dane neboli automaticky stahovane, ale si ich musel platit kazdy sam (ako zdravotne poistenie v amerike), potom by to uz bolo ok, len preto ze na paske to vyzera krajsie?

Odpovedať

Dobrý deň, Pokúsil som sa nainštalovať na debian 8 všetko podľa návodu. Mám problém s príkazom
pip install git+https://github.com/chrisglass/xhtml2pdf.git

dostanem nasledovnú chybu:
compilation terminated.

error: command ‚x86_64-linux-gnu-gcc‘ failed with exit status 1

—————————————-
Cleaning up…
Command /usr/bin/python -c „import setuptools, tokenize;__file__=’/tmp/pip-build-VQ_aOx/reportlab/setup.py‘;exec(compile(getattr(tokenize, ‚open‘, open)(__file__).read().replace(‚rn‘, ‚n‘), __file__, ‚exec‘))“ install –record /tmp/pip-GoEDko-record/install-record.txt –single-version-externally-managed –compile failed with error code 1 in /tmp/pip-build-VQ_aOx/reportlab
Traceback (most recent call last):
File „/usr/bin/pip“, line 9, in
load_entry_point(‚pip==1.5.6‘, ‚console_scripts‘, ‚pip‘)()
File „/usr/lib/python2.7/dist-packages/pip/__init__.py“, line 248, in main
return command.main(cmd_args)
File „/usr/lib/python2.7/dist-packages/pip/basecommand.py“, line 161, in main
text = ‚n‘.join(complete_log)
UnicodeDecodeError: ‚ascii‘ codec can’t decode byte 0xc3 in position 105: ordinal not in range(128)

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *