Hackathon sa stal absolútne neoddeliteľnou súčasťou našej firemnej kultúry, dôležitou udalosťou roka a peknou tradíciou. Dva dni plné očakávania, komu sa čo podarí vymyslieť, vylepšiť a zrealizovať. Či už sú to kóderské projekty, technické zlepšenia alebo marketingové idey, tá atmosféra pohltí takmer každého.

Pred niekoľkými týždňami sa každému z nás preháňalo hlavou, čo také evolučné vymyslí, na čom by rád pracoval, čo by rád vylepšil. Tesne pred začiatkom hackathonu sme spoločne do jedného dokumentu spísali všetky naše nápady a stručné popisy projektov. Niektorí z nás nevedeli do posledného dňa, na akom projekte sa budú realizovať, prípadne či sa pridajú k nejakému inému tímu. Vo štvrtok ráno počas chutných spoločných raňajok sme vyvesili tabuľu a po jednom odprezentovali 15 projektov.

hackathon1

Keďže každý projekt má šancu vyhrať, rivalitu a plné nasadenie bolo cítiť úplne všade. Jednotlivé tímy začali spolu brainstormovať, pripravili si časovú os, rozdelili úlohy a šlo sa makať.

Stihnúť deadline, a teda dokončiť projekt do 30 hodín, znie vždy záväzne, no o to viac sa každý tím sústredil na túto výzvu. Dôležité vždy je, aby sa prezentovali už hotové a fungujúce veci. Jednotlivé tímy sa vyskladali z rôznych oddelení, niektorí pracovali samostatne, iní trávili čas vo viacerých projektoch súčasne. No a niektorí strávili celú noc vo firme.

hackathon2

Každý mal absolútne voľnú ruku v tom, ako, kde a kedy bude pracovať. Všetci sa sústredili v prvom rade na výsledok, ktorý sa mal prejaviť v rôznych vylepšeniach, ktoré vieme priamo implementovať do našich produktov, služieb a celkovo do fungovania firmy. Ako príklady uvádzame nižšie niektoré z dokončených projektov a členov tímov.

Websupport Rest API

(Tím: Maťo, Marián) https://rest.websupport.sk/docs/index

Účelom tejto API je umožnenie riadiť naše služby. Je to beta. Keď niekomu niečo nepôjde, je to normálne. 🙂

Deploy Tool

(Tím: Tomáš L.)

Nástroj na deployovanie gitových repozitárov priamo na svoje FTP pomocou jedného kliknutia.

Notifikačný systém

(Tím: Tomáš T., Ľuboš)

Prekopanie systému notifikácií v našom systéme pre jeho zjednodušenie. Okrem toho sa implementovali sms notifikácie a pripravilo sa rozhranie pre notifikácie mobilných appiek.

Mailogin

(Tím: Ľuboš, Ivan)

Základnou motiváciou tohto projektu bolo zjednodušiť nákupný proces na našom webe. Zbytočne pýtame údaje, ktoré nutne nepotrebujeme. Preto po novom na registráciu nového zákazníka stačí len mail, login a heslo. Vyplnenie fakturačných údajov je povinné iba pre záujemcov o faktúru.

Informuj sa a buď informovaný

(Tím: Táňa, Evka, Maťka)

Jedným z projektov bol aj čisto dievčenský a nie kóderský projekt. 🙂 Dievčatá pre zlepšenie internej komunikácie pripravili offline sociálnu sieť v podobe týždenných plagátikov na našich toaletách, kde ľudia môžu sledovať každodenné dianie vo firme (aký projekt sa chystá, kto ide kam na pivo alebo športovať, atď.) Taktiež sa upratal sklad a  spravila sa nová foto stena.

Dashboard

(Tím: Pajkus)

Vizualizácia hlavných prevádzkových dát o našich back-end serveroch a službách na 2 veľkoplošných monitoroch vo firme.

dashboard

Kapustnica.sk

(Tím: Szabi, Martin, Matej, Matúš)

Interný systém objednávania obedov pre našich zamestnancov, kde môžeme vidieť denné ponuky našich obľúbených jedální a reštaurácií. Vždy sa počas dňa potom nájde jeden náš kolega, ktorému nahlásime, na čo máme chuť a on nám to prinesie. Web je samozrejme responzívny a nechýba ani SMS notifikácia.

Hosting a VPS backupy

(Tím: Tomáš Č., Pavel S.)

Zmyslom projektu bolo vytvoriť lepšiu integráciu záloh s našimi produktami virtuálnych servero v a taktiež hostingu tak aby boli dostupné cez FTP/SFTP (pre hosting) alebo priamo na virtuálnom serveri (pripojené na diaľku cez NFS).

backupy

Príklad na hostingu bombala.org, ktorý obsahuje v súčasnosti neviditeľný ale prístupný adresár .snapshot ktorý zachytáva stav hostingu v rôznych časoch v minulosti.

Maďarské grilované špecialitky

(Tím: Laci, Robo a Szabi)

Laci, náš Country Manager pre Maďarsko poňal Hackathon svojsky a pripravil pre všetkých chutné grilované špecialitky.

bfejdcia

V piatok poobede, keď všetky projekty finišujú, je už riadne hustá amtosféra. O 17:00 nasledujú prezentácie jednotlivých projektov. Každý dostal tri body, ktoré mohol rozdeliť jednotlivým projektom. Aj keď boli všetky projekty dobré, podobne ako minulý rok, o víťazovi sa šuškalo už skôr. Maťo Čapkovič sa stáva doslova legendou a už po niekoľký rok za sebou vyhral prvé miesto so svojím projektom Websupport Rest API. Po sčítaní všetkých hlasov to teda vyzeralo na prvých troch miestach takto:

 

 

1. Websupport Rest API

 

2. Notifikačný systém a Kapustnica.sk

 

3. Hosting a VPS backupy

 

hckthn

Keďže vo WebSupporte pribudlo od minulého roku množstvo nových ľudí, veľa z nás zažívalo atmosféru hackathonu po prvýkrát. Už v priebehu týchto dvoch dní sa všetci zúčastnení rozplývali nad tým, že akcia tohto formátu je absolútne úžasná a radi by si takéto hackathony robili aj častejšie, nielen jedenkrát ročne.

Okrem realizácie projektov vás hackathon naučí veľa vecí. Naučíte sa v tíme poriadne hecnúť, nájsť čo najefektívnejšiu kooperáciu medzi jednotlivými členmi a spoznáte svoje silné stránky. Pre každý tím je to ako malý-veľký teambuilding.  Deadline je jasne stanovený, veľmi intenzívne prežívate nestíhačky, vylepšujete komunikáciu, delegovanie úloh a celkovo vás to všetkých posunie o riadny kus ďalej.

Komentáre