fbpx

Skvelá atmosféra tohtoročného hackathonu


 • Zdieľať na Google+

Hackathon sa stal absolútne neoddeliteľnou súčasťou našej firemnej kultúry, dôležitou udalosťou roka a peknou tradíciou. Dva dni plné očakávania, komu sa čo podarí vymyslieť, vylepšiť a zrealizovať. Či už sú to kóderské projekty, technické zlepšenia alebo marketingové idey, tá atmosféra pohltí takmer každého.

Pred niekoľkými týždňami sa každému z nás preháňalo hlavou, čo také evolučné vymyslí, na čom by rád pracoval, čo by rád vylepšil. Tesne pred začiatkom hackathonu sme spoločne do jedného dokumentu spísali všetky naše nápady a stručné popisy projektov. Niektorí z nás nevedeli do posledného dňa, na akom projekte sa budú realizovať, prípadne či sa pridajú k nejakému inému tímu. Vo štvrtok ráno počas chutných spoločných raňajok sme vyvesili tabuľu a po jednom odprezentovali 15 projektov.

hackathon1

Keďže každý projekt má šancu vyhrať, rivalitu a plné nasadenie bolo cítiť úplne všade. Jednotlivé tímy začali spolu brainstormovať, pripravili si časovú os, rozdelili úlohy a šlo sa makať.

Stihnúť deadline, a teda dokončiť projekt do 30 hodín, znie vždy záväzne, no o to viac sa každý tím sústredil na túto výzvu. Dôležité vždy je, aby sa prezentovali už hotové a fungujúce veci. Jednotlivé tímy sa vyskladali z rôznych oddelení, niektorí pracovali samostatne, iní trávili čas vo viacerých projektoch súčasne. No a niektorí strávili celú noc vo firme.

hackathon2

Každý mal absolútne voľnú ruku v tom, ako, kde a kedy bude pracovať. Všetci sa sústredili v prvom rade na výsledok, ktorý sa mal prejaviť v rôznych vylepšeniach, ktoré vieme priamo implementovať do našich produktov, služieb a celkovo do fungovania firmy. Ako príklady uvádzame nižšie niektoré z dokončených projektov a členov tímov.

Websupport Rest API

(Tím: Maťo, Marián) https://rest.websupport.sk/docs/index

Účelom tejto API je umožnenie riadiť naše služby. Je to beta. Keď niekomu niečo nepôjde, je to normálne. 🙂

Deploy Tool

(Tím: Tomáš L.)

Nástroj na deployovanie gitových repozitárov priamo na svoje FTP pomocou jedného kliknutia.

Notifikačný systém

(Tím: Tomáš T., Ľuboš)

Prekopanie systému notifikácií v našom systéme pre jeho zjednodušenie. Okrem toho sa implementovali sms notifikácie a pripravilo sa rozhranie pre notifikácie mobilných appiek.

Mailogin

(Tím: Ľuboš, Ivan)

Základnou motiváciou tohto projektu bolo zjednodušiť nákupný proces na našom webe. Zbytočne pýtame údaje, ktoré nutne nepotrebujeme. Preto po novom na registráciu nového zákazníka stačí len mail, login a heslo. Vyplnenie fakturačných údajov je povinné iba pre záujemcov o faktúru.

Informuj sa a buď informovaný

(Tím: Táňa, Evka, Maťka)

Jedným z projektov bol aj čisto dievčenský a nie kóderský projekt. 🙂 Dievčatá pre zlepšenie internej komunikácie pripravili offline sociálnu sieť v podobe týždenných plagátikov na našich toaletách, kde ľudia môžu sledovať každodenné dianie vo firme (aký projekt sa chystá, kto ide kam na pivo alebo športovať, atď.) Taktiež sa upratal sklad a  spravila sa nová foto stena.

Dashboard

(Tím: Pajkus)

Vizualizácia hlavných prevádzkových dát o našich back-end serveroch a službách na 2 veľkoplošných monitoroch vo firme.

dashboard

Kapustnica.sk

(Tím: Szabi, Martin, Matej, Matúš)

Interný systém objednávania obedov pre našich zamestnancov, kde môžeme vidieť denné ponuky našich obľúbených jedální a reštaurácií. Vždy sa počas dňa potom nájde jeden náš kolega, ktorému nahlásime, na čo máme chuť a on nám to prinesie. Web je samozrejme responzívny a nechýba ani SMS notifikácia.

Hosting a VPS backupy

(Tím: Tomáš Č., Pavel S.)

Zmyslom projektu bolo vytvoriť lepšiu integráciu záloh s našimi produktami virtuálnych servero v a taktiež hostingu tak aby boli dostupné cez FTP/SFTP (pre hosting) alebo priamo na virtuálnom serveri (pripojené na diaľku cez NFS).

backupy

Príklad na hostingu bombala.org, ktorý obsahuje v súčasnosti neviditeľný ale prístupný adresár .snapshot ktorý zachytáva stav hostingu v rôznych časoch v minulosti.

Maďarské grilované špecialitky

(Tím: Laci, Robo a Szabi)

Laci, náš Country Manager pre Maďarsko poňal Hackathon svojsky a pripravil pre všetkých chutné grilované špecialitky.

bfejdcia

V piatok poobede, keď všetky projekty finišujú, je už riadne hustá amtosféra. O 17:00 nasledujú prezentácie jednotlivých projektov. Každý dostal tri body, ktoré mohol rozdeliť jednotlivým projektom. Aj keď boli všetky projekty dobré, podobne ako minulý rok, o víťazovi sa šuškalo už skôr. Maťo Čapkovič sa stáva doslova legendou a už po niekoľký rok za sebou vyhral prvé miesto so svojím projektom Websupport Rest API. Po sčítaní všetkých hlasov to teda vyzeralo na prvých troch miestach takto:

 

 

1. Websupport Rest API

 

2. Notifikačný systém a Kapustnica.sk

 

3. Hosting a VPS backupy

 

hckthn

Keďže vo WebSupporte pribudlo od minulého roku množstvo nových ľudí, veľa z nás zažívalo atmosféru hackathonu po prvýkrát. Už v priebehu týchto dvoch dní sa všetci zúčastnení rozplývali nad tým, že akcia tohto formátu je absolútne úžasná a radi by si takéto hackathony robili aj častejšie, nielen jedenkrát ročne.

Okrem realizácie projektov vás hackathon naučí veľa vecí. Naučíte sa v tíme poriadne hecnúť, nájsť čo najefektívnejšiu kooperáciu medzi jednotlivými členmi a spoznáte svoje silné stránky. Pre každý tím je to ako malý-veľký teambuilding.  Deadline je jasne stanovený, veľmi intenzívne prežívate nestíhačky, vylepšujete komunikáciu, delegovanie úloh a celkovo vás to všetkých posunie o riadny kus ďalej.

 • Lars Schotte
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Lars Schotte

  Nie je dôležité, že aká atmosféra bola, ale čo z toho vypadlo. A podľa toho, čo tam bolo popísané v článku je to dosť egocentrický event.

  • WebSupport
   Odpovedať
   Autor
   WebSupport WebSupport

   Podľa nás je atmosféra rovnako dôležitá, ako to, čo z hackathonu „vypadne“. Na našej uvoľnenej firemnej kultúre si zakladáme a chceme, aby sme sa pri akejkoľvek práci cítili dobre.

   Btw: nerozumieme presne tomu, čo je egocentrické na evente, kde sa tunujú nástroje a technológie, ktoré zjednodušujú klientom použiteľnosť.

   • WebSupport
    Odpovedať
    Autor
    WebSupport WebSupport

    Veľa ľudí si vypomáhalo s projektami navzájom, preto sú u niektorých uvedený len ako jednotlivci.

 • Lars Schotte
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Lars Schotte

  Pri tom NFS dúfam používali NFSv4, čoho Linux nemá podporu pre ACL. To by bol projekt, hodný zmienenia, keď by toho niekdo spravil solídnu implementáciu pre ext4 a btrfs aspoň.

 • Martin
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Martin

  Gratulujem prvemu miestu ale aj ostatnym za super veci a vykon.
  Velmi ma to potesilo to prve miesto, lebo nad tymto som uvazoval uz dost dlho aby ste to zaviedli. Super vec, ktora ma moznost velkeho vyuzitia.
  Tesi ma hlavne to, ze som sa to pred niekolkymi mesiacmi v oblasti iba DB a FTP pytal, a bolo mi povedane, ze bude to v buducnosti mozne. Very nice!

  • WebSupport
   Odpovedať
   Autor
   WebSupport WebSupport

   Tak toto nás fakt teší. Práve preto by sme všetci prijali hackathon aj viackrát do roka 🙂

 • Vlado
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Vlado

  Super projekty. Ste sikovni vsetci ale ten rest api je pre mna ako zakaznika fakt mega super vec. Velmi chvalim a som poteseny 😉

 • JoHnY
  Odpovedať
  Autor
  Avatar JoHnY

  Bolo aj slopat.jpg? 🙂

 • Rusho
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Rusho

  To REST API ma potesilo, ale neodpustim si jednu kritiku. Robit REST API cez HTTP Basic Authentication je podla mna dost velka chyba, pretoze taketo API je napadnutelne cez CSRF. Odporucal by som OAuth, prip. vlastny system zalozeny na tokenoch.

 • jjjjj
  Odpovedať
  Autor
  Avatar jjjjj

  Dievcata: „Taktiež sa upratal sklad“ :DDDDDDD

 • Palo
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Palo

  Mne sa najviac paci Deploy Tool:) skoda ze nevyhral.

 • Hackaton – jedna velká životní zkušenost | Pavel Horalík
  Odpovedať
  Autor
  Hackaton – jedna velká životní zkušenost | Pavel Horalík

  […] se sepsat krátký příběh o jedné velké zkušenosti, kterou jsem nedávno zažil. Byl jím firemní hackaton WebSupportu. To je akce, kdy celá firma nepracuje na obvyklých úkolech a denní rutině. Část […]

 • Ako sa dá vytvoriť úprimná online kampaň – WebSupport blog
  Odpovedať
  Autor
  Ako sa dá vytvoriť úprimná online kampaň – WebSupport blog

  […] nám vhod, že sa v tom čase uskutočnil firemný hackathon. Práve tam sme sa rozhodli, že vytvoríme niečo vizuálne pekné, vo vlastnej réžii a bude to […]