Preskočiť na obsah
Kategórie
Business Novinky Tlačové správy

Domény .ninja a .lol? Možno už čoskoro.

Mnohí z vás určite zachytili, že už od budúceho mesiaca budú na internete dostupné nové domény prvého rádu ako napríklad .guru. A nielen táto. Celkových žiadostí o vlastnú TLD (Top-Level Domain) bolo viac ako 1900. Tu (ICANN) si môžete pozrieť zoznam, o aké požiadal napríklad Google.

Ako sa k takýmto doménam dostať? TLD budeme zaraďovať do nášho portfólia postupne tak, ako nám budú delegované. Ako prvé budú dostupné .ventures, .singles, .bike, .holdings, .plumbing, .clothing a .guru – a to už od 5.2.2014.

Domény budú dostupné už o čosi skôr, presnejšie 7 dní pred týmto dátumom. Ceny budú o čosi drahšie (ceny určuje ICANN). Za registráciu 7 dní pred zaplatíte o 7 900 €, 6 dní o 2 100 €, 5 dní o 900 €, 4 dni o 550 € a 3 – 1 deň „iba“ o 125 € viac. Neskôr sa budú ceny pohybovať v rozmedzí od 19.95 € do 46.95 €.

Čo v prípade, že by ste chceli vlastnú koncovku, trebárs .websupport? Samotná registrácia by vás vyšla zhruba na 135 640 €. Aktuálne však už nie je možné požiadať o registráciu vlastnej TLD. Proces registrácie bol totiž ukončený ešte 29.3.2012. Podľa stanoviska ICANN síce plánujú otvoriť druhé kolo registrácií, ale tak skoro to nebude.

TLD sú najvyššou radou doménovej hierarchie a ich správou je poverená IANA (Internet Assigned Number Authority). Delia sa na dve skupiny: generické (gTLD) a geografické (ccTLD). Generické domény sú sčasti otvorené voľnej registrácii (.com, .org, .net, .info), iné sú rezervované pre samostatné účely (.name, .museum, a iné). Geografické domény TLD sú pridelené jednotlivým krajinám, koncovka je tvorená skratkou z mena príslušnej krajiny.

25 odpovedí na “Domény .ninja a .lol? Možno už čoskoro.”

hehe… 1717 – WEBS – Vistaprint Limited – BM

Odpovedať

No tak toto su uz neskutocne hovadiny, totalne nepotrebne, iba sa niekto zas nabali na tupcoch co zaplatia za taketo domeny.

Odpovedať

domény su super, dokážu uživiť a zamestnať veľa ľudí, takže je to pozitívne,ze sa niečo také zaviedlo !! len v naších končinách asi nepochopiteĺné 🙂

Odpovedať

Och, prosím… Ja viem, že je to blogpost a internet, kde sa môže postovať čokoľvek a akokoľvek, ale keď už to je v newsletter-y, tak si to po sebe PREBOHA prečítajte.
Veď tá štylistika je na úrovni strednej školy. Chválim iniciatívu, grafiku, aj gifko v newsletter-y, ale toto je ozaj smiešne…

Odpovedať

Domény budú dostupné už o ČOSI skôr, presnejšie (buď by tu malo byť „o“ alebo pred slovom „presnejšie“ pomlčka) 7 dní pred týmto dátumom. Ceny budú o ČOSI DRAHŠIE – odhliadnuc od opakovania častice, tak buď TO bude drahšie, alebo CENY budú VYŠŠIE – ceny nemôžu byť drahšie… To je ako keby niekto napísal, že slnko bude slnečnejšie.
Za registráciu 7 dní pred zaplatíte o 7 900 €, 6 dní o 2 100 €, 5 dní o 900 €, 4 dni o 550 € a 3 – 1 deň „iba“ o 125 € viac. – myslím, že pre vymenovanie toľkých príkladov je jedno „VIAC“ trochu primálo a veta pôsobí dosť zmätene…

A toto sú len dve vety… podobné experimenty sú v celom texte.

Odpovedať

prečo takýto ľudia existujú, nehľadajte chyby na všetkom…Vždy hovorím, že lepšie je email napísať s chybami a zrozumiteľne, ako štylisticky správne, zložito a nudne…

Odpovedať

a ty sa zas nauc, ze v newsletter-i sa pise s mäkkym i na konci 😛

Odpovedať

zaujimala by ma nejaka statistika, ci ludia kvoli „sile zvyku“ nebudu preferovat stare dobre .sk , .com, .cz, … domeny.
napr. co je pohodlnejsie zapamatat si: slovakia.travel alebo travel.sk , …
ci v tom neporiadku nakoniec nebude naozaj kazdy otvarat aj majoritne weby cez google a stylovy nazov ostane iba na vizitku.

Odpovedať

Som zvedavy, ci si ludia nazvy s tak dlhymi koncovkami zapamätaju, no myslim ze pre nase eshopy s oblecnim je napriklad domena .clothing dost mimo. Myslite ze sa brandovo weby na slovensku s tymito koncovkami chytia?

Odpovedať

Nevieme, na koho je táto otázka smerovaná, ale my veríme, že sa uchytia. Boli by sme sami proti sebe, keby sme neverili 🙂

Odpovedať

Mňa by zaujímalo ako na takéto prípony bude reagovať napr. Google. Bežne ak napr. niekto vyhľadáva určitú službu zapne si filter Krajina: Slovensko. Bude sa dať doméne/stránke nejako povedať že patrí do tejto krajiny?

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *