Preskočiť na obsah
Kategórie
Ostatné Tipy a triky Vzdelávanie

Ako (ne)zabíjať čas na internete (tipy na kurzy)

Nastáva obdobie dlhých večerov, keď máme zasa o niečo viac času na seba. Budeme vysedávať pri televízii, počítačoch, knihách alebo v spoločnosti priateľov. Práve preto sme si vo WebSupporte povedali, že pripravíme sériu článkov, v ktorých budeme postupne predstavovať tipy, ktoré vás odtrhnú od pasívnej konzumácie obsahu na sociálnych sieťach a ukážeme vám, ako sa dá čas na internete využiť lepšie.

Na webe totiž strácame more času bezduchým browsovaním. Pritom najlepšie investujeme svoj čas, keď sa učíme… To hovoril už súdruh Lenin. 🙂 Prečo to teda v zime nevyužiť? Obzvlášť, ak je to zdarma a v pohodlí domova? V prvej časti vám ponúkame zoznam rôznych projektov, ktoré sa venujú online vzdelávaniu.

Pokiaľ ste o tom ešte nepočuli, ide o fenomén MOOC (Masive Open Online Courses), ktorý v súčasnej dobe radikálne mení pohľad na inštitucionálne vzdelávanie viazané na fyzickú prítomnosť v jednej budove. Môžete sa učiť programovať, venovať sa astronómii alebo si zopakovať základy matematiky. To všetko na svetových univerzitách – od amerického Stanfordu, MIT, cez University of Liverpool, berlínsku Potsdam alebo Kodaňskú univerzitu až po indické alebo brazílske univerzity.

MOOC
Prezrite si tie najvýznamejšie “moocky” a skúste si s našou pomocou nájsť kurz priamo pre vás:

Coursera

Projekt Coursera.org pripravili popredné americké univerzity ako Stanford a Princeton. Tento web po registrácii ponúka online kurzy top univerzít a interaktívne cvičenia k predmetom. Zážitok zo štúdia umocňuje komunitná sieť, ktorá slúži na diskusiu a riešenie úloh. Túto sieť pritom využívajú skutoční denní študenti týchto univerzít. Učíte sa teda spolu s nimi, akurát online. V ponuke je viacero odborov humanitného a technického smeru. K štúdiu niektorých predmetov na Stanforde vďaka tomuto projektu už nepotrebujete 45 000 dolárov ročne na školné.

Udacity

Portál Udacity vznikol na Stanford University vďaka online experimentu Sebastiana Thruna a Petera Norviga, ktorí v kurze “Úvod do umelej inteligencie” ponúkli svoje znalosti zdarma. Prihlásilo sa vyše 160 000 študentov z viac ako 190 krajín. Na základe toho sa zrodil projekt Udacity, ktorý chce prispieť k demokratizácii vzdelávania a sprístupniť ho pre študentov po celom svete. Môžete si vybrať z desiatok kurzov z oblastí Business, Design, Computer Science, Mathematics alebo Science.

FutureLearn

Za projektom FutureLearn stojí iniciatíva britských univerzít – od Birminghamu, Liverpoolu, cez Edinburgh či Glasgow, až po priekopníka korešpondenčného a online vzdelávania The Open University. Môžete študovať kurzy z rôznorodých odborov, napríklad Dôvody vojny, Rakovina v 21. storočí, Klimatické zmeny, Anglicko v dobe Richarda III. alebo Utajená sila značiek. Myšlienkou FutureLearn je celoživotné vzdelávanie v rôznych zaujímavých oblastiach, keď sa štúdium stane úplne prirodzenou súčasťou celého vášho života.

edX

edX bol vytvorený pre študentov a inštitúcie, ktoré sa snažia zmeniť samých seba prostredníctvom špičkových technológií a inovatívnej pedagogiky. Za projektom stojí Harvard a MIT, ktorí ho postavili na princípoch open-source, kolaboratívnom prístupe, finančnej udržateľnosti a neziskovosti. Celkom 24 predmetov zo 17 univerzít ponúka pestré štúdiá rôznych odborov a zameraní. Pozrite si prehľad všetkých kurzov a vyberte si ten najvhodnejší pre vás.

Khanova škola

Skupina nadšencov sa rozhodla pustiť do prekladov úspešného a bezplatného vzdelávacieho projektu Salmana Khana – Khan Academy. V súčasnosti ponúka celkom 1220 lekcií z matematiky, fyziky, dejepisu, medicíny alebo ekonómie. Študenti sa učia formou krátkych videí, zostavených podľa obtiažnosti, a témy sú rozdelené podľa klasických školských predmetov.

V Khanovej škole si môžete zopakovat základy matematiky, preštudovať endokrinný systém, pustiť sa do štúdia vzniku dlhovej krízy v Grécku, či princípu fungovania hedgeových fondov.

Ďalšie podobné projekty:

Možností online vzdelávania je naozaj veľa a tak svoj čas môžete využiť efektívnejšie, ako nekonečným checkovaním Facebooku 🙂

6 odpovedí na “Ako (ne)zabíjať čas na internete (tipy na kurzy)”

Pekny prehlad, mozem doporucit aj codecademy.com a education.mongodb.com co sa IT tyka. A na memorovanie jazykov memrise.com co nie je kategoria online kurzov ale je super.

Odpovedať

Univerzity su samé o sebe zabíjaním času. Ich somariny a neoliberálnu indoktrináciu nepotrebujeme ešte aj cez Internet.
Ak sa chcú ľudie naučiť ako svet naozaj funguje, tak treba čítať, prekladať a písať dokumentáciu, tých opensource projektov je veľa.
Napríklad aktuálne nikdo nenapísal dobré HOWTO ako sa dostať k FUNKČNÉMU KMS Xorg_NEW setupu na FreeBSD. Človek si to musí z mailing listov sám zháňať dokopy a aj tak to je celé nahovno.
To isté platí pre programovacie jazyky, alebo aj murárčinu. Ja napr. mám technológiu takú, že čuchám, kedy je mix betónu dobrý, lebo podľa mierok to neodstupňuješ, hlavne teda aj v rámci toho, že to by si mosel rovnomerne miešať a na menšie veci si nebudeš trepať extra miešačku.
Ja som o študovaní napísal celkom náhodou dosť trefný blogpost: http://gustaltsvk.blogspot.com/2013/11/vladimira-dvorakova-jej-objavenie.html
Všeobecne sa to dá ale tak zhrnúť, že kritické konzumovanie HOCIAKÉHO (aj písaného) contentu je najdôležitejšia vlastnosť teraz.

Odpovedať

Tak vies, ale nejak sa clovek musi dostat aj k tomu programovaniu. A ked sa stane ze nechodi na prislusnu skolu (lebo je este gymnazista a vieme, ako to tam s programovanim a vseobecne s informatikou funguje), fakt nema lepsiu moznost ako horeuvedene stranky (a este Youtube). Citanie z knih napr. vobec nemusi byt take produktivne ako prezentacia lektora, lebo v niektorych pripadoch je to nevyhnutne.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *