Preskočiť na obsah
Kategórie
Technológie

Sprievodca CMS

Väčšina z nás skôr či neskôr dospeje k rozhodnutiu vytvoriť si vlastnú webovú stránku. Niekedy je to však oveľa ťažšie, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Niekto chce začať písať blog, iný si chce vytvoriť vlastný internetový obchod alebo produktovú stránku. Tí šikovnejší si stránku naprogramujú sami, no ostatní – ak sa chcú vyhnúť zbytočným vráskam na čele a plateniu za riešenia na mieru – väčšinou siahnu po nejakom CMS systéme, ktorý im s tým pomôže. Týmto článkom by sme vám chceli priblížiť niektoré CMS systémy nielen z nášho pohľadu, ale aj z pohľadu tých, čo k nim majú viac než blízko.

Najznámejšie CMS

Medzi najznámejšie CMS systémy patria WordPress, Drupal a Joomla, na ktorých beží väčšina stránok na internete. Sú voľné dostupné a používatelia sa môžu podieľať na ich vývoji. Keďže sú všetky pomerne rozsiahle a existuje pre ne viacero rozšírení, tvrdenie, že každý z nich sa striktne hodí len na špecifickú vec, je čoraz menej aktuálne.

Pri zostavovaní popisu toho, čo dané platformy ponúkajú, sme oslovili aj zástupcov slovenských „CMS komunít”. Položili sme im nasledujúce otázky:

  • Ak by si mal „vaše” CMS definovať jedným slovom, ktoré by to bolo?
  • Ako je na tom „vaše” CMS v porovnaní s komerčnými CMS systémami (prípadne inými open-source riešeniami)?
  • Čo je najväčšou výhodou vášho CMS oproti open-source konkurencii?
  • Ako si má bežný užívateľ vybrať najvhodnejší open-source CMS?
  • Ako často k vám migrujú užívatelia od open-source konkurencie?

Za WordPress odpovedal Peter Nemčok, zakladateľ komunitného portálu WordPress Slovensko

WordPress je jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich CMS systémov, ktorý charakterizuje pojem jednoduchosť. Používa ho približne 17,5 % z top milióna stránok (zdroj: w3techs.com). Na začiatku to bol najmä jednoduchý blogovací systém, ktorý sa však postupne zmenil na bezhraničný CMS. Aj pri tejto veľkej zmene si však dokázal zachovať jednoduchosť ovládania, bezpečnosť a rozšíriteľnosť, ktorá z neho urobila systém pre každý typ webu. V súčasnosti by som povedal, že neexistuje žiadny dôvod použiť iný open-source CMS ako WordPress, možno jedine v prípade že používateľ má extenzívnu skúsenosť s iným riešením ktoré predtým používal.Už totiž neplatí často omieľaný dôvod prečo si nevybrať WordPress – zameranie iba na malé jednoduché stránky. Či už chcete jednoduchý blog, eshop, alebo realitný portál, vďaka modulom a rozšíreniam WordPress to nie je problém. Pre plnohodnotné používanie vám stačia elementárne znalosti webového prostredia a jednoduché ovládanie, ktoré tu nájdete. WordPress používa napr. oficiálny blog Yahoo, Quartz, BBC America, Xerox, UPS, Playstation, Best Buy, Samsung, GM a ďalší.


Za Drupal odpovedal Jozef Tóth, predseda Slovenskej Drupal Asociácie

Komplexnosť je slovo, ktoré špecifikuje Drupal. Aj keď Drupal má menší podiel ako WordPress, jeho medziročný nárast používanosti spomedzi troch CMS systémov je najväčší. „Veľkou pomocou pri používaní tohto systému môže byť aktívna komunita, ktorá vám ochotne poradí. Momentálne používa Drupal viac ako 951 tisíc ľudí v 228 krajinách, hovoriacich 181 jazykmi. Tí vám tiež ochotne poradia s inštaláciou nemalého množstva modulov a šablón, ktoré ustavične rastie. Aj keď v ňom dokážete urobiť všetko, komunita neskrýva, že Drupal je skôr zameraný na zdatnejších používateľov, ktorí jeho používaním dostávajú do rúk „zbraň hromadného ničenia”. Drupal používa napríklad aj Google, Twitter, Yahoo, Zappos, White House, OSN, NYSE, CNN, Reuters, Harvard, Stanford, MIT, NASA, NHL, MotoGP, MTV, Sony BMG, Warner Bros, Universal Music a mnohí ďalší.


Za Joomlu odpovedal Tibor Tóth, prezident Joomla asociácie v Maďarsku

Systém, ktorý od začiatku trocha balansuje medzi Drupalom a WordPressom a je ich dobrou alternatívou. Ide o flexibilnú platformu, s ktorou môžete vytvoriť malú prezentačnú stránku, ale aj rozsiahly, na mieru ušitý portál. S problémami vám poradí aj celosvetová a vždy ochotná komunita. Ak chcete len blog, za päť minút ho máte nainštalovaný pomocou WordPressu. Ak chcete eshop, rovnakých päť minút trvá inštalácia Opencartu. Ak však chcete „zo všetkého trošku“, tak za päť minút nainštaluje Joomla CMS, rozšírite to o blog a e-shop. To však dnes platí aj opačne pre všetky univerzálne CMS. Joomla sa používa skôr na tvorbu kvalitných portálov ako blogov. Rovnako ako predošlé systémy ponúka množstvo tém a prídavných modulov. Viacero rozšírení je bezplatných, ale nájdete medzi nimi aj komerčné riešenia, ktoré sú určitou zárukou kvality s dobrou podporou. Joomlu tiež môžete nájsť na viacerých známych weboch ako Harvard, Linux, The Hill, Guggenheim, MTV, Fashion Spot, UNRIC a ďalšie.


Non-Open Source riešenia

Za jednu z výhod platených CMS môžeme považovať aktívnu oficiálnu podporu produktu, ale je otázne, či aktívna komunita nie je niekedy viac ako podpora.

Expression Engine
Pokiaľ ide o korporátne stránky, „Expression Engine” je populárnou voľbou. Heslo na ich stránke hovorí za všetko: „Ak si niečo vysnívate, Expression Engine vám to pomôže postaviť.”

Lightcms
Stačí si vybrať dizajn, upraviť si ho podľa vašich predstáv a stránka je pripravená a prispôsobená aj pre rozličné zariadenia. Zaujímavosťou je, že firma stojaca za týmto CMS ponúka aj affiliate program.

Squarespace
Šiesta verzia tohto systému ponúka vynikajúce templaty, preto je vhodnou voľbou najmä pre dizajnérov, blogerov a fotografov.


“CMS” vhodné pre blogy

CMS systémy patriace do tejto skupiny sú určené najmä na rýchle písanie blogov a zvyčajne neponúkajú žiadne ďalšie rozšírenia. Ide o uzavretejšie CMS, ktoré nemôžete nainštalovať na svoj hosting a musíte využívať služby daných spoločností.

Tumblr
Ide o mikroblogovací systém, ktorý je určený predovšetkým na posielanie multimediálneho obsahu do skráteného blogu.

Blogger
Ak máte účet na Google, vytvorenie jednoduchého blogu s touto službou bude jednoduché a veľmi rýchle.

Typepad
Flexibilný systém zameraný na používateľa, ktorý sa na svojich stránkach chváli skvelou podporou.


Ďalšie CMS vhodné pre e-commerce riešenia

Ak sa chystáte zavesiť svoj kamenný obchod na internet a začať predávať online, je dobré porozmýšľať aj nad systémami, ktoré sú zamerané práve na túto oblasť.

Prestashop
Ide o veľmi populárnu bezplatnú platformu, ktorá každoročne vyhráva rôzne ocenenia pre e-commerce systémy. Poteší tiež veľké množstvo rozšírení.

Magento
Asi najpružnejšia platforma pre online internetové obchody. Tento systém využívajú aj veľké firmy ako napr. Nike či Vizio. Magento však ponúka aj bezplatnú verziu pre menšie obchody.

Shopify
Jednoduchý systém CMS systému, ktorý sa vyznačuje prispôsobiteľnosťou. Do CMS si môžete zakúpiť viacero dizajnérskych tém. Keďže ide o systém hostovaný priamo Shopify, odpadá nutnosť hľadania miesta pre web a samotnej inštalácie.


File-Based CMS

Tento typ CMS systémov sa vyznačuje tým, že pre svoj chod nepotrebuje žiadnu databázu. Ide len o štruktúru súborov, adresárov a obrázkov. Ak sa chystáte vytvoriť jednoduchú statickú stránku, ktorej obsah nebude špeciálne aktualizovaný, tieto systémy vám s tým pomôžu.

KirbyCMS
Používatelia chvália najmä jeho podrobnú dokumentáciu. Systém ponúka jednoduché administračné rozhranie, s ktorým bude úprava štruktúry hračkou. Poteší aj podpora s DropBoxom. KirbyCMS je však platený a bezplatne si ho môžete vyskúšať len na svojom PC.

Statamic
Rovnako ako KirbyCMS, aj Statamic sa chváli jednoduchým administračným rozhraním. Ponúka platformu pre profesionálov, ale aj bežných používateľov.

Stacey
Vzhľadom na takmer totožný koncept je často porovnávaný s KirbyCMS. Veľkou výhodou Stacey je však to, že ide o open-source, čiže je bezplatný.


Toto je len ukážka systémov, pomocou ktorých si môžete vytvoriť svoj vysnívaný web. Existuje ich obrovské množstvo a len na vás, ktorý si vyberiete. Ak máte svoje obľúbené CMS, neváhajte sa s nimi podeliť v komentároch. Prečo ste sa rozhodli práve pre tento typ, aká je jeho pridaná hodnota? Používate na rôzne projekty rôzne CMS, alebo ste verný jednému typu? Lets start a flame war 🙂

12 odpovedí na “Sprievodca CMS”

Donedávna všade wordpress … ako na vlastných stránkach tak aj zákazníckych … Momentálne však vyvíjame vlastné CMS. WordPress a jemu podobné systémy sú totiž dosť „zle napísané“ a obsahujú priveľa zbytočného balastu. Zatiaľ s našim CMS dosahujeme stonásobne vyššiu rýchlosť a päťnásobne nižšiu spotrebu RAM. Keďže všetky zákaznícke weby prevádzkujeme na našom servery, je to veľké plus. Funkcie má porovnateľné a rozšíriteľnosť je oveľa lepšie keďže sme v ňom „doma“.

WordPress, Drupal alebo Joomla sa dajú v reálnom svete používať len s dobre prepracovaným cache systémom. Inak to je o nervy.

Odpovedať

napodobne, vlastne riesenia sice vyzaduju komplet naprogramovanie, na druhej strane pozna clovek kazdy riadok kodu. u nas sa vyvyja framework zarovno CMSkom a je velmi rychle a trufam si povedat, ze to zvladne akykolvek web. samozrejme MVC je zaklad + REST.

Odpovedať

tiez som toho nazoru, pouzival som nejaky cas drupal a pacil sa mi velmi, ale na nieco jednoduche co som chcel tam je balast zbytocneho kodu, tak ako v kazdom cms a to co som po nom chcel mam teraz spravene na par riadkov…

Odpovedať

Ja používam Drupal. Páčia sa mi na ňom jeho konfiguračné možnosti v ďaka ktorým sa dá skutočne poskladať web na mieru. ďalšou jeho silnou stránkou je prístupnosť pre Screen Readeri ako napr: Jaws, alebo Nvda. Takže s tvorbou stránok nemám problém napriek tomu, že som nevidiaci.

Odpovedať

K tym e-commerce CMS by som este doplnil OpenCart, ktory je momentalne jeden z top systemov pre eshopy. IMHO lepsi ako PrestaShop, hoci aj ten vyzera dost dobre.

Odpovedať

150 krat opakovana chyba. Redakcny system nie je CMS.
Ked sa chceme bavit o CMS hovorme napriklad o pimcore 🙂 Pimcore je CMS, vyzaduje vsak pochopenie CMS.

Odpovedať

Tiež mám web na WordPresse, ale mám v poslednom čase problémy s RAM, veľmi mi vyťažuje hosting. Povypínal som niektoré pluginy, ale dosť „žerie“ aj samotná téma. Tento mesiac ma čaká skúška Joomla, sám som zvedavý na výsledok, vraj je menej náročná na hosting pri porovnateľnom webe a návštevnosti.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *