Prezrite si náš najnovší rack


 • Zdieľať na Google+

V poslednej dobe pridávame vo veľkom ďalšie železo do serverovní. V nových rackoch zapracovávame nami dosiaľ nepoužívané technológie. Keďže testovaniu a optimalizácii venujeme kopu času, radi by sme vám ukázali, čo všetko v takom racku je.

Mail server
Náš v poradí už štvrtý mailserver, ktorý je určený len na príjem pošty. Ide teda vlastne o IMAP/POP3 server. Príprava a testovanie trvali viac ako dva mesiace. Sú v ňom použité nové technológie, úplne iné ako v našich doterajších mailových serveroch. Medzi tri hlavné určite patria:

 • Súborový systém ZFS – Umožňuje kompresiu e-mailov metódou gzip, vďaka ktorej možno dosiahnuť kompresiu na úrovni 60% z pôvodného objemu. Takto sme reálne dokázali zredukovať 5,3 TB dát na 3,34 TB.Kompresia taktiež znamená menší počet zapísaných aj načítaných dát z diskov, a teda menší počet IO operácií. Celkovo má ZFS vlastnosti na niekoľko strán a viac sa o ňom môžete dozvedieť z vynikajúcej prednášky
 • RAID10 – Lepšie riešenie pre workload mailservera ako doteraz používaný RAID5, ktorý nie je až taký optimálny na operácie s malými súbormi, ktorých je na mailserveri veľa.
 • L2ARC – Táto technológia pomáha cachovať dáta súborového systému na nainštalovanej flashke (v PCIe slote umiestnená 100GB Flash karta). Takže sa s diskami pracuje, až keď sa relevantné dáta nenájdu ani v 32GB ARC cache a ani v 100GB L2ARC cache. Prečítajte si viac o L2ARC.coreswitche
Ako core switche sú použité dva Cisco WS-C3750X-48. Hrubé káble, ktorými sú oba switche prepojené, sú určené na vytvorenie stacku. Ten umožňuje vidieť dva 48-portové switche ako jedno zariadenie, t.j. ako jeden 96-portový switch. To zjednodušuje manažment a umožňuje škálovať prepínanú kapacitu pridávaním ďalších switchov za behu.


blade skrinka
Zhruba ostatné 2 roky sú všetky naše nové servery vo forme blade serverov od spoločnosti Supermicro. Blade skrinka potrebuje štyri 1620W zdroje, aby bola schopná utiahnuť 14 serverov pri plnom nasadení. Samozrejmosťou je redundancia na úrovni N+1, takže ak sa pokazí jeden zdroj, nič sa nedeje a skrinka funguje ďalej.

Výhodou je vyššia integrácia serverov, ktorá pri výške bladeovej skrinky 7U vychádza 2 servery na 1 U. Neviete čo je to U?

Na obrázku je možné vidieť už aj osadený prvý server xendb5, určený na beh databázových serverov na virtualizačnej platforme Xen s tromi SSD diskami. Osadená skrinka je už tretia v poradí a celkovo len blade serverov už máme 29.

beckup server

Na technológii ZFS, použitej pri mailserveroch, je postavený aj náš nový backup server. Technológia ZFS si veľmi dobre rozumie s mnohodiskovými servermi. Na obrázku je konkrétne SuperStorage Server 6047R-E1R36N, ktorého zvláštnosťou je umiestnenie ďalších 12 pozícií na disky v zadnej časti servera. Ako môžete vidieť tu.

To prináša možnosť pripojenia ďalších diskových polí, ako je možné vidieť aj na obrázku, kde sa už nachádza diskové pole Promise Vtrak E310i s ďalšími 12 pozíciami. V konečnom setupe bude k backup serveru pripojené ešte ďalšie takéto pole, takže vo finále bude mať backup server až 60 pozícií pre disky.

Nové racky sú len jednou z vecí, na ktorých v rámci pushovania kvality aktuálne pracujeme. Budeme pravidelne pripravovať blogposty o ďalších zlepšeniach a nových technológiách.
SO, STAY TUNED!


komplet rack

Komentáre

 • integrujem.intergrujes
  Odpovedať
  Autor
  Avatar integrujem.intergrujes

  Jeee, hardware p0rn0, super vianocny darcek 🙂
  Neviem, ci je lepsie ws_girls alebo ta posledna fotka z tohoto blogpostu.

  Suggestion: ukecajte vase baby, aby zapozovali so servravmi. ROI guaranteed 😉

 • drakster
  Odpovedať
  Autor
  Avatar drakster

  Chalani, preco pouzivate FreeBSD? Je na to nejaky specialny dovod?

  • Tomáš Čorej
   Odpovedať
   Autor
   Avatar Tomáš Čorej

   pouzivame openindianu, kvoli ZFS

 • palucko
  Odpovedať
  Autor
  Avatar palucko

  to je seks na vysokej úrovni

 • alian
  Odpovedať
  Autor
  Avatar alian

  Pekny darcek 🙂

 • Martin Čmelík
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Martin Čmelík

  A kde je diskove pole k tem blade serverum? Pripadne, kdyz odpadne par bladu, jak je resen failover?

  Diky

  • Tomáš Čorej
   Odpovedať
   Autor
   Avatar Tomáš Čorej

   vacsina blade serverov ma lokalny storage takze failover nie je mozny, diskove pole nepouzivame.

   jedine co pouziva spolocny storage su xen servery kde bezia virtualne servery a cez iscsi maju vyexportovane LV . Tie ale na obrazku este nie su, resp. su na opacnej strane mesta 🙂

 • mj
  Odpovedať
  Autor
  Avatar mj

  A co sa stane ked vam raz zas robosi vypnu prud v lightstorme? 🙂

  • Tomáš Čorej
   Odpovedať
   Autor
   Avatar Tomáš Čorej

   nic pretoze tento rack sa nachadza v DC Perpetuus (www.perpetuus.sk) .

   • mj
    Odpovedať
    Autor
    Avatar mj

    Aspon ze tak 🙂

 • Martin Balog
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Martin Balog

  Prečo sú core switche otočené opačne?

  • Tomáš Čorej
   Odpovedať
   Autor
   Avatar Tomáš Čorej

   Otocene su opacne pretoze servery maju ethernetove porty na opacnej strane.