fbpx

Za každým splneným snom hľadajte odhodlanie


 • Zdieľať na Google+

Pred pár dňami sa nám splnil sen, o ktorý sme sa všetci snažili posledných pár rokov. Z firmičky dvoch 18-ročných chalanov s úplne prázdnymi hlavami, bez skúsenosti, s jediným serverom za 30 000 korún sme sa stali definitívnou jednotkou. Máme najviac domén, hostingov aj najrýchlejší rast. Dôvodov, prečo sa nám to podarilo, je veľa. Ale iba jeden je nad všetkými ostatnými.

Veľmi ťažko sa dosahujú veci, keď po nich netúžite. A ľudia sa prirodzene boja túžiť po veľkých veciach, pretože sa boja neúspechu. Naša firma funguje cca desať rokov. Pred dva a pol rokmi som si prečítal knižku, ktorú som na vianoce dostal od otca. Okrem iného sa tam spomínalo, ako treba mať v podnikaní tie najväčšie ciele a že bez toho, aby ste sa chceli stať jednotkou vo svojej kategórií, nemá zmysel ani začínať. Samozrejme, vnútorne som s tým nesúhlasil. Pretože vtedy sme boli v poradí firiem niekde okolo 11. – 14. miesta. Napriek tomu sme slušne zarábali a boli sme spokojnučkí.

Našťastie niečo v mojom vnútri kričalo, že sa nemôžem vzdávať vopred a báť sa ísť do boja iba preto, že sa mi zdá vopred prehraný. Chvíľu som s tým bojoval. Nakoniec som to s malou dušičkou na firemnej schôdzi oznámil: „Do troch – piatich  rokov sa staneme  jednotkou – dvojkou na trhu.“ Ako vidíte, nechával som si zadné dvierka… Veď aj dvojka je dobrá.

Odvtedy sa začala diať mágia. Postupne sme začali po rebríčku stúpať a preskakovať našich konkurentov. To, že sme si povedali, kam sa chceme dostať, bola tá najdôležitejšia vec. To, že sme vôbec pripustili túto možnosť a začali sa o ňu snažiť, je to najdôležitejšie. Veľmi ťažko sa sprostredkuje poznanie toho, keď človek dosiahne cieľ, o ktorom si myslel, že je nemožné sa k nemu vôbec priblížiť. Ale keď sa to stane a uspejete, pochopíte, že čokoľvek budete chcieť, tak to dokážete. Stačí mať iba otvorenú myseľ a nebáť sa svojej vlastnej malosti.

Samozrejme aj dosiahnutie vysnívaného cieľa má svoje pozemské limity. Určite by nefungovalo, keby som na schôdzi povedal, že chceme byť prví o dva týždne. Pri dosahovaní svojich snov treba byť veľmi trpezlivý a obetavý. Čím ťažší a väčší cieľ si stanovíte, tým trpezlivejší a obetavejší budete musieť byť. Ale to je presne ono. Nemajte malé sny. To, čo so svojou firmou alebo svojím životom dosiahnete, záleží iba od dvoch vecí. Prvá je to, čo si dokážete predstaviť a druhá, čo preto dokážete obetovať. Obidve veci sú nesmierne ťažké.

Ale to je na tom to krásne. Žiadne veľké veci neprichádzajú ľahko. A malé víťazstvá nechutia tak dobre ako tie obrovské, najťažšie a najneočakávanejšie. Veľmi málo veci na svete chutí tak, ako keď sa dostaví výsledok, o ktorý ste sa snažili niekoľko rokov a na začiatku ste tomu ani sami neverili. Stojí to za celú tu drinu, ktorá vás čaká na ceste za cieľom.

Naša cesta nebola žiadna prechádzka, ale snažili sme spraviť  si z nej taký pohodový trip, ako sa dal.  Dokázali sme to iba vďaka tomu, že sme robili to, čo nás baví a čo milujeme. Vybudovali sme si perfektnú firemnú kultúru, kde pracujú mladí nadšení ľudia a mrte ich to baví. Robíme to, čo ľúbime. Ľúbime robiť párty a tešiť sa z našich úspechov. Radi do toho zapájame našich klientov a fanúšikov. A oni nás za to majú radi tiež.

Ale ľúbime riešiť aj problémy, ťažké situácie a bojovať. Bojovali sme, keď nám kvôli NBÚ SR zobrali všetky servery. Vyhrali sme, keď sme mali veľké výpadky. Čo nás nezabilo, to nás posilnilo.

Začali sme robiť: Better, Faster, More ako konkurencia. Lepšie ako iní, rýchlejšie ako iní a viac ako iní. Vo všetkých aspektoch a všade, kde sa dalo a kde sme to dokázali.

Stanovili sme vysoký štandard podpory a pomoci zákazníkov. Našu prácu nerobíme primárne kvôli peniazom a je to cítiť. Snažíme sa s ľuďmi zdieľať naše poznatky, píšeme blog-posty, chodíme na konferencie, sponzorujeme najrôznejšie projekty, a to všetko preto, že nás to baví a chceme, aby sa ľudia poučili na našich chybách a mohli vybudovať oveľa väčšie a lepšie firmy ako naša.

Nebáli sme sa meniť a stále zlepšovať. Neustále sa smejeme a hovoríme si, akí sme včera boli lameri. Je to znak toho, že sme sa zo včerajška niečo naučili a sme zas o krok ďalej. Nikdy v tom neprestaneme. A samozrejme, mali aj veľa šťastia a nejak prirodzene sme robili veci, o ktorých sme nemali ani páru.

Keď sa toto všetko spojí v jeden pozitívny mix, sen sa stane skutočnosťou.

 • matejtoman
  Odpovedať
  Autor
  Avatar matejtoman

  GO websupport GO!

  btw pekna fotka! (((;

 • Tibor Repček
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Tibor Repček

  Ďakujem za peknú motiváciu. A ako sa volala ta knižka, ktorú ti otec daroval na Vianoce?

 • Filip Šanta
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Filip Šanta

  Nebola ta kniha nahodou Think Big & Kick Ass od Trumpa? 😉

  • Michal Truban
   Odpovedať
   Autor
   Avatar Michal Truban

   nie, nebolo to ono. presny nazov si nespominam a nemozem ju vygooglit. ked dojdem spat na SK tak updatnem blogpost alebo koment o nazov tej knihy.

 • Matej Chudada
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Matej Chudada

  miso, ty motivator! 🙂

 • srigi
  Odpovedať
  Autor
  Avatar srigi

  Neskutocny zazitok je byt pri tom. Tato firma je moja najlepsia skusenost, co sa profesneho zivota tyka.

 • Krak
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Krak

  ked som na WS natrafil prvy krat myslel som si ze to je firma ako kazda ina ale bol to omyl, a som rad ze nase stranky mame prave u vas zatial sme nejake vazne problemy nemali a som rad ze vasa podpora aj menej skusenych uzivatelov neposle kade lachsie ale pomozu s vzdy s dobrou naladou ste top! a urcite v buducnosti budeme na nase projekty vyberat len vas

 • wizzian
  Odpovedať
  Autor
  Avatar wizzian

  Aky je dalsi ciel co sa tyka rastu? Byt jednotka vo Vysehradskej stvorke, alebo este dalej?

 • Ondrej Prostrednik
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Ondrej Prostrednik

  What’s next? 😉

 • eluschka
  Odpovedať
  Autor
  Avatar eluschka

  aj ja chcem u vas robit!ale som architekt,takneviem co tam pre mna mate =)) kludne mozem len kavicku nosit ;P

 • Bencze Attila
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Bencze Attila

  Perfektný článok! Gratulujem! A samozrejme čakáme na párty kde oslávime 1-ku 🙂

 • maros336
  Odpovedať
  Autor
  Avatar maros336

  Pekný článok 🙂 Aj dnes ste mi ako menej skúsenému užívateľovi veľmi pomohli 🙂 ĎAKUJEM

 • Matus Braxatoris
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Matus Braxatoris

  Gratlujem a drzim palce, som vas klient a som velmi spokojny.
  Som rad ked vidim ze drina sa vyplaca!

 • Tom
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Tom

  Gratulujem! Jedina skoda ze som musel vystriedat dva hostingy pokial som nasiel ten spravny 😉

 • Igor
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Igor

  1*

 • michal
  Odpovedať
  Autor
  Avatar michal

  Inšpiratívny Michal Truban a jeho článok, hodný byť vzorom slovenských podnikateľov.
  PS: so službami som aj ja spokojný na 100%

 • Igor
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Igor

  1* teda za jedna z hviezdičkou

 • Tomas Stofik
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Tomas Stofik

  len tak dalej 🙂

 • agiboy
  Odpovedať
  Autor
  Avatar agiboy

  michal veľmi pekne si to napisal

 • Beata
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Beata

  inspirativne, drzim palce dalej

 • Veronika Pizano
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Veronika Pizano

  Websupport rocks 🙂

 • Rastislav Lamoš
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Rastislav Lamoš

  Vynikajúci článok, ktorý dokáže poriadne namotivovať 🙂 Prajem vám veľa úspechov 🙂

 • jaro
  Odpovedať
  Autor
  Avatar jaro

  Silno motivujúci výborný článok…

  Zaujímalo by ma, ako sa skončilo policajné vyšetrovanie, či si policajti priznali nejakú chybu, ospravedlnili sa, alebo či ste vy alebo vaši zákazníci dostali nejaké odškodné?

  držím palce nech sa darí aj ďalej !

 • Matej
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Matej

  Pridavam sa skvely clanok

 • Milan Truban Sr.
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Milan Truban Sr.

  I am proud of you.
  Pre rodičov je jedným z najväčších a najdôležitejších životných cieľov radosť a štastie svojích detí. S manželkou sme sa vždy snažili a snažíme vštepovať deťom základné životné hodnoty ako je úcta k ľuďom, k ľudskej práci, zodpovednosť, česnosť…. Michalovi sa to ako 16-ročnému
  nie vždy pozdávalo, ale o niekoľko rokov ich pochopil. Zároveň som mu tvrdil a radil, že slová „neviem, nechcem, nemôžem, nedokážem..“ nech vymaže zo svojho slovníka. K mladým ľuďom patrí predsa SNÍVANIE a pre dosiahnutie sna neexistujú žiadne prekážky. Netreba sa báť snívať !!!! Nedajte si zobrať túto vlastnosť. Nesmiete však zabúdať, že každý sen niečo vyžaduje – OBETU. Nič v živote po čom túžime nedostaneme zadarmo. Veriť v náhodu výhry – že dostanete niečo zadarmo – je síce pekne, ale pokiaľ v to prepadnete skončíte ľudsky a morálne hodne hlboko. Viera v ľudí, v ich schopnosti, nadšenie, zodpovednosť a odhodlanie posunie dosiahnutie Vášho cieľa do veľmi realnej podoby. Treba mať ešte dávku trpezlivosti a sen sa vám určite splní. Ak tieto morálne a vôľové vlastnosti spojíte ešte s vnútornou úprimnosťou – aby ste život NEHRALI ale ŽILI – neexistujú prekážky, braniace vám dosiahnúť váš SEN.

  Snívajte a obetujte sa pre svoj sen. Nezabúdajte však pri tom na ľudí okolo Vás.

  Som veĺmi rád, že môjmu synovi sa splnil jeho sen. Ako ho však poznám, tých snov a túžob má ešte veľmi veľa. Teším sa s ním a spolu aj s Vami na ich napĺňanie.

  Michal – we are proud of you

 • Matej
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Matej

  Vynikajúci článok, ktorý ma riadne namotivoval

 • Matej
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Matej

  Ano suhlasim ja bojujem s depresiami a neurozami a fobiami strachami

 • slavo
  Odpovedať
  Autor
  Avatar slavo

  aka to bola kniha?

 • Andrej Kras
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Andrej Kras

  Super článok, absolútne sa s tým stotžňujem ! 🙂 (a btw. Čo to bola za kniha ? 😀 )

 • tocco
  Odpovedať
  Autor
  Avatar tocco

  Takýchto článkov bude treba ešte veľa. Na Slovensku sa ešte máme čo učiť o podnikaní a dosahovaní cieľov. Ale myslím, že je tu veľa talentovaných ľudí. Veľa šťastia všetkým!

 • zalozna-bratislava
  Odpovedať
  Autor
  Avatar zalozna-bratislava

  Škoda, že si toto všetko niektorí ľudia až moc prehodili a vznikla veľká komunita pseudostartupistov, ktorí sú odsúdení na zánik.

 • mark
  Odpovedať
  Autor
  Avatar mark

  Tiez jedno velke dakuje.

  Asi pred 6,7 mesiacmi som sa rozhodol s kamaratom, ze sa chcem venovat nejakym vlastnym projektom a zalozit si firmicku. Mame 18r. a citim ze skusenosti nie su tam kde maju byt a mame este niekedy skresleny pohlad. Pochodili sme par startup podujati a pracujeme na nejakych projektikoch(jeden hosting dokonca sponzoruje WebSupport). Po dlhom case vyzera ze sme schopny naozaj zalozit firmicku. Je nas uz 5 a mame este dlhu cestu pred sebou. Drzte nam palce.
  Dakujem za skvelu motivaciu. Zboznujem vase blogy

  • WebSupport
   Odpovedať
   Autor
   WebSupport WebSupport

   Vďaka za pekné slová, Mark. Držíme palce, nech sa Vám darí 🙂