fbpx

WS biz know-how #1: predjedlo


 • Zdieľať na Google+

knowhow

Podnikanie na internete má jednu veľkú výhodu. Nutne nevyžaduje veľký počiatočný kapitál a niekoľkoročné skúsenosti.  Obmedzenia sú minimálne a každý, aspoň trošku šikovný, má otvorené dvere do sveta plného zábavy a zisku. No a my si povieme o tých dverách. Načo všetko si dať pozor pri ich otváraní, zatváraní a ako nezabudnúť zasvietiť, a čo najrýchlejšie pokračovať k ďalším.

Poďme rovno na vec.

Máte podnikateľského ducha, v pozadí aj nejakú myšlienku, o ktorej si myslíte, že ju svet potrebuje a je ochotní za ňu platiť. Pred spaním premýšľate, či sa oplatí vydať sa na neistú cestu. Máte pochybnosti. Sny o vlastnom ostrove striedajú sny o vlastných kartónových krabiciach. A to sa nič ešte ani nezačalo.

To, čo trápi väčšinu začínajúcich podnikateľov (okrem tetušiek na úradoch) je nedostatok peňazí na štart a skúsenosti. Mám pre vás dobrú správu. Je síce tisíckrát lepšie keď ich máte, ale ak nie, nič sa nedeje. Nepotrebujete ich. Samozrejme, má to háčik. A to je prvá vec, ktorú čím skôr pochopíte, tým lepšie sa vám bude podnikať a žiť. Všetko má háčik, každá jedná vec. Nič nie je také pekné ako sa zdá na začiatku. Vaše plány neskončia tak ako ste ich naplánovali, sľuby obchodných partnerov sa nesplnia v takej miere ako ste sa dohodli a vždy sa vám pritrafí to, s čím ste najmenej počítali. Tak nato myslite.  Keby háčiky neexistovali, boli by sme všetci bohatí, pekní, každý deň by bola nedeľa a nechceli by sme čítať blogy o podnikaní.

Háčik č. 1: Keďže nemáme peniaze a skúsenosti, musíme si ich zohnať alebo niečím vynahradiť.  Peniaze fungujú v biznise ako akcelerátor. Preto firmy hľadajú investorov, preto je celý ten humbug okolo startupov a VC. Bez peňazí to ide pomaly. To, ale neznamená, že to časom nemôžete pekne roztočiť. O hľadaní internetových investorov si možno popíšeme v niektorom z pokračovaní. Teraz si preberieme druhú možnosť.

Čím vynahradíte peniaze / skúsenosti? ČASOM. Veľkým množstvom času. Čím menej peňazí (skúseností), tým viac času potrebujete. Preto je tento spôsob naštartovania podnikania najvhodnejší pre študentov, alebo iné bytosti s dostatkom času. Je ťažké dokopať sa po 8 hodinovej šichte v bani k večernej programovacej sešne, kreatívnemu mysleniu alebo k presúvaniu nedokončených taskov na ďalší deň.

Háčik č. 2: Zároveň si treba uvedomiť, že každý človek má len obmedzené množstvo času, a nech sa rozkrájate aj na to najlepšie sushi, slnko sa kvôli tomu pomalšie točiť nebude. Tento problém sa zvykne vyriešiť spoluprácou s iným, podobne nadšeným človekom. Väčšinou sú to priatelia zo školy, práce alebo internetu. Ďalšieho človeka nebudete mať z čoho platiť. Rieši sa to spoločným nadšením pre projekt a budúcim podielom vo firme alebo na zisku. Z právneho hľadiska je na to v našich končinách najvhodnejšie založiť si s.r.o. Spojte sa s človekom, ktorý vás dopĺňa, alebo vie realizovať vaše nápady.  Podeľte si úlohy a nelezte si do kapusty. Históriou osvedčená kombinácia je: obchodný typ vs. technický typ. (viď. napr. APPLE )

Zhrnutie:

Nebojte sa začať aj bez peňazí. Zabezpečte si dostatok času na ich vykompenzovanie, zdvojnásobte čas pribratím kamaráta a dávajte si pozor na háčiky.  A tešte sa na ďalšie blogposty.

Michal Truban – truban@websupport.sk

 • x86
  Odpovedať
  Autor
  Avatar x86

  ale cas predsa nie je „zavisly“ od toho ako rychlo sa toci slnko ; -)

 • Ivan
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Ivan

  Veľmi pekne napísané 🙂

 • psycho
  Odpovedať
  Autor
  Avatar psycho

  výborné

 • Kusi
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Kusi

  Musim potvrdit, robte to, co Vas bavi a casom zistite, ze to viete robit a ze to zaraba. A cim skôr zacnete, tym lepsie 🙂

 • Attila Bencze
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Attila Bencze

  Super, velmi sa mi ti pacilo

 • ado
  Odpovedať
  Autor
  Avatar ado

  Michal velmi dobre napisane, cenna a pravdiva skusenost, mozem tiez potvrdit.
  A Kusi to dobre zhnul – musi to cloveka aj bavit.

 • WS biz know-how #2: začnite okamžite « WebSupport official blog (webhosting company)
  Odpovedať
  Autor
  WS biz know-how #2: začnite okamžite « WebSupport official blog (webhosting company)

  […] WS biz know-how #1: predjedlo […]

 • Steve
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Steve

  je to dlhsia, ale za to tazsia cesta

 • xadam
  Odpovedať
  Autor
  Avatar xadam

  Veru pekne napisane. Prave zvazujem to co budem ponukat. Ale je to sakra tazke, asi to bude to co mi pride prve pod ruky a dalej sa uvidi… Je pravda ze na zacaitku je clovek malo obmedzeny…

 • peter
  Odpovedať
  Autor
  Avatar peter

  no, tak takéto články môžem čítať aj častejšie…
  len tak ďalej 🙂

 • Petr Stehlík
  Odpovedať
  Autor
  Avatar Petr Stehlík

  Opravdu výborný článek. Ve většině máte pravdu, ale mnohdy jsem již viděl případy, kdy kolega, kterého jste si předtím našli, začal dělat problémy a bugr. S tím někdy opatrně, vždy se dvakrát rozmyslete, zda někoho zavěstíte do svého projektu/bussiness plánu.

  Já sám začínám jeden projekt už půl roku a není to žádný med, nemám peníze, ani moc zkušeností. Nejdříve jsem se s tím pachtil sám a sem tam mi poradil kamarád. Poté, úplně náhodou, jsem na internetu narazil na mého budoucího kolegu, na kterého nedám dnes dopustit. Holt musím uznat, že jsem měl obrovské štěstí.