Preskočiť na obsah
Kategórie
Business Tipy a triky

WS biz know-how #1: predjedlo

knowhow

Podnikanie na internete má jednu veľkú výhodu. Nutne nevyžaduje veľký počiatočný kapitál a niekoľkoročné skúsenosti.  Obmedzenia sú minimálne a každý, aspoň trošku šikovný, má otvorené dvere do sveta plného zábavy a zisku. No a my si povieme o tých dverách. Načo všetko si dať pozor pri ich otváraní, zatváraní a ako nezabudnúť zasvietiť, a čo najrýchlejšie pokračovať k ďalším.

Poďme rovno na vec.

Máte podnikateľského ducha, v pozadí aj nejakú myšlienku, o ktorej si myslíte, že ju svet potrebuje a je ochotní za ňu platiť. Pred spaním premýšľate, či sa oplatí vydať sa na neistú cestu. Máte pochybnosti. Sny o vlastnom ostrove striedajú sny o vlastných kartónových krabiciach. A to sa nič ešte ani nezačalo.

To, čo trápi väčšinu začínajúcich podnikateľov (okrem tetušiek na úradoch) je nedostatok peňazí na štart a skúsenosti. Mám pre vás dobrú správu. Je síce tisíckrát lepšie keď ich máte, ale ak nie, nič sa nedeje. Nepotrebujete ich. Samozrejme, má to háčik. A to je prvá vec, ktorú čím skôr pochopíte, tým lepšie sa vám bude podnikať a žiť. Všetko má háčik, každá jedná vec. Nič nie je také pekné ako sa zdá na začiatku. Vaše plány neskončia tak ako ste ich naplánovali, sľuby obchodných partnerov sa nesplnia v takej miere ako ste sa dohodli a vždy sa vám pritrafí to, s čím ste najmenej počítali. Tak nato myslite.  Keby háčiky neexistovali, boli by sme všetci bohatí, pekní, každý deň by bola nedeľa a nechceli by sme čítať blogy o podnikaní.

Háčik č. 1: Keďže nemáme peniaze a skúsenosti, musíme si ich zohnať alebo niečím vynahradiť.  Peniaze fungujú v biznise ako akcelerátor. Preto firmy hľadajú investorov, preto je celý ten humbug okolo startupov a VC. Bez peňazí to ide pomaly. To, ale neznamená, že to časom nemôžete pekne roztočiť. O hľadaní internetových investorov si možno popíšeme v niektorom z pokračovaní. Teraz si preberieme druhú možnosť.

Čím vynahradíte peniaze / skúsenosti? ČASOM. Veľkým množstvom času. Čím menej peňazí (skúseností), tým viac času potrebujete. Preto je tento spôsob naštartovania podnikania najvhodnejší pre študentov, alebo iné bytosti s dostatkom času. Je ťažké dokopať sa po 8 hodinovej šichte v bani k večernej programovacej sešne, kreatívnemu mysleniu alebo k presúvaniu nedokončených taskov na ďalší deň.

Háčik č. 2: Zároveň si treba uvedomiť, že každý človek má len obmedzené množstvo času, a nech sa rozkrájate aj na to najlepšie sushi, slnko sa kvôli tomu pomalšie točiť nebude. Tento problém sa zvykne vyriešiť spoluprácou s iným, podobne nadšeným človekom. Väčšinou sú to priatelia zo školy, práce alebo internetu. Ďalšieho človeka nebudete mať z čoho platiť. Rieši sa to spoločným nadšením pre projekt a budúcim podielom vo firme alebo na zisku. Z právneho hľadiska je na to v našich končinách najvhodnejšie založiť si s.r.o. Spojte sa s človekom, ktorý vás dopĺňa, alebo vie realizovať vaše nápady.  Podeľte si úlohy a nelezte si do kapusty. Históriou osvedčená kombinácia je: obchodný typ vs. technický typ. (viď. napr. APPLE )

Zhrnutie:

Nebojte sa začať aj bez peňazí. Zabezpečte si dostatok času na ich vykompenzovanie, zdvojnásobte čas pribratím kamaráta a dávajte si pozor na háčiky.  A tešte sa na ďalšie blogposty.

Michal Truban – truban@websupport.sk

Autor: Michal Truban

Mišo je prirodzeným dôkazom toho, že poctivý biznis sa dá robiť aj v teniskách a bez zbytočných oficialít. Je zakladateľ WebSupportu, startupu Nicereply, InHiro či inteligentnej stoličky Neseda.

11 odpovedí na “WS biz know-how #1: predjedlo”

ale cas predsa nie je „zavisly“ od toho ako rychlo sa toci slnko ; -)

Odpovedať

Musim potvrdit, robte to, co Vas bavi a casom zistite, ze to viete robit a ze to zaraba. A cim skôr zacnete, tym lepsie 🙂

Odpovedať

Michal velmi dobre napisane, cenna a pravdiva skusenost, mozem tiez potvrdit.
A Kusi to dobre zhnul – musi to cloveka aj bavit.

Odpovedať

Veru pekne napisane. Prave zvazujem to co budem ponukat. Ale je to sakra tazke, asi to bude to co mi pride prve pod ruky a dalej sa uvidi… Je pravda ze na zacaitku je clovek malo obmedzeny…

Odpovedať

Opravdu výborný článek. Ve většině máte pravdu, ale mnohdy jsem již viděl případy, kdy kolega, kterého jste si předtím našli, začal dělat problémy a bugr. S tím někdy opatrně, vždy se dvakrát rozmyslete, zda někoho zavěstíte do svého projektu/bussiness plánu.

Já sám začínám jeden projekt už půl roku a není to žádný med, nemám peníze, ani moc zkušeností. Nejdříve jsem se s tím pachtil sám a sem tam mi poradil kamarád. Poté, úplně náhodou, jsem na internetu narazil na mého budoucího kolegu, na kterého nedám dnes dopustit. Holt musím uznat, že jsem měl obrovské štěstí.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *