1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Virtuálny server (VPS)
  4. Odporúčané minimálne parametre produkčného VPS (Linux)
  1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Odporúčané minimálne parametre produkčného VPS (Linux)

Odporúčané minimálne parametre produkčného VPS (Linux)

Určiť správne nastavenie systémových parametrov virtuálneho servera (VPS) nie je jednoduché. Koľko potrebuje operačnej pamäte, procesorov či diskového priestoru závisí od typu aplikácie a aj jej komponentov.

Pokiaľ chcete prevádzkovať aplikáciu, ktorú niekto vyvíja alebo dodáva, tak potrebné parametre pre vaše použitie by vám mal dodať.

V prípade, že aplikáciu si vyvíjate sami môžete veľa informácií získať zo systémového monitoringu. Preto odporúčame od začiatku sledovať čo sa na serveri deje a ako sú využívané jednotlivé systémové parametre. Sledujte toto správanie pri: zmene kódu, serverových aplikácii a aktualizácii a počtu používateľov služby.

Pre produkčné prostredie odporúčame umiestniť každú súčasť vašej aplikácie na samostatné servery. Typickým príkladom je oddelenie aplikácie a databázy. Ďalej podľa aplikačnej logiky vášho softvéru. To vám umožni lepšie izolovať časti, ktoré môžu byť náročnejšie na výkon (typicky napríklad Elasticsearch). Zároveň takto môžete kontrolovať každú časť samostatne podľa vašich potrieb. Samozrejme je nutné aplikáciu upraviť, tak aby vedela v takomto režime fungovať a ako sa bude správať pri preťažení niektorého z komponentov.

Ak potrebujete v cloude prevádzkovať viac serverov vyskúšajte Virtuálne dátové centrum

Pokiaľ ide o konkrétne parametre servera, je ťažké dať jednoznačnú odpoveď. Preto odporúčame nasledujúce minimálne špecifikácie pre akýkoľvek virtuálny server používaný pre aplikácie alebo niektorý ďalší komponent ako sú napríklad databázy.

  • 2 GB pamäte RAM
  • 4 vCPU
  • 25 GB úložného priestoru (SSD)

Tieto parametre sú dobrý štartovací bod, keď nemáte istotu ako začať. Nižšie parametre VPS odporúčame len pre vývojové a testovacie prostredie.

Jednotlivé systémové parametre WebSupport VPS ako vCPU, RAM a disková kapacita je možné kedykoľvek navýšiť

Upozornenie: VPS s uvedenými parametrami môže poskytovať u iného cloud providera odlišný výkon a kvalitu služieb – zaleží od: agregácie, technického prostredia a ďalších okolností

Aktualizované 15. augusta 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu