Kategórie
Vzdelávanie

Ako sa čo najrýchlejšie naučiť HTML a CSS?

HTML a CSS patria k základom programovania a sú to značkovacie jazyky, pomocou ktorých dokážete vytvoriť jednoduchú webku, ale aj zložitý webový portál. Či už ste začínajúci webdeveloper, máte vlastný biznis, ktorý potrebuje webovú stránku alebo vás len jednoducho baví učiť sa nové veci, znalosť HTML a CSS sa vám do budúcnosti určite zíde.

Pre menej skúsených, pri surfovaní po internete vidíte frontend stránok, ktorý je u všetkých webov postavený na HTML a CSS. Používajú a učia sa paralelne, keďže HTML zabezpečuje istú konštrukciu webu a CSS tomu celému dáva vizuálnu podobu.

Ak zvládnete tieto dva jazyky, dokážete si sami vytvoriť jednoduchú, ale aj zložitejšiu webku a môžete sa posunúť v programovaní ďalej. A to dnes vôbec nie je na škodu. Preto existujú rôzne kurzy, návody, videá a tutoriály, ktoré vás HTML a CSS pomerne rýchlo naučia. Pozrite si výber najzaujímavejších z nich.

Webrebel

Slovenský videokurz z dielne Learn2Code je zameraný na webdesign a naučí vás programovať vlastné weby. Autor kurzu Yablko vás nezaťaží zbytočnými teóriami, ale programuje rovno pred vašimi očami od prvej lekcie. Jeho osobitý štýl robí z kurzu poriadnu šou, nečakajte preto žiadne nudné videá. Od svojho vzniku už tento videokurz vychoval na Slovensku viac ako 5000 webrebelov, preto by ste ho mali pri výbere určite zvážiť.

Dĺžka kurzu: 25+ hodín videa

Cena: aktuálne 179€ + sledujte zľavy

Ako na web

Ak potrebujete o niečo rýchlejší a menej podrobnejší video návod na programovanie webov, kliknite si Ako na web. Kurz začína e-bookom a videami zdarma, ktoré vás naučia o čom programovanie v HTML a CSS vlastne je. Takto jednoducho zistíte, či je to pre vás natoľko zaujímavé, aby ste si kurz zaplatili. Okrem videí nájdete na stránke aj blog s praktickými radami alebo tiež pracovné ponuky v IT oblasti.

Dĺžka kurzu: cca 4 hodiny

Cena: 69€

IT network

Patríte k ľuďom, čo namiesto sledovania videí radšej čítajú a postupujú tak v učení svojím tempom? Vyskúšajte český online tutoriál na platforme IT network, ktorý vás prevedie tvorbou jednoduchého statického webu. Počas 17 písomných lekcií sa naučíte pracovať s HTML a CSS od úplných základov až po nahranie stránky na internet. Portál IT network ponúka aj ďalšie kurzy a návody na iné technológie, takže ak vás programovanie začne baviť, na tejto stránke sa môžete vyblázniť.

Dĺžka kurzu: 17 lekcií

Cena: Zdarma

Coursera

Keďže programovanie už samo o sebe vyžaduje aspoň základnú znalosť angličtiny, väčšina kurzov a návodov o programovaní je práve v angličtine. Ak ste v nej zbehlí a nevadí vám pri učení, o to lepšie pre vás. Možno ste už počuli o stránke Coursera, ktorá ponúka celú škálu online kurzov nie len zo sveta IT. Kurzy vytvárajú renomované zahraničné univerzity, ako aj nadšenci rôznych typov zručností a nájdete tu platené aj neplatené kurzy. Napríklad Kurz základov responzívneho webdesignu, kde vás HTML, CSS a aj príbuzný JavaScript zadarmo naučia experti z University of London.

Dĺžka kurzu: približne 12 hodín štúdia

Cena: Zadarmo

Free Code Camp

Ak už teraz viete, že to s programovaním myslíte vážne a od HTML&CSS budete pokračovať na ďalšie technológie, potom je pre vás táto online platforma asi najlepšou voľbou. Free Code Camp združuje profesionálov aj začiatočníkov, ktorý sa chcú naučiť programovať v nových jazykoch a zároveň pomôcť iným. Platforma funguje tak, že vás zadarmo naučí programovať na praktických príkladoch a postupne vás zapojí do reálnych projektov, kde programujete webstránky pre neziskové organizácie. Je to teda obojstranné víťazstvo so šľachetným účelom.

Dĺžka základného kurzu: 5 hodín

Cena: zadarmo   

Veríme, že vám aspoň jeden z týchto kurzov sadol a že vám pomôže v ťažkých začiatkoch.

Autor: Eva Šimková

Profesionálne sa venuje HR, fascinujú ju medziľudské vzťahy a online marketing. Po večeroch píše kreatívne texty a hačkuje čiapky ;)