Zálohovanie a snapshoty

Obsah článku

Kombinácia služby Zálohovanie a snapshotov sú spoľahlivým spôsobom pre udržiavanie Vašich dát a stavu OS v bezpečí, napríklad pri práci s dátami, či bežnej údržbe servera a aktualizáciách. Obe majú svoje využitie a špecifikácie, ktoré si predstavíme v tomto článku.

ZÁLOHOVANIE

Zálohovanie slúži na bezpečné ukladanie dát Vášho servera, ktoré sa vykonáva prostredníctvom vyhradenej optickej sieti do iného datacentra (to sa nachádza na opačnom konci Bratislavy). Zálohy sú vykonávané na úrovni súborového systému cez rsync nad všetkými adresármi (okrem tých, kde je v ceste „cache“), spolu s týmito zálohami je možné vykonávať aj dump databáz. Slúžia teda napríklad na obnovu Vášho webu, či niektorej jeho súčasti.

Zálohy sú dostupné po dobu 14 dní, pričom sa prvá záloha vykonáva kompletne a ďalej rozdielová – teda vytvorí sa záloha súborov, ktoré boli reálne zmenené, nakoľko zálohu ostatných súborov už máte vytvorenú. Zálohy sú pri linuxových distribúciach dostupné ako mountpoint /backup. 

SNAPSHOTY

Snapshoty slúžia na uloženie stavu OS Vášho virtuálneho servera, využijete ich napríklad po aktualizácii niektorej súčasti VPS, napríklad PHP,  či zmene konfigurácii. Ako na to a na jeho obnovu sa dočítate v tomto postupe.

Pri obnove zo snapshotu sa vráti celý image disku, teda nie je možné vybrať konkrétne adresáre a súbory, ako v prípade Zálohovania. Každý snapshot má životnosť 28 dní, pričom jeden získavate automaticky zadarmo – ďalšie si môžete kedykoľvek dokúpiť v cene 4.9 EUR / mesiac. 

Môžete si napríklad predstaviť svoj pracovný stôl na ktorom máte rozložené rôzne veci. Chystajú sa ku Vám maliari, tak si spravíte fotografiu celého stola – keď zistíte, že niečo nie je na svojom mieste, máte svoju fotografiu podľa ktorej viete veci na stole poskladať tak, ako boli, kým Vám ho totálne rozhádzali neporiadni maliari. To sú snapshoty. Ak by Vám napríklad rozbili obľúbený hrnček, otvoríte zásuvku a vytiahnete nový zo zálohy, máte ich predsa 14.

Aktualizované 17. decembra 2018

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu