Zálohovanie a snapshoty

Obsah článku

Kombinácia služby Zálohovanie a snapshotov je spoľahlivým spôsobom, ako udržať Vaše dáta a stav OS v bezpečí, napríklad pri práci s dátami, či bežnej údržbe servera a aktualizáciách. Ako sa od seba lýšia? Obe majú svoje využitie a špecifikácie, ktoré si predstavíme v tomto článku.

ZÁLOHOVANIE

Zálohovanie slúži na bezpečné ukladanie dát Vášho servera, ktoré sa vykonáva prostredníctvom vyhradenej optickej siete do druhého datacentra nachádzajúceho sa v inej lokalite Bratislavy. Zálohy sú vykonávané na úrovni súborového systému cez rsync nad všetkými adresármi (okrem tých, kde je v ceste „cache“), pričom je možné vyňať adresáre, ktoré zálohovať nepotrebujete. Okrem toho sa zálohujú aj databázy vo forme tzv. dumpov. Takéto zálohy sú preto vhodné napríklad na obnovu Vášho webu, či niektorej jeho súčasti.

Zálohy sú v základnom nastavení dostupné po dobu 14 dní, pričom sa úplne prvá záloha vykonáva kompletne a ďalšie sú len rozdielové – vytvorí sa záloha súborov, ktoré boli reálne zmenené, nakoľko zálohu ostatných súborov už máte vytvorenú. Znižuje sa tak potrebná celková veľkosť kapacity zálohovania. Počet dní, počas ktorých sú jednotlivé zálohy dostupné, je možné nastaviť od 3 do 14. Ak máte záujem túto hodnotu upraviť, kontaktujte prosím našu zákaznícku podporu, ktorá vám s tým rada pomôže.

Zálohy sú pri linuxových distribúciach dostupné ako mountpoint /backup, bližšie informácie o tom ako sa k zálohám dostanete nájdete v tomto článku.

SNAPSHOTY

Snapshoty slúžia primárne na uloženie stavu OS Vášho virtuálneho servera, ide však o zachytenie stavu celého disku. Využijete ich napríklad po zlyhanej aktualizácii niektorej súčasti VPS, či nežiadanej zmene konfigurácie.

Pri obnove zo snapshotu sa vráti celý image disku do stavu z času, kedy bol snapshot vytvorený – nie je teda možné vybrať konkrétne adresáre a súbory, ako v prípade služby Zálohovanie. Každý snapshot má životnosť 28 dní, pričom jeden získavate k vášmu serveru automaticky zadarmo – ďalšie si môžete kedykoľvek dokúpiť v cene 4.9 EUR / mesiac. 

Môžete si napríklad predstaviť svoj pracovný stôl, na ktorom máte rozložené rôzne veci. Chystajú sa ku Vám maliari, tak si spravíte fotografiu celého stola – keď zistíte, že niečo nie je na svojom mieste, máte svoju fotografiu podľa ktorej viete veci na stole poskladať tak, ako boli. To sú snapshoty. Ak by Vám však napríklad rozbili obľúbený hrnček, otvoríte zásuvku a vytiahnete nový zo zálohy, máte ich predsa 14.

Aktualizované 11. júla 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu