1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. WordPress
  5. Optimalizácia a zrýchlenie WordPressu
  1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Optimalizácia a zrýchlenie WordPressu

Optimalizácia a zrýchlenie WordPressu

WordPress je ako robustný redakčný systém naprogramovaný výborne, avšak časom sa môže stať veľmi pomalým. Býva to spôsobené viacerými faktormi, poväčšine témou, pluginmi, nastavením vyrovnávacej pamäte, tzv. cache, ale aj hostingom. Na našom hostingu môžete pri správnom nastavení dosahovať skvelé výsledky. V tomto dlhom, ale dôležitom článku si popíšeme, ako na to.


Rýchlosť stránky je veľmi dôležitá, či už pre administrátora alebo návštevníka. Začína a „padá“ na ňom celá stránka a všetko s ňou spojené. Ak však potrebujete naozaj rýchlu opravu, prejdite priamo do sekcie Nastavenie vyrovnávacej pamäte, uvidíte obrovský pokrok skoro okamžite. Ak chcete prejsť dôkladnejšou optimalizáciou, pokračujte nižšie.

Rýchlosť načítania stránky záleží od toho, ako máte svoju stránku optimalizovanú. Venujte prosím chvíľu vášho času na nápravu tohto stavu a pokračujte ďalej v návode.

Test rýchlosti načítania stránky

Prvým krokom bude otestovanie, ako na tom v súčasnosti ste. Pri testovaní je totiž dôležité poznať prvotné skóre, ktoré budete porovnávať s výsledkami po dokončení optimalizácie. Pracovať budeme s prehľadným nástrojom Pingdom, prípadne môžete použiť nástroj  Page SpeedInsights alebo vývojársky mód v prehliadači. Nástroj Pingdom je v Angličtine, ale účel splní – výsledok je totiž určený v sekundách načítania a veľkosti stránky. Prípadne môžete použiť nástroj na preloženie stránky v Google Chrome. V nástroji vyplníte názov domény a spustíte test. Výsledok testu vyzerá napríklad takto:

Test sleduje veľa faktorov, medzi hlavné patria http requesty, nastavenie cache, načítanie externých scriptov, presmerovaní, veľkosti stránky alebo napr. pokročilejšie použitie gzip alebo CDN. Tieto pokročilé termíny preskočíme a vysvetlíme si čo môžete urobiť pre zlepšenie aj ako začiatočník.

Aktualizácia súčastí

Udržiavanie použitej technológie, WordPressu a jeho súčastí aktuálnych

Uistite sa, že používate najnovšiu verziu WordPress, aktualizácie totiž často opravujú chyby a zvyšujú výkonnosť stránky. To isté sa týka pluginov, prípadne aj prémiových (platených) tém. Testovať kompatibilitu odporúčame vždy na testovacom webe na subdoméne, vytvorte si teda aktuálnu kópiu a presuňte ju napr. na subdoménu.

Veľmi dôležitá je aj najnovšia PHP verzia a MySQL / MariaDB databáza. Náš WebAdmin poskytuje možnosť, ako si nové verzie spoľahlivo otestovať. Často sa totiž môže stať, že jadro WordPressu, prípadne jeho súčasti nebudú s novou PHP verziou alebo typom databázy kompatibilné.

Ak si akýmkoľvek nastavením pri aktualizácii nie ste istý, kontaktujte našu podporu, ušetríte si množstvo starostí a navyše vám radi poradíme.

Veľkosť stránky pri prvom načítaní

Prvotné vykreslenie stránky zaberá pre návštevníka najviac času. Venujte preto čas určeniu priority tomuto obsahu, či už sa jedná o počet a veľkosť obrázkov, štýlov stránky (CSS), javascriptu alebo obsahových prvkov stránky. Hlavná načítavaná stránka by mala obsahovať naozaj to najhlavnejšie, čo návštevníkovi chcete ukázať, premylite si preto dôkladne všetky tieto súčasti. Dodržujte tieto hlavné pokyny:

  • Nepoužívajte početné a zbytočne veľké obrázky
  • Držte veľkosť stránky v MB čo najnižšie
  • Zákazníka radšej presmerujte na podstránku s doplňujúcim textom k stručnému popisu na hlavnej stránke
  • Používajte postupné načítavanie obsahu, tzv. lazy loading (spomenutý nižšie)

Optimalizujte veľkosť obrázkov

Každá modernejšia stránka používa obrázky, ikony alebo fotky. Tieto časti stránky majú (očividne) veľký dosah na samotný čas načítania. Použitím pluginov na ich optimalizáciu alebo kompresiu môžete dosahovať lepše výsledky.

Úplným základom je úprava obrázkov pre web, t.j. vymazanie metatagov, kompresia veľkosti alebo použitie vhodného formátu. Vo WordPresse môžete použiť plugin WP Smush It, ďaľšou voľbou môže byť plugin Imsanity prípadne služby ako TinyPNG alebo PicResize. Na ikonky odporúčame použitie bezplatného fontu (typu písma) FontAwesome. Ak vaša stránka používa veľa obrázkov alebo videí, určite porozmýšľajte nad použitím pluginov ako napr. BJ lazy load, a3 Lazy Load a pod., obrázky a videá sa budú následne načítať postupne, keď budú návštevníci scrollovať nižšie. PS: Myslite aj na logo a jeho kvalitu.

Nezabudnite optimalizovať aj obrázky, ktoré boli na stránku nahraté ešte pred nainštalovaním jedného zo spomínaných pluginov na optimalizáciu obrázkov.

Kompresia css a javascript súborov

Na hlavné súčasti stránky pri načítaní určite použite šikovný a bezplatný plugin Autooptimize, ktorý komprimuje veľkosť css a javascriptových súborov na pár kliknutí. Prečítajte si viac o jeho aktivácii na stránke WPlama.cz »

Ďaľsím skvelým nástrojom na zrýchlenie webu a zvýšenie skóre v testoch od Pingdom alebo PageSpeedInsights je plugin WP Performance Score Booster, ktorý na stránke dokáže veľmi jednoducho aktivovať GZIP kompresiu textu, html súborov, javascriptu, css alebo xml.

Vymažte všetko nepotrebné

Veľa neskúsených používateľov inštaluje do WordPressu množstvo nepotrebných pluginov alebo súčastí, ktoré zahlcujú celý web a sú poväčšine neaktuálne. Počom nainštalovaných pluginov sa vystavujete bezpečnostnému riziku a web sa tiež spomalí. Je dôležité, aby ste na webe nemali neaktívne pluginy a mali ich aktualizované. Pár tipov:

  • Ak už akýkoľvek plugin alebo tému nepoužívate, deaktivujte a vymažte ich
  • Nepoužívajte pluginy, ktoré viete nahradiť úpravou kódu, ako napr. presmerovanie na zabezpečený protokol alebo Google Analytics pluginy, tiež napríklad pluginy na zdieľanie obsahu
  • Používajte iba overené pluginy a témy – príklad si zoberte napr. z ich recenzií od ostatných WordPress používateľov
Veľmi častým problémom je použitie pluginu na presmerovanie na zabezpečený protokol. Toto nastavenie spomaľuje stránku často aj o 2 sekundy. Premyslite si jeho použitie, prípadne ho hneď deaktivujte a použite presmerovanie v konfiguračnom súbore WordPress-u.

Nastavte si cache plugin

Vyrovnávacia pamať, či medzipamäť je čoraz viac bežný pojem. Používa ju váš počítač a používa ju aj WordPress. Je najdôležitejším faktorom pri optimalizácií stránky a jej rýchlosti. Pre začiatočníkov na našom hostingu odporúčame nainštalovanie a aktiváciu pluginu WP Super Cache. Plugin veľmi múdro a automaticky ukladá načítavané súbory do vyrovnávacej pamäte. V súčasnosti neexistuje slovenský preklad, ak by ste teda mali problém s jeho aktiváciou, kontakujte nás, prípadne vás navedie tento návod v češtine.

Nastavenia pre pokročilých

Ak ste v administrácii WordPressu pokročilý, prípadne máte možnosť pomoci od svojho administrátora, zvážte implementáciu nasledovných pokročilých možností optimalizácie. Spomenuté sú možnosti presunu statického obsahu na inú doménu, použitie CDN (Content delivery network), pokročilé nastavenia cache alebo presun služby na výkonnejšie serverové riešenie.

Presun na virtuálny server s nami neváhajte konzultovať, naši skúsení administrátori vám s presunom radi poradia, prípadne ho uskutočnia formou plateného zásahu.
Aktualizované 12. februára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu