1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. WordPress
  5. Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress
  1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress

Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress

Návod pre mierne pokročilých

V tomto návode si prejdeme postup, ako presunúť alebo zálohovať vaše webové stránky vytvorené pomocou najpoužívanejšieho redakčného systému WordPress použitím známeho rozšírenia Duplicator. Je to veľmi obľúbený plugin, hlavne pri zálohovaní WordPressu.

1. Inštalácia rozšírenia

Duplicator je možné nainštalovať priamo z administračného rozhrania WordPressu na webe ktorý chcete migrovať. V sekcii Pluginy klinknete na Pridať nový a v poli vyhľadávania zadáte kľúčové slovo Duplicator. Nájdete ho v najvyhľadávanejších výsledkoch. Klinknite na Inštalovať teraz.

2. Aktivácia a zálohovanie

Po inštalácii plugin aktivujete kliknutím na tlačidlo aktivovať. V hlavnom menu WordPressu (vľavo) vyberiete možnosť Duplicator a následne Create new. Možnosti, ktoré sa zobrazia sú Storage, Archive a Installer. V prípade migrácie odporúčame tretiu možnosť, pri ktorej zadávate prihlasovacie údaje k novej databáze – Installer.

Pred vytvorením zálohy je potrebné splniť niekoľko požiadaviek. Ideálne je, ak budú všetky v stave „pass“ (pri migrácii u nás v takmer pri 90% prípadoch). Ak tomu tak nebude a web je na inom serveri, kontaktujte poskytovateľa svojho hostingu.

2.1. Vytvorenie databázy a vyplnenie jej údajov

Pred vyplnením údajov do databázy bude potrebné najprv na cieľovom webe kam budeme dáta migrovať databázu vytvoriť. Údaje vyplnené pri vytváraní databázy sú dôležité, použijete ich neskôr pri zadavaní údajov do Duplicatora. Prístupové údaje do vytvorenej databázy nájdete vo Webadmine. Heslo však ukladané nie je, v prípade potreby ho teda obnovte. Adresu servera databázy a ďalšie údaje zistíte vo Webadmine v zozname databáz po kliknutí na názov databázy.

Na screenshote nižšie sme ako príklad vytvorili na cieľovom webe databázu a2z6g5uy vo verzii MariaDB 10.3. Údaje vašej databázy môžu byť iné.

2.2. Stiahnutie zálohy

Podľa veľkosti zálohy môže celý proces skenovania trvať od 5 do 30 minút. Po dokončení vytvárania balíku zálohy kliknite na tlačidlo „Build“, ktoré vytvorí súbory zálohy.

Po dokončení súbory stiahnite kliknutím na tlačidlo Installer a Archive

3. Príprava hostingového priestoru pre doménu

Ďalším krokom je pripojenie k novému hostingu, na ktorý budete stránku presúvať cez FTP. Bude potrebné nahrať súbor installer.php a zip archív (ten nerozbaľujeme) do adresára /web, prípadne do iného adresára, kde chcete nainštalovať stránku.

Jediná vec, ktorú plugin nespraví za vás je nastavenie novej databázy. Databázu sme vytvárali v kroku 2.1. Potrebné údaje k nej nájdete cez Webadmin v sekcii Databázy > konkrétna databáza > Prihlasovacie údaje.

4. Spustenie inštalátora

Inštalátor na webe spustíte cez cieľovú doménu, napr. domena.sk/installer.php. Ak cieľová doména zatiaľ nesmeruje na naše servery ale na iného poskytovateľa, bude potrebné jej najprv zmeniť DNS záznamy alebo ju dočasne nasmerovať cez hosts.

Po spustení inštalátora uvidíte údaje, ktoré sú na obrázku nižšie. V ideálnom prípade všetko prejde v poriadku a budete vidieť „Pass“. Pred pokračovaním bude ešte potrebné súhlasiť s podmienkami.

Ďalej bude potrebné zadať prístupy k databáze podľa kroku 2.1. Zobrazí sa vám táto obrazovka ktorú vyplníme (Na screenshote nižšie sme ako príklad použili predtým vytvorenú databázu a2z6g5uy vo verzii MariaDB 10.3):

Dôležité je nastaviť všetky údaje, vrátane hostiteľa, názvu databázy, hesla a portu. Ideálne nastavenie závisí od typu databázy, vždy je v tvare DatabazovýServer:Port (príklad mariadb103.websupport.sk:3313)

Po správnom vyplnení klikneme na Test Database a test musí prejsť. Ak sa vyskytne chyba, skúste znovu nahrať súbor archívu.

Po inštalácii sa zobrazí stránka, ktorá zobrazuje staré a nové nastavenia cesty a adresy URL pre stránku. Máte tu možnosť zmeniť názov stránky a vytvoriť si nového administrátora, ak si to prajete. Ak sa vyskytujú problémy s konkrétnymi pluginmi pri kopírovaní stránky, môžete ich zakázať v sekcii rozšírené možnosti. Následne môžete stlačiť tlačidlo „Spustiť aktualizáciu“ aktualizovať databázu a dokončiť inštaláciu stránky.

5. Dokončenie procesu a testovanie

Ak sa Vám zobrazí správa nižšie, blahoželáme! Dostali ste sa do posledného kroku a úspešne ste presunuli svoje stránky na nový hosting. Odporúčame ešte otestovať celú stránku a jej funkčnosť.

Po prihlásení do administrácie WordPressu na novej stránke budete mať na nástenke možnosť zmazať inštalačné súbory.

Aktualizované 29. apríla 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu