1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. WordPress
  5. Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress
  1. Báza znalostí
  2. Hosting a web
  3. Redakčné systémy
  4. Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress

Migrácia webu v redakčnom systéme WordPress

Návod pre mierne pokročilých

V tomto návode si upresníme postup, ako presunúť alebo zálohovať vaše webové stránky vytvorené pomocou najpoužívanejšieho redakčného systému WordPress použitím známeho rozšírenia Duplicator. Je to veľmi obľúbený plugin, hlavne pri zálohovaní WordPressu. Avšak to, kde naozaj vyniká je práve pri presune alebo migrácií webstránok na nový server/hosting.

Použiteľnosť je naozaj veľká, či už ide o WordPress inštalovaný lokálne, on-line na testovacom priestore alebo ide len o vytvorenie kópie. Najťažšou časťou procesu tvorby stránky bolo vždy presunutie takejto stránky na koncový server.

Prehľad potrebných informácií

Namiesto toho, aby ste sa museli pustiť do nekonečného zoznamu všetkého, čo potrebujete urobiť, aby ste WordPress migrovali ručne za Vás všetko vykoná Duplicator. Zjednodušuje tak celý proces niekoľkými rýchlymi a jednoduchými krokmi (nie je potrebné zálohovanie databázy, obrázkov, rozšírení a všetkých nastavení ručne). Najlepšie zo všetkého je, že plugin je zadarmo!

1. Inštalácia rozšírenia

Duplicator je možné nainštalovať priamo z administračného rozhrania WordPressu na webe ktorý chcete migrovať. V sekcii Pluginy klinknete na Pridať nový a v poli vyhľadávania zadáte kľúčové slovo Duplicator. Nájdete ho v najvyhľadávanejších výsledkoch. Klinknite na Inštalovať teraz.

2. Aktivácia a zálohovanie

Po inštalácií plugin aktivujete kliknutím na tlačidlo aktivovať. V hlavnom menu WordPressu (vľavo) vyberiete možnosť Duplicator a následne Create new. Možnosti, ktoré sa zobrazia sú Storage, Archive a Installer. Výber ponecháme na Vás, avšak pri migrácií odporúčame tretiu možnosť, pri ktorej zadávate prihlasovacie údaje k novej databáze – Installer. Plugin Duplicator týmto spôsobom nahrá zálohu súčasnej databázy, novú adresu webu, spolu s celým jej obsahom na hostingový priestor inej stránky.

Pred vytvorením zálohy je potrebné splniť niekoľko požiadaviek. Ideálne je, ak budú všetky v stave „pass“ (pri migrácií u nás v takmer pri 90% prípadoch). Ak tomu tak nebude a web je na inom serveri, kontaktujte poskytovateľa svojho hostingu. Identifiácia problému v takomto prípade je našou podporou žial nemožná. Problémov totiž môže byť hneď viacero.

2.1. Vytvorenie databázy a vyplnenie prihlasovacích údajov k nej

Pred vyplnením potrebných údajov do databázy bude potrebné najprv na cieľovom webe kam budeme dáta migrovať databázu vytvoriť. Údaje vyplnené pri vytváraní databázy sú dôležité, použijete ich neskôr pri zadavaní údajov do Duplicatoru. Prístupové údaje do vytvorenej databázy nájdete vo Webadmine. Heslo však ukladané nie je, v prípade potreby ho teda obnovte. Verziu databázy zistíte vo webadmine po kliknutí na danú databázu.

Na screenshote nižšie sme ako príklad vytvorili na cieľovom webe databázu a2z6g5uy vo verzii MariaDB 10.3. Vyplňte podľa údajov o Vašej databáze.

2.2. Stiahnutie zálohy

Podľa veľkosti zálohy môže celý proces skenovania trvať od 5 do 30 minút. Po dokončení vytvárania balíku zálohy kliknite na tlačidlo „Build“, ktoré vytvorí súbory zálohy.

Po dokončení súbory stiahnite kliknutím na tlačidlo Installer a Archive

3. Príprava hostingového priestoru pre doménu

Ďalším krokom je pripojenie k novému hostingu, na ktorý budete stránku presúvať cez FTP. Bude potrebné nahrať súbor installer.php a zip archív (ten nerozbalujeme) do adresára /web, prípadne do priečinku, kde chcete nainštalovať stránku.

Výhodou je, že nemusíte nainštalovať WordPress na nový server. Jediná vec, ktorú plugin nespraví za Vás je nastavenie novej databázy, takže toto nastavenie budete musieť urobiť manuálne. Databázu sme vytvárali v kroku 2.1. Údaje k nej teda nájdete v sekcii Databázy > konkrétna databáza > Prihlasovacie údaje a iné info.

4. Spustenie inštalátoru

Inštalátor na webe spustíte cez doménu, napr. domena.sk/installer.php. Uvidíte údaje, ktoré sú na obrázku nižšie. V ideálnom prípade všetko dopadne v poriadku a budete vidieť slovíčko „Pass“. Pred pokračovaním bude ešte potrebné súhlasit s podmienkami a poznámkami.

V ďalšom kroku zadávate prístupy k databáze podľa kroku 2.1. Zobrazí sa Vám táto obrazovka ktorú vyplníme (Na screenshote nižšie sme ako príklad použili predtým vytvorenú databázu a2z6g5uy vo verzii MariaDB 10.3):

Dôležité je nastaviť všetky údaje, vrátane hostiteľa, názvu databázy, hesla a portu správne. Ideálne nastavenie závisí od typu databázy, správne nastavenie bude v tvare databazovýserver:port (príklad mariadb103.websupport.sk:3313)

Po správnom vyplnení klikneme na Test Database a test Vám musí prejsť. Ak sa vyskytne chyba, skúste znova nahrať súbor archívu. Po inštalácii sa zobrazí stránka, ktorá zobrazuje staré a nové nastavenia cesty a adresy URL pre stránku. Máte tu možnosť zmeniť názov stránky a vytvoriť si nového administrátora, ak si to prajete. Prípadne môžete nastaviť SSL. Ak máte problémy s určitými pluginmy pri kopírovaní stránky, môžete ich zakázať v sekcii rozšírené možnosti. Následne môžete stlačiť tlačidlo „Spustiť aktualizáciu“ aktualizovať databázu a dokončiť inštaláciu stránky.

5. Dokončenie procesu a testovanie

Ak sa Vám zobrazí hláška nižšie, blahoželáme! Úspešne ste presunuli svoje stránky na nový hosting u nás. Odporúčame ešte odtestovať celú stránku a jej funkčnosť.

Po prihlásení do administrácie wordpressu na novej stránke bude hore možnost zmazať inštalačné súbory.

Aktualizované 16. marca 2021

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu