Testovanie webu na novom hostingu

Pokiaľ chcete otestovať funkčnosť stránky bez toho, aby bola funkčná doména alebo sa rozhodnete migrovať existujúci web na nový server a nechcete meniť DNS záznamy, zároveň ho však chcete dopredu skontrolovať, existujú dva jednoduché triky, ktorým prehliadač donútite načítavať stránky bez funkčnosti alebo zmeny DNS.


Špeciálna URL adresa

Pre uľahčenie testovania Vášho webu, prípadne jeho tvorby bez funkčnej domény sme vyvinuli možnosť použiť tzv. špeciálnu URL, ktorá zaistí zobrazenie súborov stránky na našom hostingu. Tvar špeciánej URL adresy nájdete po prihlásení sa do Webadminu v časti Služby kliknete na doménu. V ľavom menu FTP Účty kliknete na Váš FTP účet a v sekcii Pomoc a podpora uvidíte špeciálnu URL adresu.

Upozornenie

Tento spôsob je vhodný len pre základné testovanie a je vyslovene nevhodné pre testovanie CMS inštalácií ako napr. WordPress alebo Joomla. Ak tento postup zlyhá, existuje ďalšia možnosť – úprava súboru hosts vo vašom PC.

Úprava hosts súboru

Tento spôsob je odporúčaný pre testovanie WordPressu a iných komplexnejších aplíkácii. Hosts súbor je uložený vo vašom PC a obsahuje informácie o tom, na akej IP adrese má webový prehliadač  danú stránku hľadať. Pokiaľ už máte nový hosting nakonfigurovaný, stačí zmeniť záznam v tomto súbore. 

Pri nastavení hosts súboru sa uistite že máte vypnutú VPN. V opačnom prípade Vám to nemusí fungovať.

IP adresa, ktorú môžete použiť pre nastavenie hosts nájdete podľa týchto krokov:
1. Prihláste sa do Webadminu
2. Kliknite v zozname služieb na doménu
3. V ľavom menu vyberte položku DNS a prekliknite sa na záložku A
4. Po otvorení tejto sekcie sa Vám nad zoznamom DNS A záznamov zobrazí informácia s predovolenou IP adresou pre Vašu doménu.

Pred vykonaním tohto nastavenia odporúčame zavrieť všetky okná webového prehliadača, aby ste mali istotu, že sa úprava súboru hosts aktivuje.

Tip pre vás

Ak sa Vám súbor nepodarí na týchto lokáciách dohľadať, odporúčame hľadať prostredníctvom google nasledovne: „hosts subor [vas operačný systém]“. Určite nájdete návod pre Váš konkrétny OS.

Operačné systémy Linux a macOS

Najlepším spôsobom, ako pracovať s súborom Hosts, je použitie aplikácie Terminál, ktorá sa na macOS nachádza v priečinku Utility. Terminál môžete vyhľadať a spustiť aj pomocou funkcie Spotlight. Na Linuxe ho jednoducho vyhľadáte v zložke aplikácií.

Po sputení terminálu do neho vpíšte nasledujúci príkaz:

 sudo nano /etc/hosts 

Následne stlačne ENTER a budete vyzvaný zadať heslo. Po zadaní hesla sa spustí úprava súboru v textovom editore Nano. Všetky nové záznamy zadávajte na koniec dokumentu. Navigovať na koniec sa môžete šípkami na klávesnici. Aktuálna pozícia kurzoru je znázornená sivou farbou. Dokument vyzerá nejako takto:

Do hosts súboru vložte na nový riadok IP adresu, ktorú ste ste našli podľa krokov na začiatku návodu, kliknite tlačítko tabulátor(tab) a následne napíšte názov Vašej domény v tvare www.vasadomena.sk vasadomena.sk, tieto adresy už sú oddelené medzerou. Opatrne však s bielymi znakmi, IP adresa a zoznam domén musia byť oddelené tabulátorom, zároveň nesmiete mať medzeru navyše. Príklad:

37.9.175.3  [tabulátor]  vasadomena.tld www.vasadomena.tld

Po úprave zadajte control + O, čím vyzvete terminál na uloženie. Následne stlačte ENTER, čím záznam uložíte a stlačte control + X. Ako posledný krok bude potrebné „flush-núť“ DNS cache, čím počítač uistíte o vykonaných zmenách. Zadajte tento príkaz:

sudo killall -HUP mDNSResponder

Hotovo! Stránka sa korektne načíta z nášho servera.

Operačné systémy Windows

Pre zariadenia s operačným systémom Windows je postup odlišný. Zmenu nevykonávate cez príkazový riadok (terminál). Súbor ručne dohľadáte v tomto umiestnení:

c:/windows/system32/drivers/etc

Súbor otvorte ako administrátor (pravým klikom > Otvoriť ako administrátor). Do hosts súboru vložte nový riadok, na nový riadok IP adresu, ktorú ste našli podľa krokov na začiatku návodu, kliknite na tlačítko tabulátor a následne napíšte názov Vašej domény v tvare www.vasadomena.sk vasadomena.sk, tieto už sú oddelené medzerou.

Opatrne s bielymi znakmi, IP adresa a zoznam domén musia byť oddelené tabulátorom, zároveň nesmiete mať nikde medzeru navyše. Príklad:

37.9.175.3  [tabulátor]  vasadomena.tld 
37.9.175.3  [tabulátor] www.vasadomena.tld

Súbor uložte a premažte vyrovnávaciu pamäť prehliadča – tzv. cache.

Hotovo! Stránka sa korektne načíta z nášho servera.

Dôležitá informácia

Trik s úpravou súboru hosts funguje samozrejme len na počítači, kde túto úpravu urobíte. Po presmerovaní DNS nezabudnite tento záznam zo súboru hosts zrušiť, aby ste mali istotu, že sa vám stránka otvára z aktuálnej adresy.

Aktualizované 22. augusta 2023

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu