Čo je to Linux server

Linux server je variantom operačného systému Linux, ktorý je navrhnutý tak, aby zvládal intenzívnejšie prevádzkové potreby organizácií a ich softvéru. Distribúcie postavené na Linuxe môžu mať rôzny účel a zameranie. Od „jednoduchších“ na konkrétne úlohy, ako router alebo úložisko, po plnohodnotné s možnosťou inštalácie množstva aplikácií. Linuxové servery sú dnes široko používané a sú považované za najpopulárnejšie kvôli ich stabilite, bezpečnosti a flexibilite.

Ďalšou veľkou výhodou používania Linuxu oproti softvéru s uzavretým zdrojovým kódom, ako je Windows, je to, že Linux je plne open source. To poskytuje používateľom značnú flexibilitu, pokiaľ ide o nastavenie, prevádzku a údržbu ich serverov. No a v neposlednom rade šetrí aj náklady na rôzne licencie, prístupy do systému a podobne. Vo väčšine prípadov bežného použitia nevyžaduje ani grafické rozhranie.

Linux je rodina slobodných operačných systémov s otvoreným zdrojovým kódom postavená na jadre Linuxu, ktorému môžete veriť. Distribúcie ako Debian, CentOS, Ubuntu a Red Hat používajú organizácie po celom svete. Linux beží aj na tých najvýkonnejších superpočítačoch.

Linux spustíte na fyzických (dedikovaných) aj cloudových (VPS) serveroch. Beží vo verejnom, ale aj privátnom cloude. Zároveň je súčasťou cloud-native sveta a kontajnerov. Ak k tomu všetkému prirátame portovanie na množstvo architektúr procesorov, tak Linux server môže bežať naozaj všade.

Linux je budúcnosť IT

Firmy a organizácie sa snažia poskytovať cez IT čoraz vyššiu obchodnú hodnotu a to zvyšovaním produktivity a poskytovaním služieb ešte rýchlejšie. Pritom je dôležité, aby IT zostalo dostatočne flexibilné na začlenenie inovácií, ako sú cloud, kontajnery a automatizácia konfigurácie (Infrastructure as Code). 

Očakáva sa, že moderné nasadenia aplikácií sú prenosné a škálovateľné, pobežia v cloude aj on-prem, na virtuálnych mašinách aj v kontajneroch. A toto všetko Linux server dokáže. A aj keď firmy a ich vývojári čoraz viac radšej využívajú serverless alebo PaaS (Platfrom as a Service), tak na konci bude vždy Linux tým systémom, na ktorom to všetko beží.

Prečo používať Linux na serveri?

je veľmi stabilný – môže bežať nepretržite roky bez akýchkoľvek väčších problémov;

je bezpečný – od začiatku je navrhnutý pre rôznych užívateľov s danými oprávneniami, zraniteľnosti sú rýchlo opravené;

– systém je bezplatný (žiadne licenčné poplatky) a väčšinou aj zadarmo (s aktualizáciami);

je flexibilný – môžete nainštalovať to, čo potrebujete, Linux vám garantuje celkovú kontrolu nad serverom;

široká škála softvéru – tisíce aplikácií, webových serverov, databáz, programovacích a skriptovacích jazykov;

komunita – veľká a aktívna komunitná podpora v diskusných fórach.

Hľadáte stabilný a bezpečný základ na prevádzku vašich aplikácií? Odpoveďou môže byť Linux server. Linux servery poháňajú inovácie po celom svete.

Aktualizované 28. februára 2022

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu