Administračné rozhranie WordPressu

Administrácia WordPress predstavuje hlavné pracovné prostredie slúžiace pre pridávanie nového obsahu a úpravu nastavení WordPressu. Je to miesto kde pridávate nové príspevky na blog, vytvárate podstránky, spravujete svoj e-shop, pracujete s témami a pluginmi.


Do administrácie WordPressu sa vo väčšine prípadov prihlasujete cez URL adresu:

vasadomena.tld/wp-admin

Za vasadomena.tld dosadíte adresu[doménu vašej stránky.

Zabudli ste svoje prihlasovacie údaje:

Obnovenie zabudnutého hesla do administrácie redakčného systému WordPress je možné dvoma spôsobmi. V tomto návode si popíšeme ako na to.

Nástenka

Schéma rozloženia prvkov administračného rozhrania je pomerne jednoduchá a autori wordpressu sa snažia aby bola podľa možnosí čo najkonzistentnejšia. Po prihlásení sa uvidíte nasledovnú obrazovku, tzv Nástenku(Dashboard)

  • 1.a názov + hlavný obsah administračnej sekcie kde sa práve nachádzate
  • 1.b konfigurovateľné prvky – čo sa bude a čo sa nebude zobrazovať je možné nastaviť v možnostiach zobrazenia(1.d)
  • 1.c notifikacie – wordpress ako aj jednotlivé témy či pluginy môžu uživateľovi zobrazovať rôzne informácie a upozornenia, napr. dostupnosť nových aktualizácií a pod.
  • 1.d možnosti zobrania umožňujú doatočne personalizovať zobrazovaný obsah

Články a Stránky

S obsahom Vášho wordpressu zvyčajne potom pracujete v sekciách Články a Stránky:

  • 2.a V hlavnej časti nájdete zoznam vytvorených príspevkov, či už ide o blogové články, podstránky, alebo akýkoľvek iný typ príspevku, doplnený témou alebo pluginom
  • 2.b Všade prítomné notifikácie
  • 2.c Aj pri práci s obsahom sú k dispozícii rôzne možnosti zobrazenia.
  • 2.d Príspevky je možé filtrovať pre ľahšiu orientáciu, a následne hromadne upravovať globálne parametre. Kliknutím na konkrétny príspevok sa presuniete do editačného okna.

Témy a pluginy

Popularita wordpressu je úzko spojená s možnosťou upravovať jeho vzhľad témami a rozširovať funkcionalitu pluginmi. Pôvodne blogová platforma tak podporuje stovky rôznych aplikácií a umožňuje prispôsobenie na mieru potrebám používateľa.

  • Inštalácia tém
  • Inšalácia pluginov

Nastavenia

WordPress ako každá väčšia aplikácia ponúka viacero spôsobov ako stránku prisposobíť špecifickým potrebam – väčšinu z nich nájdete v nastaveniach. Za zmienku stojí predovšetkým podsekcia venovaná tzv. trvalým odkazom(permalinks) ktorá určuje skladbu odkazov na rôzny obsah na Vašej stránke.

tip: Aktualizácia týchto nastavení spúšta pregenerovanie mod_rewrite pravidiel v .htaccess súbore, znovu-uloženie permalinkov preto môže vyriešiť niektoré ťažkosti s presmerovaniami

Aktualizované 31. januára 2019

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu