1. Báza znalostí
  2. Cloud a servery
  3. Zmeny v licencovaní VMware: Príležitosť na inováciu vašej IT infraštruktúry

Zmeny v licencovaní VMware: Príležitosť na inováciu vašej IT infraštruktúry

Začiatkom tohto roka sa veľa spoločností prebudilo do reality, ktorú už trochu naznačovali špekulácie od akvizície spoločnosti Vmware. Jej nový majiteľ, spoločnosť Broadcom zásadne zmenila licencovanie jej produktov. V priemere to znamená zdraženie o asi 300 percent. To môže byť priamo likvidačné

VMware je považovaný najmä vo svete enterprise virtualizácie infraštruktúry za štandard. Okolo zmien je ešte pomerne veľa neistôt a dohadov, každopádne firmy už teraz riešia ako ďalej a hľadajú svoj prípadný plán B. Prinášame vám pohľad ako nad situáciou uvažovať a prehľad niekoľkých možných alternatív.

Zmeny v licencovaní VMware

Broadcom, po svojom prevzatí VMware ohlásil prechod od modelu perpetuálnych licencií (perpetual licensing) k modelu založenému na predplatnom (subscription model). Táto zmena prináša zvýšenie cien licencií na ktorú zákazníci a komunita reagovali s obavami, obzvlášť s ohľadom na to, ako môžu ovplyvniť malé a stredné podniky. 

Broadcom pri komunikácii zdôrazňuje, že tieto zmeny sú potrebné pre možnosť ďalej prinášať inovácie a poskytovať tak hodnotu zákazníkom, avšak mnohí z nich vnímajú tento krok ako čisto finančne motivovaný.

VMware sa sústreďuje na dve základné ponuky:

  • VMware Cloud Foundation (VCF) 
  • VMware vSphere Foundation (VVF)

Domáca úloha pre firmy

Firmám tak pribudla starosť naviac k ich bežným problémom. Základom je poznať čo a ako využívajú. Tu sú naše najdôležitejšie odporúčania:

1. Vykonajte komplexný licenčný audit: Skontrolujte všetky existujúce licencie Vmware, ktoré používate. Namodelujte si, čo znamená zmena licencovania pre vaše súčasné a budúce projekty. Identifikujte všetky systémy pre ktoré tieto licencie využívate.

2. Vypracujte plán prechodu: podľa výsledkov auditu naplánujte ďalšie kroky. Môžete skončiť v stave, že budete musieť prejsť komplet na nové licencovanie, alebo VMware nahradíte alternatívou, ale časť zostane na VMware a časť pôjde na novú alternatívu. Zvážte faktory, ako sú dátumy skončenia platnosti zmlúv, vaše rozpočtové cykly a prevádzkové požiadavky. Môže ísť o skutočne náročný projekt a dôležitá je spolupráca IT, financií a ďalších oddelení pre zosúladenie stratégie prechodu.

3. Využite finančné stimuly pre prechod: Preskúmajte programy a cenové stimuly ponúkané spoločnosťou Broadcom na takýto prechod. Podobné stimuly teraz ponúkajú aj alternatívne riešenia. Posúďte a vyhodnoťte pomer nákladov a prínosov prechodu.

4. Sledujte zmeny a informácie, vyhľadajte poradenstvo: Pravidelne čítajte aktualizácie od VMware. Zúčastňujte sa na webinároch, workshopoch a školeniach, aby ste boli informovaní o najlepších postupoch pre vás.

Alternatívy

K dispozícii sú alternatívy k VMware, ktoré by mohli zákazníkom ponúknuť podobné funkcionality pri nižších nákladoch alebo s väčšou flexibilitou. Pri porovnaní alternatív s VMware je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako sú výkon, cena, podpora, komunita a pod. Alternatívy môžu ponúknuť vyššiu pružnosť a lepšiu kontrolu nad infraštruktúrou, ale vyžadujú si značné zdroje na implementáciu, tréning a správu. Na konci dňa môže byť VMware pre niektoré organizácie nákladnejšou možnosťou, avšak ponúka stabilné, overené a riešenie s podporou a ekosystémom.

OpenStack

OpenStack predstavuje otvorené riešenie, ktoré umožňuje vytvárať a spravovať veľké množstvo virtuálnych privátnych serverov v cloudovom prostredí. Jeho modularita a flexibilita robia z OpenStack atraktívnu alternatívu pre organizácie, ktoré hľadajú prispôsobivejšie a potenciálne menej nákladné riešenie než VMware. Implementácia a správa in-house OpenStacku sú náročnejšie.

Tip: S OpenStackom máme dlhoročné skúsenosti a vieme ho zákazníkom ponúknuť ako privátny cloud, alebo ako službu Virtuálne dátové centrum (VDC).

LXD

LXD je ďalšou výraznou alternatívou, ktorá ponúka ľahkú virtualizáciu na úrovni systému v kontajneroch. V porovnaní s VMware a dokonca aj s OpenStackom ponúka LXD jednoduchú správu a vyšší výkon pre špecifické scenáre použitia, kde sú kontajnery vhodným riešením. LXD umožňuje efektívne využitie hardvérových zdrojov pri znižovaní celkových nákladov na infraštruktúru. K dispozícii je aj prívetivé grafické rozhranie

Tip: LXD vám vieme poskytnúť ako plne manažované prostredie na Dedikovanom serveri.

Microsoft Hyper-V

Ako súčasť rodiny produktov Windows Server, Hyper-V umožňuje efektívne vytvárať a spravovať virtuálne stroje na vašom hardvéri. Môže byť súčasťou operačného systému Windows, alebo nainštalovaný samostatne práve len pre účely virtualizácie. 

Tip: Microsoft Hyper-V vám vieme poskytnúť na Dedikovanom serveri.

Ďalšie alternatívy

  • Proxmox VE: Open-source platforma kombinujúca virtualizáciu s KVM a kontajnermi LXC
  • KVM (Kernel-based Virtual Machine): Otvorené riešenie virtualizácie pre Linux, ktoré môže byť v kombinácii s nástrojmi ako je oVirt či nasadení s OpenStackom dobrá alternatíva k VMware.
  • Public cloud: riešením, ktoré stojí za zváženie je presun infraštruktúry pre virtualizáciu do cloudu či už ako VPS, VDC alebo do prostredí ako Amazon Web Services, Google Cloud alebo Microsoft Azure.
  • Apache CloudStack: open-source software dizajnovaný pre nasadenie a manažment sieti a virtuálnych serverov.
  • OpenNebula: ďalšia open-source alternatíva pre tvorbu infraštruktúry pre virtualizáciu.

Záver

Zmeny v licencovaní VMware prinášajú neľahké výzvy, ale zároveň aj príležitosti pre organizácie, aby prehodnotili svoje IT infraštruktúru a preskúmali alternatívne riešenia. Voľba medzi VMware a jeho alternatívami by mala byť založená na dôkladnom posúdení aktuálnych a budúcich potrieb, ako aj na celkových nákladoch a prínosoch jednotlivých riešení.

Aktualizované 18. apríla 2024

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu