Vyrovnávacia pamäť („cache“) ako mediátor, ktorý je umiestnený medzi užívateľom a serverom. Keď užívateľ prehliada web, server skontroluje, či náhodou nemá uloženú kópiu požadovanej stránky v medzipamäti. Kvôli ušetreniu času načítania sa pokúša načítať práve uloženú verziu. V tomto návode si popíšeme ako pracovať s cache na našich hostingoch.
HTTP Cache
Server si môže pri dopyte na statický obsah (.css, .js, .jpg, .jpeg, .png, .gif…) odpoveď uložit na nejaký čas (cca. 10 minút) do RAM pamäte a tým zrýchliť načítanie. Cenou za zrýchlenie je oneskorené prejavenie zmien takýchto súborov.
Postup pre nastavenie
- Prihláste sa do Webadminu
- V sekcii Služby vyhľadajte vašu doménu a kliknite na ňu
- Prejdite do sekcie Web
- Vľavo v menu kliknite na Služby
- Vyberte službu, ktorú chcete upraviť a kliknite na Upraviť
- Následne môžete zakliknúť alebo odkliknúť na HTTP Cache

Opcache
Slúži na urýchlenie načítania Vašej stránky, pomocou cache-ovania PHP skriptov. Ak je táto možnosť zapnutá, výsledok volania prvého spracovania skriptu sa uloží a bude použitý pre každý dopyt až kým nevyprší jeho platnosť.Táto funkcia je dostupná pre verziu PHP 5.4 alebo novšiu. Viac informácií o opcache nájdete tu.
Xcache
Podobne ako opcache, aj xcache slúži na urýchlenie načítania stránky. Ak je táto možnosť zapnutá, výsledok volania prvého spracovania skriptu sa uloží a bude použitý pre každý dopyt až kým nevyprší jeho platnosť. Rozdielom oproti opcache je že tento typ je dostupný len pre verziu PHP 5.3 alebo staršiu.Viac informácií o xpcache nájdete TU.
Xcache veľkosť
Veľkosť xcache určuje množstvo pamäte, ktorú môže xcache využívať pre svoje potreby. Ak je veľkosť xcache nastavená na 0MB, xcache nefunguje.
Xcache kontrolovanie zmeny
Zapína alebo vypína kontrolovanie prípadnej zmeny súboru odkedy bol nacache-ovaný. Ak je kontrola zapnutá, súbory sa kontrolujú a pri zistenej zmene cache-ujú nanovo. Ak je kontrola vypnutá, používa sa prvá nacache-ovaná verzia až do uplynutia času expirácie, čo môže pomôcť výkonnosti z pohľadu I/O operácií.
Vo vývojovom prostredí je zas dobré ponechať kontrolu zapnutú, keďže tak môžete upravovať a kontrolovať kód okamžite – v opačnom prípade musíte prečistiť cache pre zobrazenie zmien súborov.
Postup pre nastavenie
- Prihláste sa do Webadminu
- V sekcii Služby vyhľadajte vašu doménu a kliknite na ňu
- Prejdite do sekcie WEB
- Vľavo v menu kliknite na Služby
- Vyberte službu, ktorú chcete upraviť a kliknite na tri bodky
- Následne kliknite na PHP nastavenia
- Prejdite do časti Nastavenia cache-ovania
- Kliknite na Uložiť