Ubuntu server

Ubuntu je linuxová distribúcia, ktorá vychádza z Debianu a je z väčšej miery postavená zo slobodného a otvoreného softvéru. Distribúcia ponúka aj propietárny softvér, napríklad v podobe ovládačov pre hardvér alebo kodekov, fontov. Prvá verzia bola vydaná 20. októbra 2004 a išlo o Ubuntu 4.10 (Warty Warthog).

Ubuntu je oficiálne vydávané v troch edíciách a to: desktop, server a core (pre IoT zariadenia).

Nová verzia Ubuntu je vydávaná každých 6 mesiacov. To zabezpečuje, že sa do distribúcie pravidelne dostáva „čerstvý“ softvér. Podpora pre toto vydanie je 9 mesiacov. Zároveň je každé dva roky vydávaná verzia s dlhodobou podporou – LTS (long-term support). Tá má podporu až 5 rokov a je možné ju ešte rozšíriť. Pri Ubuntu si tak môžete vybrať, či chcete mať ten najnovší softvér a teda robiť častejšie aktualizácie, alebo potrebujete väčšiu stabilitu.

Prakticky vzaté je 5 rokov vhodné časové obdobie, kedy s operačným systémom technicky zastaráva napríklad aj fyzický hardvér servera a aplikácie. 

Ubuntu server

Ubuntu server používa rovnaké APT repozitáre ako Ubuntu Desktop Edition. Rozdiely medzi nimi spočívajú v absencii X Window prostredia v predvolenej inštalácii pri serverovej edícii. Čiže defaultne máte k dispozícii len terminálové rozhranie. Grafické rozhranie sa dá jednoducho nainštalovať: vrátane Unity, GNOME, KDE alebo Xfce. Ubuntu server používa na inštaláciu znakové rozhranie v režime obrazovky namiesto grafického procesu inštalácie. To umožňuje inštaláciu na strojoch so sériovým rozhraním bez podpory grafiky.

Serverová edícia podporuje hardvérovú virtualizáciu a môže byť spustená vo virtuálnom stroji buď vo vnútri hostiteľského operačného systému alebo v hypervízore, ako je VMware ESXi, Oracle, Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V, QEMU a pod.

Bezpečnostný modul AppArmor pre jadro sa používa na kľúčových softvérových balíkoch a firewall je rozšírený na bežné služby používané operačným systémom. Ubuntu server je od inštalácie konfigurovaný tak, aby bol čo najbezpečnejší. Používa užívateľov s nízkymi oprávneniami.

Ubuntu server beží na všetkých hlavných (64-bitových) architektúrach – x86-64, ARM v7, ARM64, POWER8 a má počiatočnú podporu pre RISC-V. Ubuntu úzko spolupracuje s výrobcami serverov pre čo najlepšiu kompatibilitu ich hardvéru s operačným systémom. Ubuntu podporuje ZFS, súborový systém s možnosťou snapshotov. Vie šifrovať LVM. Má LXD – hypervízor na správu kontajnerov LXC, ktoré môžu byť zaujímavou alternatívou k virtuálnym strojom.

Ubuntu používa najnovšie vydanie linuxového jadra. Má snap, čo je manažér balíkov. V oficiálnych repozitároch nájdete všetok obľubený a kľučový softvér ako: PHP, Python, Nginx, Apache2, Tomcat, Docker, Bind9, MySQL, PostgreSQL a mnoho ďalšieho.

Ubuntu server je certifikovaný vo verejnom cloude poskytovateľov ako AWS, Microsoft Azure a ďalší. Ubuntu ponúka Ubuntu Cloud Images, čo sú predinštalované obrazy systému, ktoré je možné rýchlo nasadiť napríklad do cloudu, LXC, OpenStack a podobne.

Websupport poskytuje Ubuntu server na všetkých svojich službách a to dedikovaných serveroch, virtuálnych serveroch VPS a aj vo Virtuálnom dátovom centre VDC.

Canonical a ďalší softvér

Ubuntu je vyvíjané britskou komerčnou spoločnosťou Canonical a komunitou vývojárov. Zakladateľom Canonical je podnikateľ Mark Shuttleworth. Ubuntu nie je jej jediným projektom – Canonical v zásade vytvára slobodný softvér s otvoreným zdrojovým kódom (FOSS) alebo nástroje určené na zlepšenie spolupráce medzi vývojármi slobodného softvéru a prispievateľmi.

Z komerčných služieb poskytuje Extended Security Maintenance (ESM), čo je predĺženie bezpečnostných aktualizácií pre Ubuntu. Napríklad oficiálna (a bezplatná) podpora pre Ubuntu 16.04 LTS bola ukončená v apríli 2021. Pomocou ESM je možné si dokúpiť aktualizácie až do roku 2026, čiže na ďalších päť rokov.

Okrem toho poskytuje aj ďalšie produkty:

MAAS – provisioning nástroj pre dedikované servery;

OpenStack – virtualizačné prostredie s aktualizáciami, údržbou a podporou pre IaaS;

Landscape – portál pre manažment a aktualizácie, správu balíkov,  bezpečnosť;

Snapcraft – app store s aplikáciami a ich aktualizáciami pre linuxové distribúcie;

Kubernetes – Ubuntu je referenčná platforma pre Kubernetes na všetkých hlavných verejných cloudoch. Canonical ponúka vývojársku aj produkčnú distribúciu K8s.

Dobrá voľba

Ubuntu patrí medzi najpoužívanejšie a najobľúbenejšie linuxové distribúcie. Absolútne dominuje webovým serverom. Ubuntu server poskytuje stabilné a flexibilné prostredie pre prevádzku aplikácií, databáz, virtuálnych strojov a kontajnerov. Ubuntu server je lídrom v hyperscale OS, IT v 21. storočí spojí ľudí naprieč kontinentmi s rozsiahlou sieťou obchodných, spoločenských a zábavných služieb. Veď Ubuntu v jednom z dialektov Juhoafrickej republiky znamená „ľudskosť ostatným“.

Aktualizované 28. februára 2022

Bol pre vás tento návod nápomocný?

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Spýtajte sa nás, radi poradíme
Po - Ne 8:00-22:00
Kontaktovať podporu